Nadciśnienie w ciąży albo inaczej stan przedrzucawkowy (tak określa się drastyczny wzrost ciśnienia krwi w drugiej połowie ciąży), rozpoznaje się zwykle po 20. tygodniu ciąży. Mówimy o nim, kiedy ciśnienie wzrasta powyżej 140/90. Jeśli nie rozpocznie się leczenia, stan może się pogorszyć: ciśnienie rośnie do 160/110 i wyżej, zwiększa się też ilość białka w moczu, mogą wystąpić zaburzenia widzenia, bóle głowy i brzucha, gorączka, drgawki, zahamowanie wzrostu płodu i niedobór płynu owodniowego. Nadciśnienie dotyka 5-10 proc. kobiet w ciąży i co ważne, nie zawsze tych, które miały wcześniej kłopoty z ciśnieniem.

Reklama

Dieta, która pomoże ci, gdy masz nadciśnienie w ciąży

Chociaż nie istnieje menu, które leczy ciążowe nadciśnienie, to jednak odpowiednia dieta może pomóc ci utrzymać ciśnienie pod kontrolą. Zobacz, jakich zasad przestrzegać:

  • Zwracaj uwagę na kalorie, aby zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze.
  • Unikaj produktów bogatych w sód (podwyższa ciśnienie). Czytaj na etykietach, czy w produktach, które kupujesz, jest sól i inne dodatki zawierające sód (np. glutaminian sodu).
  • Nie sól przynajmniej do porodu zup, ziemniaków, kanapek, itd.
  • Nie kupuj dań gotowych i fast foodów, solonych przekąsek (paluszki, chipsy). Zawierają mnóstwo sodu!
  • Ogranicz potrawy wędzone (boczek, szynka, ryby) oraz konserwy (korniszony, oliwki, marynata, ogórki kiszone).
  • Płucz produkty puszkowane (np. tuńczyk) w wodzie, by usunąć nadmiar soli.

Co robić w przypadku nadciśnienia w ciąży?

Przy dużym nadciśnieniu najlepszy sposób na wyleczenie to... wywołanie wcześniejszego porodu. Jeżeli jednak dziecko jest jeszcze na to zbyt małe, przyszła mama powinna znaleźć się w szpitalu. Gdy kłopoty nie są nasilone i lekarz zgadza się, byś pozostała w domu, musisz wyczulić się na takie dolegliwości, jak ból głowy, zaburzenia wzroku, nagłe bicie serca, ból w środkowej części brzucha – mogą one świadczyć o postępie choroby.
Dodatkowe objawy to obrzęki, które nie mijają nawet rano, i obecność białka w moczu. Najważniejsze jest obniżenie ciśnienia (robi się to za pomocą diety oraz leków), regularne badanie dziecka (badanie KTG, USG) oraz czuwanie, by ewentualnie zakończyć ciążę, gdyby stan twój lub dziecka się pogorszył.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak przebiega badanie KTG

Reklama

O tym pamiętaj!

Nadciśnienie w ciąży, anemia, cukrzyca ciążowa albo nawet zwyczajna nadwaga – to problemy, których w ciąży nie możesz lekceważyć. Chociaż nie zawsze objawy tych dolegliwości są uciążliwe, to skutki mogą być bardzo poważne, z przedwczesnym porodem włącznie. Nie zaniedbuj zatem wizyt u lekarza ani badań zalecanych kobietom w ciąży (poznaj kalendarz najważniejszych badań w ciąży).

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama