Alergia w ciąży – czy szkodzi dziecku, jakie leki można przyjmować
Alergia w ciąży może wystąpić nawet u tych kobiet, u który nigdy wcześniej nie pojawiały się objawy uczulenia. Dzieje się tak dlatego, że system odpornościowy ciężarnej działa nieco inaczej, co może sprzyjać pojawieniu się reakcji alergicznej.
Alergia w ciąży pojawia się wtedy, gdy organizm kobiety w nieprawidłowy sposób reaguje na alergen, czyli substancję potencjalnie uczulającą, która u innych osób nie wywołuje uczulenia. Co ciekawe, alergia w ciąży może w wyniku zmian zachodzących w systemie immunologicznym ulec zaostrzeniu lub wyciszeniu. Zmiany te pozwalają organizmowi matki tolerować rozwijający się w nim obcy antygenowo płód.
Alergenami najczęściej uczulającymi w ciąży są pyłki roślin (traw i drzew), roztocza (zamieszkujące w kurzu), pleśnie, grzyby i sierść zwierząt. Zdarzają się też alergie pokarmowe w ciąży – np. na niektóre owoce.
Alergeny dzieli się na wziewne (pyłki), pokarmowe (np. jabłka, pomidory, jajka), kontaktowe (np. na nikiel w zawarty w pewnych rodzajach biżuterii).
Spis treści:
- Objawy alergii w ciąży
- Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?
- Alergia w ciąży – leki
- Silna reakcja alergiczna w ciąży – co robić?
Objawy alergii w ciąży
Objawy alergii w ciąży są takie same jak u osób niebędących w ciąży. Należą do nich:
- katar alergiczny – wodnisty i cieknący, który słabnie, gdy ciężarna nie jest narażona na działanie alergenu – np. we wnętrzach, jeśli ma alergię na pyłki
- swędzenie, ból, pieczenie i łzawienie oczu – dolegliwości nasilają się po przetarciu powiek dłonią lub chusteczką
- chrypa, drapanie w gardle, pokasływanie – takie objawy alergii w ciąży są szczególnie dokuczliwe, jeśli kobieta cierpi dodatkowo na astmę
- uczucie ogólnego zmęczenia – może występować obok innych objawów alergii w ciąży
- wysypka, swędzenie skóry – najczęściej pojawia się jako objaw alergii pokarmowej lub uczulenia na leki.
Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?
Niestety, niektóre rodzaje alergii mogą wpłynąć niekorzystnie na płód. Podejrzewa się, że reakcje alergiczne mogą też być przyczyną przedwczesnego porodu. Do reakcji alergicznych, które są szczególnie niebezpieczne dla płodu zalicza się:
- astmę
- pokrzywkę
- wstrząs anafilaktyczny
- silną reakcję alergiczną na leki (gorączkę, zawroty głowy, wymioty, zaburzenia świadomości)
.
Mniej groźne dla płodu są: katar alergiczny i alergiczne zapalenie spojówek, co nie znaczy, że nie należy w ciąży łagodzić ich objawów.
Szczególnie narażone na powikłania w ciąży są kobiety chorujące na astmę. Częściej obserwuje się u nich opóźniony rozwój płodu, przedwczesne porody i niską masę urodzeniową dziecka. Z tego powodu astma w ciąży wymaga leczenia (przyjmowanie farmaceutyków przeciw astmie w okresie ciąży uważa się za mniej szkodliwe dla ciąży niż samą astmę).
Alergia w ciąży – leki
Wiele kobiet, które doświadczają alergii, zastanawia się, jak radzić sobie z alergią w ciąży. Na szczęście także kobiety oczekujące dziecka nie są bezradne w walce z objawami alergii.
Większość rodzajów alergii leczy się lekami przeciwhistaminowymi, których zadaniem jest blokowanie działania histaminy biorącej udział w wywoływaniu reakcji alergicznych.
Z leków przeciwhistaminowych za bezpieczne dla ciężarnych uważa się:
- ceteryzynę
- cyproheptadynę
- difenhydraminę
- klemastynę
- loratydynę.
Ciężarne z astmą mogą bez obaw przyjmować leki rozszerzające oskrzela, które zawierają:
- fenoterol
- formoterol
- terbutalinę
- salbutamol
- wziewne glikokortykosteroidy - budesonid i beklometazon.
Niezalecane są natomiast wziewne kortykosteroidy.
Zakazane dla ciężarnych jest przyjmowanie na alergię:
- antazoliny
- feksofenadyny
- hydroksyzyny
- ketotifenu
- lewoceteryzyny
- prometazyny.
W przypadku kataru alergicznego w ciąży, poza lekami przeciwhistaminowymi przyjmowanymi doustnie, ciężarne mogą stosować krople do nosa zwierające budesonid. Krople z beklometazonem i flutikazonem wolno przyjmować wtedy, gdy nie ma możliwości zastosować kropli z budesonidem, gdyż nie zostały dostatecznie przebadane.
W przypadku wystąpienia alergii skórnej w ciąży i świądu należy zastosować emolienty i miejscowo preparaty przeciwświądowe, a w razie konieczności także doustne leki przeciwhistaminowe.
Wapno w ciąży. Wapń można przyjmować na alergię. Wiele osób twierdzi, że przyjęcie wapnia łagodzi objawy reakcji alergicznej, choć nie ma dowodów naukowych na to, że faktycznie działa on przeciwalergicznie.
Uwaga! W przypadku wystąpienia alergii skórnej w ciąży – wysypki i świądu – należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby zakaźne i choroby ogólnoustrojowe, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu (cholestaza ciążowa, choroby nerek, cukrzyca ciężarnych).
Silna reakcja alergiczna w ciąży – co robić?
Do silnych reakcji alergicznych zalicza się wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Wstrząs może wystąpić także w ciąży po przyjęciu niektórych leków lub jako reakcja na alergen pokarmowy (orzechy, cytrusy, truskawki).
Niezwłocznie należy wezwać karetkę, jeśli w ciąży pojawi się:
- obrzęk twarzy lub/i języka
- trudności z oddychaniem
- uczucie braku powietrza
- zaburzenia świadomości (z jej utratą włącznie)
Zobacz także:
- Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów
- Alergia na pyłki – objawy, przyczyny, leczenie
- Alergia na kota – jak rozpoznać i leczyć