Reklama

Ciąża to taki szczególny czas, że na kłopoty z oczami mogą skarżyć się nawet osoby, które do tej pory chwaliły się tzw. sokolim wzrokiem. Przyszłe mamy zauważają, że widzą gorzej, narzekają na częstsze podrażnienie oczu, za słabe okulary, niewygodne soczewki. Wszystkiemu winne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie każdej ciężarnej bez wyjątku. Jeśli masz wadę wzroku, nosisz szkła kontaktowe, pewnie zastanawiasz się, czy może jednak przeprosić się z okularami. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest to konieczne oraz jak poradzić sobie z dolegliwościami, które mogą męczyć wzrok podczas ciąży.

Reklama

Dlaczego ulubione soczewki stały się niewygodne?

Organizm przyszłej mamy ma tendencję do zatrzymywania wody, a to może sprawić, że zmienia się kształt gałki ocznej. W konsekwencji – idealnie dopasowana soczewka nagle zaczyna być niewygodna i uwiera jak ziarenko piasku, które utkwiło pod powieką. Efektem tego może być silne pieczenie, łzawienie oczu, a nawet bóle głowy.

  • Jak sobie radzić: Gdy noszenie soczewek staje się dokuczliwe, nie pozostaje nic innego, jak zastąpić je okularami. Warto jednak również wybrać się do okulisty, aby potwierdził przyczynę dolegliwości. I uprzedzić go o tym, że jesteś w ciąży, jeśli jeszcze nie jest widoczna.

Co może sprawiać, że oczy częściej są podrażnione?

Nic nie wysycha szybciej od łez – ta piękna łacińska sentencja jest bardzo aktualna w ciąży. W tym wypadku nie chodzi jednak o łzy spowodowane płaczem, które szybko zasychają na policzkach, ale o ich brak. Jeśli łez jest za mało, oczy są narażone na wysuszenie. Na taką dolegliwość, która nosi fachową nazywę zespół suchego oka, często skarżą się przyszłe mamy. Jest ona spowodowana działaniem jednego z ważnych ciążowych hormonów - prolaktyny, która odpowiada za przygotowanie piersi do karmienia, ale też sprawia, że oko staje się suche, piekące, zaczerwienione i wrażliwe na światło. Zespół suchego oka ujawnia się zwykle pod koniec trzeciego trymestru ciąży i utrzymuje do porodu, a czasem także przez okres karmienia piersią, dopóki trwa wytwarzanie prolaktyny.

  • Jak sobie radzić: Może się okazać, że konieczne jest ograniczenie czasu noszenia soczewek i zakładanie okularów. Wysuszenie oczu może pokonać systematycznie zakraplanie sztucznych łez, czyli preparatów, których zadaniem jest nawilżanie oczu. Można kupić je w aptece bez recepty, warto jednak poprosić okulistę, aby polecił odpowiednie. Poza stosowaniem kropli ulgę przyniesie ograniczenie pracy przy komputerze (wpatrywanie się w monitor sprawia, że rzadziej mrugamy i oko jest mniej nawilżone), unikanie klimatyzacji i zadbanie (szczególnie zimą, gdy grzeją kaloryfery) o odpowiednią nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa.

Czym wytłumaczyć to, że soczewki stają się za słabe?

Na pogorszenie wzroku w ciąży moga skarżyć się nie tylko te przyszłe mamy, które miały wcześniej zdiagnozowaną wadę wzroku. Ta dolegliwość dotyczy także osób, które kiedyś mogły poszczycić się sokolim wzrokiem. Kłopoty z ostrością wzroku mogą mieć związek z opisanym wcześniej zespołem suchego oka, ale także z obrzękiem rogówki, który sprawia, że obraz staje się lekko rozmazany.

  • Jak sobie radzić: Pogorszenie ostrości wzroku w ciąży nie jest powodem do natychmiastowej wymiany szkieł lub kupna mocniejszych okularów. Taki zakup warto rozważyć tylko w przypadku, gdy zmiana jakości widzenia jest bardzo duża i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, np. prowadzenie samochodu albo pracę. Zmiany zwykle ustępują po narodzinach dziecka. Warto jednak powiedzieć o nich lekarzowi prowadzącemu ciążę, który może zalecić wizytę u okulisty.

Czy to prawda, że soczewki trzeba zdjąć do porodu?

Jeśli nosisz szkła kontaktowe, może się okazać, że przed porodem będziesz musiała je zdjąć. Takie wymaganie ma swoje uzasadnienie w sytuacji, gdyby konieczne było szybkie podjęcie decyzji o cesarskim cięciu.

  • Jak sobie radzić: Gdy zostaniesz pozbawiona szkieł, możesz czuć się niekomfortowo, niedowidząc, co się wokół ciebie dzieje. Nie zapomnij zabrać do szpitala okularów. Mogą przydać się także w czasie, który spędzisz w szpitalu po narodzinach dziecka. Wysiłek spowodowany porodem może sprawić, że soczewki, które bez problemów nosiłaś przez całą ciążę przez pewien czas będą niewygodne.
Reklama

Czytaj także: Torba do szpitala - co wziąć do porodu?

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama