5 rodzajów ciążowego USG
USG 2D, 3D czy 4D - które badanie jest najlepsze w ciąży i pozwala najdokładniej ocenić stan dziecka?
1 z 5
USG przezpochwowe
Wykonuje się je zazwyczaj na samym początku ciąży - w 5.-10. tygodniu. Badanie służy potwierdzeniu ciąży, jest także zalecane przy podejrzeniu nieprawidłowego przebiegu ciąży - w przypadku bóli brzucha lub krwawienia z dróg rodnych. Dzięki badaniu sondą dopochwową lekarz może też ocenić stan szyjki macicy.
2 z 5
USG 2D - klasyczne
Daje obraz płaski, czarno-biały. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najważniejsza, umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych, a więc wykrycie wielu nieprawidłowości.
Badanie USG w ciąży trwa maksymalnie pół godziny. Brzuch pokrywa się warstwą żelu, która ma poprawić przewodzenie ultradźwięku. Lekarz przesuwa sondę po brzuchu, a urządzenie rejestruje echo fal, gdy odbijają się od części ciała dziecka. To badanie jest w pełni bezpieczne dla ciebie i maleństwa. W pierwszym trymestrze lekarz ocenia w trakcie USG umiejscowienie ciąży i sprawdza, czy nie jest mnoga. Ocenia czynność serca płodu oraz ustala przewidywany termin porodu. Sprawdza też stan kosmówki, z której w przyszłości powstanie łożysko, kontroluje przezierność karkową płodu.
3 z 5
Doppler - USG kolorowe
Zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach. To też obrazy płaskie, nie widać szczegółów.
W drugim trymestrze ciąży mierzy się w ten sposób przepływ krwi w tętnicach macicznych, by rozpoznać zagrożenie nadciśnieniem u przyszłej mamy i wykryć ewentualne zaburzenia wzrostu dziecka. W trzecim trymestrze ciąży bada się jakość krążenia krwi między łożyskiem i płodem, by stwierdzić lub wykluczyć niedotlenienie dziecka. W razie niedotlenienia lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu.
4 z 5
USG 3D - trójwymiarowe
Pozwala zobaczyć buzię dziecka, jego brzuch i rączki. Obraz jest nieruchomy, prezentowany w 3 wymiarach.
Diagnostycznie badanie USG 3D ma mniejsze znaczenie niż 2D, ale mimo to warto je robić, bo aparaty wykorzystywane do jego przeprowadzania są wysokiej jakości, dzięki czemu uzyskane na nich obrazy pozwalają często łatwiej zauważyć nieprawidłowości u płodu.
5 z 5
USG 4D - trójwymiarowe, ruchome
Obraz w 3 wymiarach, widać, jak dziecko się porusza (tym różni się 4D od 3D). By uzyskać czytelny obraz w badaniu 3D i 4D, dziecko musi być odpowiednio ułożone. Konieczna jest też dostateczna ilość płynu owodniowego. Badanie 4D nie wniesie jednak żadnej nowej wiedzy na temat stanu zdrowia oraz rozwoju płodu.
Dla niektórych rodziców obraz na USG 4D jest pociągający, dla innych bywa wręcz szokujący, uważają go za zbyt realistyczny albo... sztuczny.