Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy podczas ciąży, a jeśli tak, to jakich farb i innych środków do koloryzacji używać. W kwestii malowania włosów przez ciężarne nie istnieje dużo ograniczeń. Sprawdź, jakie zabiegi fryzjerskie dotyczące zmiany koloru włosów może wykonywać ciężarna i na co powinna uważać.
Spis treści:
- Czy można farbować włosy w ciąży?
- Kiedy farbować włosy w ciąży?
- Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba?
- Jak farbować włosy w ciąży?
- Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?
- Dekoloryzacja włosów w ciąży
- Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny?
- Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno?
- Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią?
Czy można farbować włosy w ciąży?
Odpowiedź na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, brzmi: tak, można. Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ składniki farby nie przedostają się do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w czasie ciąży zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej. Szczególnie boją się tych zabiegów w pierwszym trymestrze. Okazuje się, że niepotrzebnie. Farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich nie przenikają do płodu.
Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że do płodu mogą przedostać się śladowe ilości amoniaku z farby. Do tej pory nie zostało jednak udowodnione, że amoniak z farby do włosów przenika do organizmu dziecka.
Kiedy farbować włosy w ciąży?
Pojawia się więc pytanie, kiedy farbować włosy w ciąży. Na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, kształtują się narządy wewnętrzne płodu i ciężarne boją się, że jakiś składnik chemiczny mógłby ten proces zakłócić. Dostępne badania wykazują jednak, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych, więc malowanie włosów przez ciężarną jest bezpieczne (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu matki ani płodu). Stąd wniosek, że nie musisz czekać z koloryzacją włosów w ciąży do drugiego lub trzeciego trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej.
Przyszła mama może farbować włosy zarówno we wczesnej ciąży, jak i już znacznie bardziej zaawansowanej. Włosy można farbować przez cały czas trwania ciąży. Dozwolone jest także farbowanie włosów przed porodem.
Przeczytaj artykuł >>> Farbowanie włosów domowymi sposobami – wskazówki
Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba?
W ciąży można użyć farby bez amoniaku (działają delikatniej) albo nałożyć na włosy hennę (bezpieczne farby do włosów w ciąży to również farby na bazie składników pochodzenia roślinnego).
Niezależnie od tego, jaki masz kolor włosów – gdy jesteś w ciąży, bardzo dobrze sprawdzi się również szamponetka lub szampon koloryzujący. Oba produkty odświeżą kolor włosów, a przede wszystkim – możesz je zastosować samodzielnie w domu. Zazwyczaj są również tańsze od klasycznych farb do włosów i mają delikatniejsze działanie.
Ważne: Nie ma dowodów na to, że składniki zawarte w farbach do włosów niekorzystnie wpływają na płód. Nie jest też prawdą, że jeśli matka podczas ciąży zafarbuje włosy, jej dziecko będzie rude (to przesąd)!
1. Farby z amoniakiem
Amoniak to związek chemiczny, który jest używany w przemyśle. W dużym stężeniu jest toksyczny i podrażnia skórę oraz błonę śluzową. Branża kosmetyczna coraz bardziej ogranicza jego ilość w produktach lub zastępuje innymi środkami. W farbach do włosów występują jego niewielkie ilości lub nie ma go wcale.
Minimalne ilości amoniaku, które mogłaby wdychać przyszła mama podczas farbowania włosów, nie powinny stanowić realnego zagrożenia ani dla niej, ani dla płodu. Zapach amoniaku może jednak potęgować ciążowe mdłości, dlatego zabieg farbowania włosów w ciąży powinien odbywać się w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, a niektórzy – z tego względu – zalecają wstrzymanie się z farbowaniem do drugiego trymestru.
2. Farby bez amoniaku
Jeżeli nie chcesz używać farb z amoniakiem, możesz zastosować te bez amoniaku. Mają skuteczne działanie, jednak w tym wypadku paleta barw jest nieco bardziej ograniczona – mimo to z pewnością przyszła mama znajdzie coś dla siebie. Farby bez amoniaku przeznaczone są dla osób, których skóra głowy jest wrażliwa i delikatna.
Jeśli obawiasz się amoniaku, możesz malować włosy podczas ciąży farbą, która go nie zawiera.
3. Naturalne farby do włosów i henna w ciąży
Naturalne farby do włosów powstają na bazie ekstraktów z ziół oraz wyciągów roślinnych. Nie zawierają one szkodliwych substancji, które mogą wywołać podrażnienia. Będą idealne dla kobiet, które nie chcą używać chemicznych kosmetyków na swoje włosy.
Dobrym, naturalnym sposobem jest także farbowanie włosów henną. Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania henny na włosy w ciąży, zwłaszcza jeżeli aplikowałaś ją już wcześniej i nie wywoływała żadnych reakcji alergicznych. Jeżeli jeszcze tego nie robiłaś – zanim wykonasz zabieg, zrób test, czy henna nie powoduje u ciebie alergii.
Henna zawiera sproszkowane liście lawsonii bezbronnej, ale wzbogacana jest w chemiczne środki przyspieszające farbowanie oraz barwniki. To one mogą wywołać reakcję alergiczną, na którą skóra ciężarnej może być bardziej narażona. Mniejsze ryzyko alergii występuje przy użyciu henny dobrej jakości lub w renomowanym zakładzie kosmetycznym, w którym i tak przed pierwszym użyciem trzeba wykonać test. Trwa on 48 godzin i polega na nałożeniu henny na skórę za uchem lub na przedramieniu, zmyciu jej i obserwacji, czy nie nastąpiło podrażnienie. Jeśli nic się przez dwie doby nie wydarzy, ciężarna może poddać się farbowaniu henną włosów, brwi czy rzęs.
Jak farbować włosy w ciąży?
Jeśli farbujesz włosy, będąc w ciąży, i robisz to sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności. Nie po to, żeby nie zaszkodzić dziecku (bo to z pewnością nie nastąpi, farbowanie w ciąży jest bezpieczne), ale aby nie zrobiło ci się niedobrze lub żeby nie podrażnić skóry:
- zakładaj rękawiczki,
- farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację,
- trzymaj farbę na włosach nie dłużej, niż zaleca producent,
- dokładnie spłucz głowę po farbowaniu,
- uważaj, by nie uszkodzić skóry głowy (np. paznokciem) i nie nakładaj farby, jeśli skóra jest uszkodzona – wtedy farba łatwiej wnika do organizmu, a tego należy unikać!
Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli – włosy podczas ciąży mogą reagować na farbowanie inaczej.
Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?
Rozjaśnianie włosów w ciąży, tak jak farbowanie, jest bezpieczne. Oba zabiegi można powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację lub rozjaśnianie i farbowanie na blond w trzecim trymestrze ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu.
Dekoloryzacja włosów w ciąży
Dekoloryzacja w ciąży też nie jest zabroniona. Można ją przeprowadzić, jeżeli twoja skóra głowy nie jest wrażliwa, a włosy rozjaśniasz już od dawna. Jakieś 20-30 lat temu zagrożeniem mogły być opary w trakcie dekoloryzacji, jednak teraz istnieją środki najnowszej generacji, przy których użyciu takie zjawisko już nie zachodzi.
Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny?
Dobrym rozwiązaniem w ciąży jest zrobienie balejażu – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę. Musisz jednak wówczas liczyć się z tym, że wizyta u fryzjera będzie trwała dłużej i dłużej będziesz unieruchomiona w fotelu. Pamiętaj o robieniu przerw i zmianie pozycji.
Rady eksperta: dr n. med. Bożena Kowalska – Jak dbać o włosy w ciąży
Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno?
O ile farbowanie włosów i ich rozjaśnianie są bezpieczne w ciąży, o tyle istnieją zabiegi fryzjerskie, których lepiej unikać.
- Trwała ondulacja – robienie trwałej wiąże się z powstawaniem drażniących zapachów. Nie badano ich szkodliwości, wiadomo jednak, że mogą wywoływać mdłości u ciężarnych.
- Keratynowe prostowanie włosów – nie zaleca się go ciężarnym, ponieważ powoduje wydzielanie się lotnych związków azotu, o których wiadomo, że ciężarne powinny ich unikać.
Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią?
Wiele mam zastanawia się również, czy podczas karmienia piersią dozwolone jest farbowanie włosów. Tu także nie ma żadnych przeciwwskazań. Składniki farb do włosów w żaden sposób nie przedostają się do pokarmu matki, nie mogą więc zaszkodzić dziecku.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas karmienia piersią włosy są osłabione, dlatego czasami lepiej poczekać z ich farbowaniem, ponieważ może ono jeszcze bardziej pogorszyć kondycję włosów.
Zobacz także:
- Ciąża i karmienie mocno osłabiły twoje włosy? Ten domowy sposób szybko je odżywi!
- Wypadanie włosów w ciąży [PRZYCZYNY i PIELĘGNACJA]
- Wypadanie włosów po ciąży – czy to normalne? Co na wypadanie włosów po ciąży?