Reklama

W tej chwili nie mamy jeszcze wiarygodnych danych, by oszacować zagrożenia dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednak podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS, rozsądne wydaje się założenie, że ponieważ ciąża osłabia układ odpornościowy, kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę. Dostępne dane dotyczące niewielkiej liczby pacjentek - 18 kobiet, które urodziły dzieci, będąc zakażone w III trymestrze ciąży, są uspokajające i wskazują, że ryzyko poważnego lub krytycznego przebiegu zakażenia jest podobne u kobiet w ciąży jak w całej populacji.

Reklama

W tej chwili nie wiemy, czy koronawirus spowodowałby problemy podczas ciąży lub wpłynął na zdrowie dziecka po urodzeniu. Istnieją dane sugerujące zwiększone ryzyko powikłań położniczych, takich jak przedwczesny poród.

Czy kobieta w ciąży może zarazić dziecko?

Nadal nie wiemy, czy kobieta w ciąży z objawami koronawirusa może go przekazać przez łożysko i uszkodzić płód lub zakazić noworodka podczas porodu. Tylko u jednego niemowlęcia urodzonego przez matkę z COVID-19 stwierdzono pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. W pozostałych przypadkach, których liczba jest nadal niewielka, wirusa nie znaleziono w próbkach płynu owodniowego ani mleku matki.

Czy ciężarna z koronawirusem musi przebywać w kwarantannie?

Kobieta z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem powinna przebywać w jednoosobowej sali z zamkniętymi drzwiami, a w domu należy się nią opiekować w pokoju jednoosobowym, także z zamkniętymi drzwiami.

Co z noworodkiem matki zakażonej koronawirusem?

Noworodka urodzonego przez matkę z potwierdzonym zakażeniem należy uznać za osobę podejrzaną o zakażenie. W związku z tym dzieci te należy izolować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania zakażeniom.

Koronawirus a karmienie piersią: można czy nie?

Zalecenia dotyczące kwarantanny i izolacji matek zakażonych koronawirusem tuż po porodzie mogą spowodować tymczasowe oddzielenie tych kobiet od ich noworodka, co może być dla nich bardzo trudne emocjonalnie. Pozostaje też aspekt karmienia piersią. Dlatego najbezpieczniejszą opcją może być powierzenie go osobie, która może karmić dziecko ściągniętym, niezawierającym koronawirusa mlekiem matki. Wskazówki dotyczące karmienia piersią w wypadku koronawirusa są takie jak przy innych chorobach zakaźnych.

Poza bezpośrednim okresem po porodzie zaleca się, aby matka kontynuowała karmienie piersią, zakładając na czas kontaktu z dzieckiem maseczkę lub karmiła niemowlę odciągniętym mlekiem, jednocześnie podejmując środki ostrożności, aby uniknąć przeniesienia wirusa na swoje dziecko.

Jak chronić się przed koronawirusem w ciąży?

Kobiety w ciąży, aby uniknąć infekcji, powinny stosować zasady profilaktyki zakażenia SARS-CoV-2 analogicznie jak pozostałe osoby i robić to samo, co ogół społeczeństwa. Jak dotąd nie ma żadnych ograniczeń podróży w ciąży poza tymi, które dotyczą wszystkich osób. Kobiety powinny jednak rozważyć konsekwencje zarażenia się podczas podróży, albo poddania się przymusowej kwarantannie, która uniemożliwi im powrotu do domu.

Opieka nad noworodkiem, kiedy mama jest zakażona koronawirusem

Matka z potwierdzonym koronawirusem lub z podejrzeniem bycia osobą zakażoną powinna podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na swoje dziecko, w tym myć ręce przed dotknięciem niemowlęcia i, w miarę możliwości, nosić maskę na twarzy podczas jego karmienia.

W przypadku odciągania mleka za pomocą ręcznego lub elektrycznego laktatora matka powinna umyć ręce (zgodnie z zaleceniami GIS) przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub butelki i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi właściwego czyszczenia laktatora po każdym użyciu. Jeśli to możliwe, lepiej karmić niemowlę odciągniętym mlekiem matki.

Więcej j o koronawirusie i sposobach chronienia się przed nim czytaj w ebooku:

e-book Koronawirus
materiały prasowe

Zobacz także:

Reklama
  • Poradnik mocniejszy niż wirus: jak przeżyć pandemię?
  • Koronawirus a poród: zalecenia Ministerstwa Zdrowia
  • Koronawirus: krajowy konsultant ds. neonatologii o karmieniu piersią i cesarce
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Specjalistka położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii
Reklama
Reklama
Reklama