Podwyższona temperatura w ciąży: od kiedy? Jak długo temperatura w ciąży jest podwyższona?
Temperatura na początku ciąży jest podwyższona i to normalne – nie musisz obawiać się choroby czy komplikacji. Jeśli jednak masz wątpliwości, przeczytaj, od kiedy temperatura w ciąży powinna wzrosnąć i jak długo pozostanie podwyższona. Wyjaśniamy, jaka jest prawidłowa temperatura u kobiety w ciąży.
Podwyższona temperatura w ciąży to norma. Zwykle temperatura ciała kobiety rośnie zaraz po owulacji i gdy dojdzie do zapłodnienia, utrzymuje się na wyższym poziomie jeszcze po terminie miesiączki. Ale uwaga: podwyższona temperatura w ciąży to nie to samo co gorączka – o niej należy natychmiast powiadomić lekarza. Jeśli kwestia „podwyższona temperatura a ciąża” nadal budzi twoje obawy, poniżej tłumaczymy wszelkie wątpliwości.
Podwyższona temperatura na początku ciąży
Lekko podwyższona temperatura na początku ciąży nie powinna być powodem do niepokoju. Pod wpływem zmian hormonalnych temperatura ciała rośnie po owulacji i pozostaje podwyższona po zapłodnieniu – może wynosić nawet 37-37,5°C.
Podwyższona temperatura to jeden z pierwszych objawów ciąży. Zmianę łatwo wychwycisz, jeśli prowadzisz regularne obserwacje i mierzysz temperaturę ciała w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Aby pomiar był wiarygodny, temperaturę trzeba mierzyć w pochwie lub odbycie, codziennie rano o tej samej porze zaraz po przebudzeniu. Jeśli zbliża się lub minął już termin miesiączki, a temperatura nadal jest podwyższona (utrzymuje się na poziomie ok. 37°C), bardzo możliwe, że doszło do zapłodnienia.
Ważne: podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy lutealnej, która następuje po owulacji. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, temperatura opada pod koniec cyklu tuż przed początkiem kolejnej menstruacji.
Podwyższona temperatura w ciąży: od kiedy?
Regularne pomiary temperatury pozwalają na zaobserwowanie tego momentu w trakcie cyklu miesiączkowego, w którym następuje skok temperatury – wzrost o kilka kresek (co najmniej 0,2°C) zauważysz w okolicach dnia owulacji. Wiele kobiet zastanawia się jednak, od kiedy w ciąży temperatura jest podwyższona. Odpowiedź jest prosta: od samego początku. Ciążę możesz podejrzewać, jeśli temperatura nie spada w terminie spodziewanej miesiączki. Warto wtedy odczekać kilka dni i zrobić test ciążowy.
Zobacz także
Podwyższona temperatura w ciąży: jak długo?
Stan podgorączkowy to naturalny stan na początku ciąży i w pierwszych tygodniach jej trwania. Ale bywa, że lekko podwyższona temperatura utrzymuje się przez całą ciążę. Jeśli to tylko fizjologiczna reakcja organizmu kobiety i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, nie ma się czym martwić. Ciężarna nie musi nawet odczuwać, że ma delikatnie podwyższoną temperaturę.
Czy w ciąży temperatura jest zawsze podwyższona?
Zmiany hormonalne (wzrost poziomu progesteronu) oraz przyspieszony metabolizm na początku ciąży powodują, że temperatura u ciężarnej wzrasta. Można uznać, że temperatura w ciąży zawsze jest podwyższona (to tzw. stan podgorączkowy), nie powinna jednak przekraczać 38°C i nie powinny jej towarzyszyć inne objawy infekcji (dreszcze, uczucie zimna, ból głowy, ból gardła itp.).
Uwaga! Jeśli temperatura w ciąży rośnie i jest wyższa niż 38°C, koniecznie udaj się do lekarza. Gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka i dla mamy. Może świadczyć o poważnej infekcji, jak angina, grypa, zapalenie dróg moczowych, zapalenie oskrzeli czy zatok.
Zobacz też: