Hybryda w ciąży: czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?
Hybryda w ciąży to temat, który budzi kontrowersje. Wiele przyszłych mam obawia się, że manicure hybrydowy szkodzi w ciąży: wątpliwości budzą zarówno same lakiery hybrydowe, jak i działanie lamp UV, niezbędnych do wykonania stylizacji. Jaka jest prawda: czy można robić sobie hybrydę w ciąży, czy nie?
Paznokcie hybrydowe mają same plusy – nie odpryskują, są znacznie twardsze niż pokryte zwykłym lakierem i co najważniejsze, pięknie wyglądają nawet przez dwa tygodnie. Wokół hybrydy w ciąży narosło wiele mitów. Odpowiadamy, czy noszenie paznokci hybrydowych w ciąży jest bezpieczne.
Hybryda w ciąży: czy to bezpieczne?
W ciąży można, a nawet powinno się o siebie dbać, nawet bardziej niż dotychczas. Wizytówką wielu kobiet są zadbane, pomalowane paznokcie i nie chcą one z tego rezygnować nawet w czasie ciąży. Czy hybryda w ciąży jest bezpieczna? Tak, jest, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do robienia hybrydy w ciąży. Wątpliwości mogą budzić jedynie poszczególne produkty, które niezbędne są do wykonania trwałej hybrydowej stylizacji – takie jak primer kwasowy, cleaner czy same bazy hybrydowe.
W ciąży najbezpieczniej jest sięgnąć po specjalne lakiery hybrydowe dla alergików, które pozbawione są szkodliwych substancji (formuła HEMA FREE, 3-FREE). Podobnie jest w przypadku primera – wystarczy wybrać primer bezkwasowy. Cleaner to alkohol, którego zadaniem jest odtłuszczenie płytki paznokcia. Nie przenika on do krwi, natomiast jego użycie jest niezbędne, aby hybryda całkowicie przyległa do paznokcia.
O czym pamiętać, robiąc hybrydę w ciąży?
Tak, w ciąży można robić hybrydę, ale przed wizytą (bądź przystąpieniem do samodzielnej stylizacji) powinnaś pamiętać o kilku środkach ostrożności.
- Po pierwsze, wybierz bezpieczny lakier hybrydowy do paznokci. Lepiej, żeby nie zawierał szkodliwych dla zdrowia substancji (toluenu, ftalanu dibutylu (DBP) aldehydu mrówkowego). Lakiery hybrydowe bezpieczne dla alergików i kobiet w ciąży mają atest 3-FREE. Upewnij się, że manikiurzystka dysponuje naturalnymi lakierami bez zbędnych chemicznych dodatków, albo kup taki lakier sama.
- Po drugie, zwróć uwagę na narzędzia – muszą być wysterylizowane! Kosmetyczka powinna je wyjąć z zapieczętowanego, nowego opakowania. Możesz też przynieść własny sprzęt do usuwania skórek.
- Po trzecie, nie usuwaj hybrydy sama, ale udaj się na profesjonalny zabieg do manikiurzystki – lakier hybrydowy usuwa się dość trudno, a jego mało fachowe usunięcie może zniszczyć paznokcie. Bezpieczniejsze będzie zatem usunięcie hybrydy u manikiurzystki (poniżej piszemy, jak to w ciąży zrobić najlepiej).
Hybryda w ciąży: przeciwwskazania
Tak naprawdę przeciwskazania do wykonania hybrydy w ciąży są takie same jak dla kobiet, które nie oczekują dziecka, czyli:
- choroby paznokci (np. grzybica albo drożdżyca),
- słaba, zniszczona płytka paznokcia,
- uczulenie na którykolwiek ze składników lakierów hybrydowych.
Ściąganie hybryd w ciąży
Hybrydy usuwane są za pomocą acetonu. Aceton po kontakcie z utwardzonym lakierem hybrydowym rozpuszcza lakier, sprawiając, że łatwo odchodzi on od płytki, bez niepotrzebnego niszczenia jej struktury. Wiele przyszłych mam obawia się usuwania lakieru hybrydowego. Na szczęście, nie ma czego. Aceton w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy, problemem może być jego intensywny zapach, który po prostu może zemdlić ciężarną. Na szczęście, jest jeszcze jedno wyjście, a mianowicie, frezarka. To najbezpieczniejszy sposób na ściągnięcie hybrydy. Jeśli nie masz takiego sprzętu w domu, najlepiej jest umówić się do kosmetyczki, która szybko pozbędzie się lakieru za pomocą frezarki.
BARDZO WAŻNE: Jeśli zbliża się termin twojego porodu, koniecznie usuń lakier hybrydowy z paznokci. Do szpitala pojedź z naturalnymi paznokciami, bo ich wygląd może pomóc lekarzom ocenić stan twojego zdrowia (np. w razie konieczności wykonania cesarskiego cięcia). Czyste paznokcie bez żadnych substancji chemicznych są też warunkiem koniecznym do użycia pulsoksymetru.
Zobacz też: