Swędzenie skóry w ciąży jest powszechną dolegliwością. Przyczyną swędzenia najczęściej jest rozciąganie się skóry. Nic dziwnego, bo ten przykry objaw dotyczy przede wszystkim podbrzusza, czyli miejsca, w którym skóra musi rozciągać się najbardziej. Pomyślałaś kiedykolwiek: „O rany, jestem w ciąży i swędzi mnie skóra!”? Podpowiadamy, jak leczyć swędzenie skóry w ciąży i podajemy domowe sposoby, które pomogą w walce z tą uciążliwą dolegliwością. Bo swędzącej skóry w ciąży nie wolno bagatelizować!

Reklama

Spis treści:

Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny

Swędzenie skóry w ciąży jest zazwyczaj spowodowane zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą w organizmie – głównie na tle hormonalnym. Wzrost poziomu estrogenów oraz kortyzolu sprawia, że skóra traci jędrność i elastyczność. Ponadto skóra w ciąży może być bardziej wrażliwa, a to może przyczynić się do powstania dyskomfortu. Inne przyczyny swędzącej skóry w ciąży to:

  • nadwrażliwość na detergenty (środki do prania, zmywania, płukania) i kosmetyki do codziennej pielęgnacji,
  • szorstkie ubranie,
  • alergia pokarmowa,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • przesuszona skóra,
  • długa ekspozycja na słońce, wiatr, zimne powietrze,
  • gorące i długie kąpiele w wannie,
  • zbyt mała ilość spożywanych płynów.

Niestety, przyczyną świądu mogą być także objawy chorobowe, takie jak:

  • cukrzyca ciążowa (zwłaszcza swędzenie skóry w I trymestrze ciąży może świadczyć o cukrzycy),
  • cholestaza ciążowa (swędzenie skóry w III trymestrze może wskazywać na cholestazę),
  • dermatozy ciążowe, np.: polimorficzne osutki ciężarnych, atopowe wykwity ciążowe czy pemfigoid ciężarnych.

Czy swędzenie skóry w ciąży to zawsze cholestaza?

Nie, swędząca skóra w ciąży nie musi świadczyć o cholestazie. Swędzenie skóry w ciąży to powszechna dolegliwość, zaś cholestaza ciążowa jest rzadkim schorzeniem spowodowanym problemami z wątrobą – dotyka od 0,5 proc. do 4 proc. ciężarnych, najczęściej około 30. tygodnia ciąży.

Zobacz także

Jednym z pierwszych objawów cholestazy jest właśnie świąd skóry, który pojawia się na wnętrzu dłoni i podeszwach stóp, bez dodatkowych objawów w postaci wysypki lub innych wykwitów skórnych. Swędzenie skóry w ciąży w znacząco nasila się wieczorem i w nocy. Cholestaza ciążowa może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza i odpowiednie leczenie.

Jak złagodzić swędzenie skóry w ciąży?

By złagodzić swędzenie skóry w ciąży, przede wszystkim powstrzymaj się od drapania, które może tylko nasilić objawy. Zamiast tego zadbaj o odpowiednią pielęgnację, nawadniaj organizm i zdrowo się odżywiaj.

Domowe sposoby na swędzenie skóry w ciąży

  • Nawilżaj ciało. Kilka razy dziennie wcieraj w brzuch nawilżające mleczko, olejek lub balsam. Najlepiej jeśli jest to kosmetyk przeznaczony dla kobiet w ciąży. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawi, że dolegliwości ustąpią.
  • Bierz prysznic. Kąpiele, zwłaszcza długie i w zbyt ciepłej wodzie dodatkowo mogą wysuszać skórę. Jeśli marzysz o wylegiwaniu się w wannie, wsyp do niej kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę). Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie w bardzo ciepłej wodzie nie jest wskazane dla przyszłej mamy.
  • Do mycia używaj emolientów, czyli środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają ciało.
  • Używaj bielizny bawełnianej, bez syntetycznych domieszek i nieobciskającej. Dzięki niej skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a ty unikniesz jednego z bardziej przykrych ciążowych kłopotów – nadmiernego pocenia się. Wilgotna spocona skóra swędzi bardziej.
  • Zadbaj o zdrową i pełnowartościową dietę bogatą w białko, krzem (wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry), witaminę C, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Uzupełniaj płyny.

Swędzenie skóry w ciąży: leczenie

Jeżeli swędzenie skóry w ciąży jest bardzo dokuczliwe, należy poinformować o problemie lekarza. W zależności od przyczyny lekarz lub lekarka prowadząca podejmie odpowiednie leczenie.

W przypadku cukrzycy ciążowej będzie to wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności ruchowej. Jeśli takie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zaleca się przyjmowanie insuliny w odpowiednich dawkach.

Jeśli powodem pojawienia się swędzenia skóry jest cholestaza, to w pierwszej kolejności osoba ciężarna powinna przejść na lekkostrawną dietę o obniżonej zawartości tłuszczów. Gdy to nie pomoże, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Aby uśmierzyć świąd, stosuje się cholestyraminę i leki antyhistaminowe oraz preparaty zawierające kwas ursodezoksycholowy, który normalizuje poziom kwasów żółciowych.

Jeśli nie możesz sobie poradzić domowymi sposobami ze świądem skóry, warto zgłosić tę dolegliwość lekarce lub lekarzowi prowadzącemu ciążę w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama