Śluz z pochwy w czasie ciąży pełni ważną funkcję – stanowi on barierę ochronną dla rozwijającego się płodu. Obserwując barwę, zapach i konsystencję upławów przyszła mama może ocenić, czy nie doszło np. do infekcji. Biały śluz w ciąży powinien być niepokojącym sygnałem, jeśli towarzyszy mu pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Do wizyty u lekarza powinno skłonić także pojawienie się zielonych upławów w ciąży.

Reklama

Biały śluz w ciąży: czy to normalne?

Śluz w ciąży zazwyczaj ma wodnistą konsystencję i jest:

  • przezroczysty,
  • białawy,
  • lekko żółtawy.

Białe upławy w ciąży nie powinny być powodem do niepokoju. Biały wodnisty śluz w ciąży, który nie ma żadnego zapachu i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy – wpływa dobroczynnie na płód. Chroni go przed różnego rodzaju bakteriami.

Kiedy biały śluz w ciąży powinien niepokoić?

Jeśli białe upławy w ciąży swoją konsystencją przypominają twarożek, a dodatkowo kobieta odczuwa swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie w okolicy ujścia pochwy – prawdopodobnie świadczy to o infekcji grzybiczej. Zazwyczaj objawem grzybicy jest także nieprzyjemny zapach, choć zdarzają się również upławy bezwonne.

Infekcję grzybiczą wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans. Jej przyczyną może być między innymi:

Zobacz także
  • przyjmowanie antybiotyku przed ciążą,
  • podrażnienie lub uszkodzenie tkanek pochwy,
  • niewłaściwa higiena intymna,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej,
  • irygacja pochwy,
  • osłabienie odporności.

Grzybica pochwy w ciąży wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj leki na grzybicę mają postać globulek dopochwowych.

Biały i gęsty śluz pod koniec ciąży

Pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości śluzu wydzielanego z pochwy. Biały, gęsty, galaretowaty i lepki śluz w ciąży często jest zwiastunem porodu. Z takiego gęstego śluzu tworzy się „korek”, zwany czopem śluzowym, który odchodzi pod koniec ciąży. Zostaje on wydalony, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Nie zawsze jednak musi to oznaczać, że poród rozpocznie się lada moment. Czop śluzowy może odejść w formie „korka” śluzu lub upławów (wtedy kobieta może nawet nie zauważyć tego zjawiska).

Choć zazwyczaj czop śluzowy przybiera przezroczystą barwę, niekiedy może być ona też lekko różowawa – dzieje się tak z powodu zawartej w śluzie krwi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama