Rak jajnika w ciąży? Ma go 3 proc. kobiet – wylecz go!
W ciąży rzadko myśli się o raku. Niestety, ciąża nie chroni przed nowotworem. Dzięki badaniom USG można wcześnie wykryć raka jajnika. Daje to szansę na wyleczenie i urodzenie zdrowego dziecka.
Nowotwory na szczęście rzadko występują w ciąży, jednak warto pamiętać, że ciąża nie chroni przed rakiem. Dbając o zdrowie dziecka, kobieta nie może też zapominać o własnym zdrowiu. Nudności, zaparcia, anemia – w ciąży są częste, ale mogą też oznaczać zupełnie coś innego. Ciąża może maskować proces nowotworowy.
Rak jajnika: nr 6 u kobiet
Rak jajnika to podstępny nowotwór: szósty co do częstości występowania u kobiet. W pierwszym okresie nie daje żadnych typowych dolegliwości. Sposobem jego wczesnego zdiagnozowania jest badanie USG. Dlatego paradoksalnie w ciąży, dzięki badaniom USG, można go wcześniej wykryć. To szansa na wyleczenie – a jednocześnie na urodzenie zdrowego dziecka.
Objawy, które mogą zaniepokoić
Rak jajnika zwykle rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub są one mało charakterystyczne. W ciąży mogą być mylone z typowymi dolegliwościami w pierwszym okresie ciąży. Mogą to być np.:
- mdłości,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- uczucie pełności w brzuchu.
W bardziej zaawansowanych stadiach raka jajnika mogą pojawić się:
- ból w okolicach miednicy,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- szybkie uczucie pełności podczas jedzenia,
- zmiana częstotliwości oddawania moczu.
Objawy te są jednak mało charakterystyczne. Wszystkie są też typowe dla ciąży – ma je prawie każda kobieta w ciąży.
Zobacz także
Jak rozpoznać raka jajnika w ciąży
Jak w takim razie rozpoznać raka jajnika? We wczesnym stadium rak jajnika może być podejrzewany podczas badania ginekologicznego albo podczas badania USG. U ok. połowy osób występuje podwyższenie we wczesnej fazie markera nowotworowego CA-125.
W ciąży jest szansa na wczesne rozpoznanie raka jajnika dzięki częstym wykonywaniu badania USG.
Rak jajnika w ciąży jest rozpoznawany u ok. 3 proc. kobiet w ciąży – znacznie częściej niż kiedyś. Powodem jest po pierwsze poprawa diagnostyki i opieki nad kobietą w ciąży. Drugim powodem jest to, że w ciążę zachodzą kobiety starsze niż kiedyś – a ryzyko zachorowania na wszystkie nowotwory rośnie wraz z wiekiem.
Jak leczy się raka jajnika w ciąży?
Rak jajnika jest groźnym nowotworem, nie można zwlekać rozpoczęciem jego leczenia. Kobieta powinna pozostawać zarówno pod opieką ginekologa-położnika, jak ośrodka onkologicznego.
Stosuje się takie leczenie, które nie szkodzi dziecku. Można w ciąży stosować techniki operacyjne – laparoskopowe. Można też stosować niektóre chemioterapeutyki, które nie działają szkodliwie na płód. Dzięki temu kobieta może ocalić życie, a dziecko urodzi się zdrowe.
Zobacz także:
- Modlitwa wspomaga leczenie raka. Potwierdzają onkolodzy!
- Czerwone mięso sprzyja rakowi piersi. To co jeść, a czego nie?
- Życie zaczyna się po raku - mówią kobiety, które pokonały chorobę