Czy można pić kawę w ciąży - co mówią lekarze?
Na pewno słyszałaś różne zdania na ten temat. Od - " w ciąży nie wolno pić kawy", po "nawet kilka kaw nie zaszkodzi". Jak jest naprawdę. Czy ciężarna może sobie pozwolić na codzienne picie kawy? Jak kawa wpływa na płód? Poznaj zdanie ekspertów.
- Klaudia Kaja
Czy w ciąży można pić kawę?
Można, ale z umiarem. Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi. Zwłaszcza mocne espresso. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Pamiętaj jednak, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży) a nie zapotrzebowaniem na kofeinę.
Ile kawy można pić w ciąży?
Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z kolei pozwala na nieco więcej: kobieta w ciąży może wg jej zaleceń wypić 3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli do tej pory wystarczała ci jedna kawa wypijana do śniadania, warto na tym poprzestać. Niektóre przyszłe mamy rezygnują całkowiecie z picia kawy, a jej smak i zapach w ciąży przestaje być dla nich atrakcyjny.
Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku?
Kofeina łatwo przenika przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Badania naukowe wykazały, że kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, przez co dziecko wolniej rośnie. Ponadto związki powstałe w rozkładu kofeiny gromadzą się w mózgu dziecka, co może zaburzać jego rozwój.
Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Do dziennej dopuszczalnej dawki 200 mg kofeiny należy doliczyć także jej inne źródła. Kofeinę zawierają także:
- herbata
- napoje energetyczne
- napoje typu cola
- czekolada i kakao.
Czytaj też: 8 ważnych powodów, by pić wodę w ciąży
Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover