Aktualności

Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować zmiany w wyglądzie, urodzić dziecko i znowu normalnie żyć? Fundacja Rak'n'Roll podsumowała pilotażowy program wsparcia dla osób po chorobie onkologicznej.

Depresja po raku – jak po wojnie

U 25 proc. osób, które po zakończonym leczeniu onkologicznym otrzymują informacje o remisji choroby, stwierdza się zespół stresu pourazowego i depresję. Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej.
Mija rok od uruchomienia programu iPoRaku, organizowanego przez Fundację Rak'n'Roll, który miał być wsparciem dla osób, które wróciły do zdrowia po chorobie nowotworowej, lecz potrzebują pomocy, by ułożyć sobie życie na nowo.
Na konferencji poświęconej podsumowaniu działania programu jego koordynatorka powiedziała.
– Program jest kompleksową opieką nad osobami, które dostały informacje o remisji choroby, ale z różnych względów mają problem z powrotem do aktywizacji społeczno-zawodowej – mówi Marta Szklarczuk, koordynatorka programu iPoRaku z Fundacji Rak'n'Roll. – Osoby, które wychodzą z choroby, które powinny być pozytywnymi bohaterami zmagają się z zespołem stresu pourazowego, czy depresją.

Wsparcie bliskiej osoby – podczas zmagań z nowotworem – jest najważniejszy

Dlatego warunkiem uczestnictwa w programie było wzięcie udziału w warsztatach prowadzonych przez psychoonkologa "Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej".
– Wszystko jest trudne w czasie choroby – mówi Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog, która sama dwukrotnie chorowała na raka. – Trudnym emocjom, takim jak lęk, strach, poczucie osamotnienia towarzyszą zmiany w wyglądzie: brak włosów, piersi. Diagnoza jest jak wyrok, a potem jest tylko gorzej... Dlatego moim zdaniem najważniejsze jest wsparcie drugiej osoby na każdym etapie choroby.
Po tych warsztatach panie, które czuły taką potrzebę mogły wziąć udział w terapii indywidualnej prowadzonej przez psychotreumatologa.
– Najcenniejsze okazały się dla mnie spotkania z psychoonkologiem w grupie osób, które przeszły to samo doświadczenie – uważa Anastazja, uczestniczka programu. – Bliskość i ogromne poczucie zrozumienia dodawały mi odwagi i siły w budowaniu nowego życia – życia po chorobie.

Jak odnaleźć siebie na nowo po chorobie nowotworowej?

Kolejnym punktem wsparcia dla kobiet, którym udało się przezwyciężyć raka, było wsparcie zawodowe.
– Choroba zmienia bardzo wiele. Ludzie po chorobie nowotworowej przewartościowują swoje życie, często chcą zmienić prace, albo przez chorobę zostali z niej zwolnieni – mówi Marta Szklarczuk.
Osobom po leczeniu onkologicznym trudno odnaleźć się na obecnym rynku pracy, dlatego z pomocą przyszli im specjaliści.
– Wiele pozytywnej energii ujrzało światło dzienne podczas naszych konsultacji – mówi Jolanta Zdrzałek, doradca zawodowy z firmy Hudson.

Jak pokochać siebie na nowo po mastektomii?

Kolejnym którym".---#---obszarem, w którym---#---obszarem w którym">obszarem, w którym panie po chorobie onkologicznej otrzymały wsparcie były konsultacje z dietetykiem.
– Po raku jest bardzo ważne, by zregenerować organizm, który jest wyczerpany po walce z ciężką chorobą – mówi Kamila Bakalarczyk, dietetyk kliniczny.
Uczestniczki programu iPoRaku skorzystały też z konsultacji kreatora wizerunku.
– Brak włosów, piersi wpływa na brak wizualnej akceptacji – mówi Ula Kamińska. – Dlatego tak ważne było dotrzeć do pokładów piękna leżące w każdej kobiecie.
I chyba się udało...
– Dzięki takim programom osoby takie jak my: po chemii, czy amputacji piersi, bez włosów, rzęs, brwi mogą poczuć się znowu piękne – mówi Aneta Siwiec, uczestniczka programu IpoRaku. – I to nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Te warsztaty dały nam wsparcie i pozwoliły na nowo uwierzyć w siebie.
 

Do pilotażowego programu Fundacji Rak'n'Roll zgłosiło się 15 pań z województwa mazowieckiego. Teraz fundacja chce rozszerzyć zasięgiem działanie programu o kolejne 5 województw. Mogą zgłaszać się chętni z kolejnych miast: Krakowa, Wrocławia, Katowic, Poznania i Gdańska.


Polecamy:

badanie piersi, samobadanie piersi,
© Lars Zahner - Fotolia.com
Mama
Czy możesz zachorować na raka piersi? – test
Tymon chory na siatówczaka - nowotwór złośłiwy oka
Fb Puk Puk Tymonku. Kto tam? - Siatkówczak.
Aktualności
Błysk w oku Tymka to nowotwór złośliwy. Pomóż Tymkowi, zanim siatkówczak zabierze mu oczko!
5-miesięczny Tymon walczy z nowotworem złośliwym oczka. Potrzebuje twojej pomocy!

5-miesięczny Tymon jest bezbronny w obliczu nowotworu złośliwego oka. Potrzebuje pomocy, niestety ona kosztuje i to nie mało. Rodzice chłopca rozpoczęli walkę o jego zdrowie. Celem jest zebranie niebagatelnej kwoty 1 400 000 złotych. Dołącz do walki o zdrowie Tymka. Tymon urodził się 02.10.2015 roku. Był dzieckiem wyczekiwanym (przyszedł na świat po 3 latach starań rodziców). Początkowo nic nie wskazywało, że jego zdrowiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.  "(...)Pamiętam chwilę, kiedy położna położyła moje nagie dziecko na moim ciele – będę ten moment pamiętała do końca życia! Cudowne i wzruszające przeżycie. Poczułam ciepło, delikatność i ogromną ufność ze strony tego malca, który od razu wiedział, kim jestem i swoimi malutkimi rączkami, stopniowo, wdrapał się aż do mojej szyi. Jak tylko zaczynał płakać, wystarczyło włożyć mu palec do rączki i natychmiast się uspokajał. Bardzo szybko też zaczął się uśmiechać, nasz uśmiech został jednak zastąpiony strachem..." – wspomina mama Tymka. Wszystko zaczęło się od zdjęć "Wszystko zaczęło się w weekend, a dokładnie w sobotę 5 marca. Właśnie wybieraliśmy się na spacer, kiedy przypomniało mi się, że muszę podzielić się z moim mężem Krzyśkiem, pewnym spostrzeżeniem na temat naszego synka Tymka. Zauważyłam podczas przebierania małego, że jedna źrenica dziwnie odbija światło. Powiedziałam o tym Krzyśkowi, w przekonaniu, że skomentuje to jako nic specjalnego, tymczasem stało się inaczej. Mój mąż również zauważył to już jakiś czas temu! Na wstępie postanowiłam natychmiast w poniedziałek udać się na cito do okulisty dziecięcego. Cały czas miałam w pamięci zdjęcia, na których to przecież Tymcio miał czerwone źrenice. A to przecież było dobrym objawem, świadczącym o tym, że oczka są zdrowe. Mąż jednak postanowił zrobić jeszcze dla świętego...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy leczenie onkologiczne pozbawia szansy na zajście w ciążę?
Czy leczenie onkologiczne może pozbawić płodności? Czy kobiety chore na raka mają szanse na dziecko? Opowiada o tym prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, ginekolog.

Posiadanie własnego dziecka , to dla wielu kobiet spełnienie największych marzeń. Często choroba nowotworowa krzyżuje plany macierzyńskie , a na nowotwory choruje coraz więcej młodych kobiet, które nie są jeszcze matkami. Czy zachowanie płodności po leczeniu onkologicznym jest możliwe?   Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński: Jest szereg nowotworów ginekologicznych i nie tylko, których leczenie może zaburzyć płodność . Dotyczy to nie tylko chirurgii, czyli np. usunięcia macicy, ale również chemioterapii i radioterapii. Poszukiwania mechanizmów, które pozwolą z jednej strony bezpiecznie leczyć chorą, a z drugiej nie zabrać jej potencjału prokreacyjnego cały czas trwają i na dzień dzisiejszy mamy wypracowanych kilka metod. Jednak konieczne jest tu spełnienie kilku kryteriów. Przede wszystkim nowotwór nie może być zaawansowany. Na szczęście coraz częściej wykrywamy chorobę np. raka szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju. Od czego zależy, czy kobieta zachowa płodność? Od zastosowanego leczenia?   Mariusz Bidziński: Tak, zachowanie płodności jest zależne od rodzaju terapii. W przypadku nowotworów ginekologicznych chirurgia bezpowrotnie pozbawia płodności , bo zabiera narząd rodny. Choć mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będą możliwe przeszczepy. Jeżeli chodzi o chemioterapię, to działa ona na cały układ komórek. Komórki odpowiadające za płodność mają duży potencjał namnażania się, więc one też podlegają tym negatywnym wpływom i raczej nie możemy ich zabezpieczyć. Wtedy chemioterapia może je bezpowrotnie zniszczyć. Co zatem możemy zrobić, aby zachować płodność u kobiety chorej na raka?   Mariusz Będziński: Przed rozpoczęciem leczenia możemy pobrać komórkę jajową i tymczasowo ją przechować. W przypadku większości nowotworów nie musimy rozpoczynać leczenia natychmiast i możemy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz