Ketony w moczu w ciąży nie powinny występować, dlatego ich obecność jest sygnałem nieprawidłowości. Nie zawsze oznacza to jednak poważne komplikacje. Zobacz, co oznaczają ketony w moczu w ciąży, skąd się biorą i jak można się ich pozbyć, dobierając odpowiednie leczenie.

Reklama

Spis treści:

Ketony w moczu w ciąży - charakterystyka

Ketony to inaczej ciała ketonowe, które powstają w wątrobie, a następnie są transportowane do krwi. Powstają, kiedy komórki nie są w stanie czerpać energii z glukozy, a zaczynają z tłuszczów. Ketonami są:

  • aceton,
  • kwas acetooctowy,
  • kwas betahydroksymasłowy.

Występowanie ciał ketonowych w moczu nazywane jest ketonurią.

Objawy ketonów w moczu w ciąży

Objawami obecności ketonów w moczu w ciąży są:

Zobacz także
  • zapach acetonu z ust,
  • nadmierne pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaczerwienienie lub mocna bladość powłok skóry,
  • częste infekcje,
  • zmęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka.

Przyczyny ketonów w moczu w ciąży

Ketony w moczu w ciąży nie są rzadkością, zwłaszcza u kobiet dotkniętych częstymi wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży. Powodem występowania ketonów w moczu w ciąży mogą być:

Cukrzyca ciążowa to najczęstsza przyczyna pojawienia się ciał ketonowych w moczu w ciąży. W wyniku niedoboru lub braku insuliny, hormonu odpowiedzialnego za transport glukozy do komórek, komórki zaczynają czerpać źródło energii z tłuszczów. W efekcie dochodzi do wzrostu ilości ketonów we krwi i ich wydalania moczem.

Ketony w moczu w ciąży mogą pojawić się zarówno przy wysokim jak i niskim poziomie cukru we krwi.

Diagnozowanie ketonów w moczu w ciąży

Ketony w moczu w ciąży nie powinny występować, dlatego ich obecność, zwłaszcza jeżeli dochodzi do wystąpienia dodatkowych objawów, wymaga dalszej diagnostyki.

Ketony wykrywa się podczas badania moczu w ciąży, które każda przyszła mama regularnie robi przed kolejną wizytą u lekarza prowadzącego ciążę.

Normy ketonów w moczu w ciąży

Prawidłowy wynik to taki, który w ogóle nie wykazuje obecności ketonów w moczu. W ciąży jednak często pojawiają się ich niewielkie ilości od 5 do 15 mg/dl. Może to być spowodowane wysiłkiem fizycznym, wymiotami lub za małą ilością spożywanego jedzenia.

Tabela pomiaru ketonów w moczu:

Przy ketonurii poziom glukozy może przekraczać nawet 300 mg/dl.

Jak leczyć ketony w moczu w ciąży

Jeżeli ketony zostały wykryte w śladowej ilości, nie ma potrzeby wdrażania konkretnego leczenia. Zaleca się:

Jeżeli ketony w moczu mają związek z rozwijającą się cukrzycą ciążową, wówczas konieczne staje się jej leczenie, tak aby ustabilizować poziom insuliny i glukozy.

Ketony w moczu w ciąży – wpływ na dziecko

Powikłaniem ketonurii może być zaburzenie rozwoju komórek nerwowych w mózgu dziecka, co może obniżać sprawność intelektualną dziecka – niższe IQ, kłopoty z nauką. Teorię tę potwierdzają niektóre badania naukowe, inne nie. Jednak na wszelki wypadek w ciąży monitoruje się ilość ketonów w moczu i w razie potrzeby podejmuje działania, aby je wyeliminować.

Jeśli ketony w moczu w ciąży pojawiają się wskutek wysokiego poziomu cukry we krwi, dziecko może zacząć zbyt szybko rosnąć. Nosi to nazwę makrosomii płodu i może utrudnić poród.

Z kolei ketonuria wywołana zbyt niskim poziomem cukru we krwi może oznaczać, że i matka i dziecko nie otrzymują wystarczające ilości energii, co może spowolnić wzrost płodu i sprzyjać niskiej wadze noworodka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama