Wiosenny urlop w ciąży - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
To, że spodziewasz się dziecka nie oznacza, że musisz rezygnować z wyjazdów. Oto urlopowy niezbędnik kobiety w ciąży. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, jeśli planujesz podróż.
1 z 5
Dokumenty
Babymoon, czyli romantyczny wyjazd przed porodem, to doskonały pomysł, by nacieszyć się sobą we dwoje. Takiej okazji już długo nie będzie! Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwskazań do tego, byś i ty wyruszyła w taką podróż. Pakując się na wyjazd, pamiętaj jednak o następujących rzeczach, tak by nie mieć żadnych przykrych niespodzianek z dala od domu:
Dokumenty
Bardzo ważne, żebyś zawsze miała przy sobie dokumenty i najświeższe wyniki badań. Także (a nawet przede wszystkim) jeśli jedziesz za granicę. Wiele wyników ma oznaczenia międzynarodowe. Spakuj więc kartę ciąży, ostatnie wyniki badań krwi i moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi, no i oczywiście legitymację ubezpieczeniową i dokument tożsamości.
Możliwe, że będą ci potrzebne dodatkowe wyniki badań, jeśli wybierasz się na wakacje samolotem. Niektóre linie nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów aż do 36. tygodnia ciąży, w innych wystarczy przed wylotem wypełnić oświadczenie. Czasem potrzebne jest aktualne zaświadczenie od lekarza. Zupełnie inaczej wygląda sprawa po 36. tygodniu, a także w przypadku ciąży bliźniaczej. Wtedy wymagany jest specjalny rodzaj zaświadczenia zawierający szereg informacji na temat stanu zdrowia ciężarnej. Każda linia ma inne wymagania i najlepiej zapytać przy kupowaniu biletu lub zadzwonić na infolinię.
Czytaj też: Co o wyjazdach w ciąży mówi ginekolog?
2 z 5
Opalanie
Opalanie
Jeśli wybierasz się tam, gdzie jest słonecznie i ciepło, nie ulegaj pokusie wygrzewania się w słońcu. W ciąży opalanie nie jest zabronione, jednak wskazana jest jeszcze większa rozwaga niż zwykle. Wylegiwanie się na słońcu nie jest zdrowe niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży. Jednak w tym szczególnym stanie musisz wziąć pod uwagę, że podczas kąpieli słonecznych bardzo łatwo o odwodnienie i zasłabnięcie. Najlepiej więc stosować filtry na skórę, chronić głowę w kapeluszu lub czapce i w cieniu popijać chłodne napoje. Najlepszą alternatywa dla słońca są samoopalacze i kremy tonujące. Są zupełnie bezpieczne, a skóra zyska piękny, złoty odcień.
Czytaj też: Sposoby na upały - 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
3 z 5
Lekarstwa
Lekarstwa
Zawsze pamiętaj o zabraniu dobrze wyposażonej apteczki. Powinno się w niej znaleźć wszystko, co może ci się przydać w czasie podróży i co jest bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz skonsultowane z lekarzem. Jeśli podróżujesz po Polsce, możesz zapisać nazwy lekarstw, które są dla ciebie bezpieczne, jednak jeśli jedziesz za granicę dużo bezpieczniej zabrać je ze sobą - leki o tych samych nazwach mogą różnić się składem i stężeniem substancji czynnej.
Na pewno powinnaś ze sobą zabrać łagodnie działające leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz coś na refluks. Przydadzą się także maści na obrzęki i na ukąszenia. Warto mieć łagodne środki na biegunkę, i oczywiście zalecone przez ginekologa witaminy i minerały.
Czytaj też: Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?
4 z 5
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie
Również za granicą obejmuje Cię ubezpieczenie Narodowego Funduszu Zdrowia. W swoim oddziale NFZ musisz tylko odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie zaniedbuj tej formalności - załatwienie tego dokumentu zajmie ci chwilę, a oszczędzi w razie czego wielu zmartwień i stresów. Warto zastanowić się również nad dodatkowym ubezpieczeniem.
Czytaj też: Czy w ciąży można jeść w restauracji?
5 z 5
Dieta
Odżywianie
Pamiętaj, że urlop nie zwalnia cię z dbania o odpowiednią dietę - jedz dużo warzyw, owoców, pij niesłodzone płyny. Jeśli na wakacjach dopadnie cię niestrawność, nie panikuj. Na szczęście większość zatruć pokarmowych ma łagodny przebieg i nie jest niebezpieczna dla płodu. Kiedy objawy mają niewielkie nasilenie, nie musisz natychmiast biec do lekarza. Pij dużo płynów, stosuj lekkostrawną dietę.
Czytaj też: Co jeść podczas ciążowych wyjazdów?