Kwas hialuronowy w ciąży – czy można stosować?
Na pytanie, czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak ma zostać użyty – w postaci kosmetyków aplikowanych na skórę, czy w postaci iniekcji i gdzie taki zastrzyk ma być podany. Sprawdź, czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym albo wspomóc się nim w schorzeniach ortopedycznych.
Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie, więc pytania przyszłych mam o to, czy można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży jest bardzo często spotykane. Poniżej sprawdzisz m.in., czy krem z kwasem hialuronowym w ciąży ci nie zaszkodzi i czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym.
Spis treści:
- Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży?
- Czy można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży?
- Czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym?
- Inhalacje z kwasem hialuronowym
- Zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym w ciąży
- Jak działa kwas hialuronowy
Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży?
Tak i nie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kwasu hialuronowego ma zostać użyty. Są bowiem dwa jego rodzaje.
Kwas hialuronowy nieusieciowany jest dla ciężarnych zupełnie bezpieczny, można też go używać w czasie laktacji. Z kolei kwas hialuronowy usieciowany jest w ciąży i czasie laktacji zakazany. Nie rozpuszcza się on z taką łatwością jak nieusieciowany, który zostaje w organizmie nawet przez 12 miesięcy.
Czy można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży?
Tak, można. W kosmetykach z kwasem hialuronowym stosowany tzw. jest kwas hialuronowy nieusieciowany. Jest on w ciąży bezpieczny. Wchłania się szybko i nie może wywołać powikłań takich, jakie zdarzają się po zastosowaniu kwasu hialuronowego usieciowanego, stosowanego do wypełniania ust czy zmarszczek. Nieusieciowany kwas hialuronowy w ciąży i podczas karmienia piersią jest więc zupełnie bezpieczny. Dlatego wszelkie kremy z kwasem hialuronowym w ciąży lub w czasie laktacji można stosować na skórę bez obaw o to, że zaszkodzą dziecku czy mamie.
Czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym?
Nie. To kwas w postaci usieciowanej, a więc zakazany w ciąży zarówno do powiększania ust jak i wypełniania zmarszczek. Aby go zastosować, trzeba doczekać do zakończenia ciąży i karmienia piersią.
W tym czasie medycyna estetyczna oferuje inne zabiegi, upiększające, np. zabiegi z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowgo i fibryny. Pomagają wzmocnić skórę i odżywić ją, stosuje się je także na rozstępy.
Inhalacje z kwasem hialuronowym w ciąży
Inhalacje z kwasem hialuronowym w ciąży są bezpieczne. Zmniejszają obrzęk śluzówki i wspomagają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, poprawiają nawilżenie błon śluzowych. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania takich inhalacji jest uczulenie na chlorek sodu.
Inhalacje w ciąży są jedną z naturalnych metod walki z infekcjami. W tym celu wykorzystuje się samą sól fizjologiczną, sól z dodatkiem kwasu hialuronowego lub aromatycznych olejków bezpiecznych w ciąży, a działających korzystnie na układ oddechowy.
Zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym w ciąży
O zastosowanie iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego (tzw. wiskosuplementacji) w ciąży zapytaliśmy chirurga ortopedę, dr n. med. Wojciecha Konarskiego z Centrum Lecznictwa Szpitalnego w Ciechanowie, pracującego także w Centrum Rehabilitacji Medycznej w Legionowie. Według niego podawanie dostawowo tej substancji w ciąży jest przeciwwskazane jedynie wtedy, gdy pacjentka jest uczulona na składniki preparatu.
To dobra wiadomość, bo w ciąży mogą nasilać się problemy ze stawami, a taka iniekcja potrafi przynieść dużą ulgę w bólu. Podanie kwasu hialuronowego, który jest głównym składnikiem płynu stawowego, sprawia, że wzrasta jego lepkość i elastyczność i następuje zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co potrafi bardzo zmniejszyć ból stawów dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi oraz poprawić ich ruchomość.
Jak działa kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie w postaci soli sodowej kwasu hialuronowego. Wchodzi w skład rogówki, ciała szklistego, płuc, mazi stawowej, chrząstek oraz płynów ustrojowych. Najwięcej jest go w skórze. Tam wraz z kolagenem oraz innymi składnikami tworzy tak zwaną macierz międzykomórkową i warunkuje właściwe nawodnienie oraz napięcie skóry. Kwas hialuronowy wiąże wodę, przyspiesza gojenie ran, zabezpiecza śródbłonek rogówki przed mechanicznymi uszkodzeniami przy operacjach wewnątrz gałki ocznej oraz ogranicza przekrwienie po operacji. Stosowany jest też w medycynie estetycznej i kosmetologii do poprawienia jędrności skóry i wypełnienia ust.
Przeczytaj też: