Wydawać by się mogło, że stosowanie hydroksyzyny w czasie ciąży może być idealnym rozwiązaniem służącym uspokojeniu lub złagodzeniu lęków czy wymiotów. Niestety tak nie jest.

Reklama

Hydroksyzyna to substancja psychoaktywna, która może powodować wady wrodzone. W klasyfikacji leków stosowanych w ciąży, opracowanej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), hydroksyzynę zaliczono do kategorii C. Oznacza to, że nie prowadzono badań pozwalających stwierdzić wpływ hydroksyzyny na płód ludzki, potwierdzono jednak, że ma ona niekorzystny wpływ na płody zwierzęce.

Hydroksyzynę można sporadycznie stosować w ciąży. Robi się to jednak tylko wtedy, gdy korzyść, jaką ma odnieść ciężarna, przewyższa działanie niepożądane na płód. Hydroksyzyna łagodzi objawy stanów lękowych, działa nasennie, przeciwalergiczne i przeciwwymiotne, ale nie jest lekiem przeciwskurczowym.

Wpływ hydroksyzyny na płód

Hydroksyzyna może być najbardziej groźna dla dziecka na początku ciąży. Przenika przez łożysko i osiąga u płodu o wiele większe stężenie niż u matki, co może zakłócać jego prawidłowy rozwój.

Na dalszych etapach ciąży, przed porodem i jego trakcie, stosowanie hydroksyzyny również może być obarczone ryzykiem. Stwierdzono, że może przyczyniać się do depresji ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, zatrzymania moczu, hipotonii (obniżone napięcie mięśniowe) czy niedotlenienia.

Zobacz także

Hydroksyzyna prawdopodobnie przenika do mleka matki, a wraz z nim do organizmu noworodka lub niemowlęcia, u którego może wywołać drażliwość, nadmierne pobudzenie, a nawet ciężkie powikłania – tak wynika z obserwacji dzieci matek przyjmujących hydroksyzynę podczas laktacji. Kobieta, która karmi piersią, na czas stosowania hydroksyzyny powinna zrezygnować z karmienia dziecka, a odciągnięte mleko wylać.

Dawkowanie hydroksyzyny w ciąży

Lekarze podejmują decyzję o podaniu ciężarnej hydroksyzyny w wyjątkowych sytuacjach. Zawsze jednak starają się dobrać jak najmniejszą działającą dawkę. Z tego względu nie wolno stosować hydroksyzyny w ciąży na własną rękę.

Według lekarzy niskie dawki hydroksyzyny, np. 10 mg przyjmowane doraźnie, nie powinny stanowić poważnego zagrożenia dla płodu.

Hydroksyzyna jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Powinno się ją stosować tylko na polecenie lekarza i zgodnie z dawkowaniem, jakie zaleci.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama