Reklama

Nie wiesz, jak sprawdzić grupę krwi? Wystarczy zrobić odpowiednie badanie. Zwykle grupę krwi bada w ciąży i to już na samym jej początku, a także przed planowanymi operacjami oraz wtedy, gdy konieczne jest ustalenie ojcostwa. Znają ją również honorowi krwiodawcy. Warto jednak oznaczyć ją bez powodu i wpisać do odpowiedniego dokumentu. Posiadanie karty z grupą krwi skraca np. czas oczekiwania na transfuzję. W sytuacji zagrożenia życia ma to bardzo duże znaczenie.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak i gdzie sprawdzić grupę krwi
  2. Dlaczego warto znać grupę krwi
  3. Jak sprawdzić grupę krwi dziecka?
  4. Konflikt serologiczny

Jak i gdzie sprawdzić grupę krwi?

Jeśli zastanawiasz się, jaką masz grupę krwi - możesz to sprawdzić dzięki:

  • bezpłatnemu badaniu w laboratorium - skierowanie zwykle wystawia lekarz rodzinny. Jeśli jesteś w ciąży, otrzymasz je od swojego ginekologa.
  • płatnemu badaniu w laboratorium - takie badanie możesz wykonać także w prywatnym laboratorium (koszt to ok. 30 zł).
  • legitymacji honorowego dawcy krwi - jest wydawana w centrach krwiodawstwa.
  • karcie identyfikacyjnej grupy krwi (KIGK) - oznaczenie grupy krwi jest możliwe (bezpłatne lub po zapłaceniu ok. 15-20 zł), jeśli zdecydujesz się honorowo oddać krew w jednym z punktów krwiodawstwa.

Przed badaniem krwi w laboratorium zwykle trzeba być na czczo. Jeśli chcesz jednak tylko oznaczyć grupę krwi, dotrzymanie tego warunku nie jest konieczne. Krew zostanie pobrana z żyły, tak samo jak do wykonania zwykłej morfologii.

Dlaczego warto znać grupę krwi?

Znajomość grupy krwi skraca czas, w jakim może zostać ci udzielona pomoc, np. jeśli konieczne jest wykonanie nagłej operacji albo przeprowadzenie transfuzji krwi. W takich sytuacjach nie wystarczy jednak samo oświadczenie pacjenta lub bliskich mu osób. Grupa krwi powinna być wpisana na:

  • ostemplowanym wyniku badania z laboratorium
  • specjalnej karcie – tzw. krewkarcie (identyfikacyjna karta grupy krwi) lub karcie KIGK (Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi).

Przyszłe mamy mogą mieć wpisaną grupę krwi do książeczki ciąży. Dokument poświadczający grupę krwi należy nosić przy sobie.

Jeśli jesteś w ciąży, zawsze miej przy sobie zaświadczenie o grupie krwi. W nagłym wypadku nie trzeba będzie oznaczać jej jeszcze raz (może trwać to nawet ponad godzinę, a lekarz nie może polegać na twoich ustnych zapewnieniach). Dokument poświadczający grupę krwi musisz zabrać ze sobą również na porodówkę (sprawdź, co jeszcze musisz wziąć ze sobą do szpitala).

Jak sprawdzić grupę krwi dziecka?

Grupę krwi można także określić na podstawie grupy krwi rodziców. Dziedziczenie grupy krwi nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Krew nie jest cechą indywidualną jak odciski palca czy budowa źrenicy. Ludzie mają kilka grup krwi: A, B, AB i O (zero). Jeśli masz grupę krwi A, a mąż B, dziecko nie musi mieć jednej z waszych grup, ale np. O.

Dziedziczenie odbywa się wg prawa Mendla. Zgodnie z nim grupa krwi jest określona przez geny, które występują w parach. Jako właścicielka grupy A możesz mieć dwie wersje genu A i O. Gdy u ojca dziecka z grupą krwi A jest podobnie, dziedziczy ono grupę O. W tabeli niżej sprawdzisz, jaką krew może mieć dziecko po połączeniu się wersji genów mamy i taty.

Dziedziczenie grupy krwi

Grupę krwi możesz sprawdzić też w naszym kalkulatorze grupy krwi dziecka

Konflikt serologiczny

Grupa krwi jest także potrzebna do sprawdzenia, czy dziecku nie grozi konflikt serologiczny. Jeśli kobieta jest Rh- (nie ma czynnika Rh), a ojciec dziecka jest Rh+ ryzyko konfliktu serologicznego rośnie. Ta różnica może mieć znaczenie dla pierwszej ciąży, ale zazwyczaj jest istotna dla kolejnego potomstwa, u którego może skutkować chorobą krwi. Aby do niej nie doszło, powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D – w ciąży lub po porodzie (jeśli dziecko jest Rh+).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama