wakacje w ciąży, zdrowa dieta w ciązy, jedzenie na urlopie, żywienia na wakacjach, zatrucia pokarmowe
Fotolia
Dieta w ciąży

Jedzenie na wakacjach - 10 ciążowych zasad

Dobre jedzenie wpływa na dobre samopoczucie. Co zatem należy jeść podczas wakacji, aby uniknąć zatruć i cieszyć się świetną formą do końca urlopu? Oto żywieniowy dekalog podróżniczki w ciąży.
Bez względu na to, czy zaplanowałaś stacjonarne wczasy, wyjazd do rodziny, czy wycieczkę objazdową, podczas swojego urlopu będziesz musiała coś jeść. Przypadkowe jedzenie, które wyląduje na twoim talerzu, to nie tylko ryzyko zatrucia pokarmowego. Jeśli dobrze przemyślisz sprawę wyżywienia, zyskasz lepsze samopoczucie i więcej czasu dla siebie.
 
  1. Wakacyjny wyjazd w ciąży kosztuje sporo energii, dlatego powinnaś jeść regularnie i dobrze. Zadbaj o pełen zestaw posiłków, nie rezygnuj ze śniadań i nie zastępuj obiadów obiadokolacją. Częste posiłki (nawet częstsze niż w tradycyjnym rozkładzie dnia) bywają szczególnie potrzebne na początku ciąży. 
  2. Nie przyrządzaj jedzenia sama. Nawet jeśli podczas ciąży rozpiera cię energia, na urlopie możesz być zmęczona zmianą klimatu lub zwiedzaniem. Trudno ci będzie robić zakupy, a jeszcze trudniej gotować. Najlepiej zarezerwować sobie wczasy w opcji all inclusive.
  3. Jeśli nie znasz miejscowego języka, w restauracji zamawiaj potrawy, które znasz i wiesz, z czego się je przyrządza. Nie decyduj się na kupowanie jedzenia na bazarach i próbowanie, np. owoców, które podaje ci sprzedawca (jedz je po dokładnym umyciu, także te, które obiera się ze skóry). 
  4. Unikaj dań, które zawierają surowe ryby, mięso, jaja czy owoce morza, ani jedzenia, które leżało obok nich np. w ladzie chłodniczej (mogły do nich przeniknąć bakterie). W ciąży lepiej zrezygnować także z potraw z dużą ilością ostrych przypraw – mogą wywołać kłopoty żołądkowe.
  5. Uważaj na lody - przyszłym mamom poleca się tylko te, które nie zawierają jajek, np. sorbety. Wybieraj lody znanych producentów, wtedy masz gwarancję ich jakości.
  6. Sprawdź wodę, w miejscu do którego jedziesz. Ustal, czy nadaje się do picia. Dla pewności najlepiej kupować mineralną w butelkach. Jeśli decydujesz się na sok, sprawdź na butelce, czy jest pasteryzowany, w ten sposób chronisz siebie i dziecko przed listerią i pałeczkami e-coli. 
  7. Na dłuższe całodniowe wycieczki czy zwiedzanie zabytków zabieraj ze sobą zdrowe przekąski.
  8. Weź pod uwagę zachcianki – jeśli miewasz nagłe pokusy, np. na kiszone ogórki, zabierz je ze sobą lub po przyjeździe zorientuj się, gdzie i w jakich godzinach kupisz je w okolicy swojego hotelu (za granicą może to być jednak problem). 
  9. Rezerwując bilet lotniczy, wybierz rodzaj posiłku, jeśli masz taką opcję, a jeśli lecisz tanimi liniami, pamiętaj, że jedzenie będziesz musiała kupić. Podczas lotu staraj się dużo pić, żeby nie dopuści do odwodnienia. Najlepiej, by lot w ciąży nie trwał jednak dłużej niż trzy godziny.
  10. Zapakuj do apteczki środki uzupełniające niedobór elektrolitów (np. Gastrolit czy Smectę) na wypadek zatrucia pokarmowego. Jeśli do niego dojdzie, zwykle ma łagodny przebieg i nie jest groźne dla dziecka. Najczęściej powoduje je gronkowiec – wymioty lub biegunka występują po około sześciu godzinach od zjedzenia potrawy. Gdy objawy zatrucia nie są dokuczliwe, wystarczy pić dużo wody i przejść na lekkostrawną dietę. Bez konsultacji lekarskiej natomiast nie powinno sięgać się po silne środki hamujące biegunkę.


Czytaj też: Co jeść w ciąży, a czego unikać?

Obejrzyj film: Surowe jajka - dlaczego musisz na nie uważać?

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?
Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
Anna Omelchenko - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Ach, te zachcianki! Czy czasem mogą szkodzić?
Zachcianki na słodkie czy niezdrowe produkty to w ciąży nic niezwykłego. Jednak nie folguj wszystkim zachciankom. Niektóre z nich mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka nawet za kilka lat!

Kuszą pachnąca kiełbasa z grilla, czipsy i parówki? Chociaż wiesz, że to niezdrowe, tłumaczysz sobie, że organizm wie lepiej. Jeśli ma na to ochotę, to znaczy, że tego potrzebuje... A może nie? Spytaliśmy o to mgr Sylwię Leszczyńską, dietetyka klinicznego, psychodietetyka, założycielkę Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA w Warszawie. Czy zachcianki ciążowe to sygnał organizmu? Zachcianki w ciąży ma i przyznaje się do nich około 30 proc. przyszłych mam. Niektórzy wierzą, że taka silna ochota na zjedzenie określonego produktu jest sygnałem, że organizm potrzebuje składników odżywczych dostarczanych właśnie przez to jedzenie. Na przykład, że zachcianka na czekoladę może być sygnałem fizjologicznej potrzeby większej ilości antyoksydantów. Jeśli tak, to dlaczego czerwona fasola, która jest bogatszym źródłem przeciwutleniaczy niż czekolada, na skali jedzeniowych zachcianek stoi nisko? Zachowania żywieniowe mogą być uwarunkowane emocjami, nastrojami, potrzebami. Warto zadać sobie pytanie, czy wybierając akurat czekoladę (jest częstą zachcianką ciężarnych), nie sugerujemy się skojarzeniem z poczuciem miłości, bezpieczeństwa, akceptacji, bo w dzieciństwie czekoladę dostawaliśmy od babci czy w nagrodę. Ważne, by zachcianek nie mylić z potrzebami umysłu – najczęściej są złą interpretacją potrzeb. Jak zwalczać kulinarne zachcianki? Szukać zdrowszych alternatyw. Jeśli pojawia się ochota na słodycze, wybierz batony zbożowe, czipsy zamień na pieczone ziemniaki etc. Dobrze jest planować przekąski – dzięki temu unikniemy głodu między posiłkami – mieć zdrowe przekąski w domu, samochodzie, a także nauczyć się rozpoznawać emocje – jedzenie może przynosić ulgę podczas stresu, smutku czy nawet nudów. Poznaj triki dietetyka na wilczy apetyt w ciąży. Czy rzeczywiście to, co jemy w ciąży, jest tak...

Żywienie
5 ważnych pytań o jedzenie na wakacjach
Dzieci nie lubią wielu zmian naraz. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do wakacyjnego wyjazdu np. zabierając ze sobą niektóre ulubione artykuły spożywcze dla dziecka. Już sam wyjazd bywa dla dziecka stresem. Może więc nie zmieniaj radykalnie także jego diety?

Małe dziecko nie lubi zbyt wielu zmian naraz. Dlatego zadbaj, by jego dieta nie zmieniła się za mocno podczas wakacji. Przestrzegając kilku zasad, zachęć je, by cieszyło się smakami lata. 1. Dlaczego lepiej nie zmieniać dziecku menu w czasie wakacji? Sama podróż jest dla dziecka nowością. W obawie przed nadmiarem różnych wrażeń, podawaj dziecku potrawy, które dobrze zna . Dzięki nim będzie czuło się pewniej. W nowym otoczeniu przynajmniej zawartość słoiczka – zupka na talerzyku smakuje tak samo, a to duży plus. Zobacz też: Jedzenie w czasie podróży 2. Na jakiej wodzie przygotowywać dziecięce posiłki? Gdy jedziesz na wakacje z małym dzieckiem (do 12. miesiąca życia), wszystkie jego posiłki: mleko, kaszki, herbatki, zupki powinnaś przygotowywać – podobnie jak w domu – na butelkowanej niegazowanej wodzie mineralnej. Jeśli nie możesz zabrać na wyjazd swojej sprawdzonej marki, pamiętaj, że w sklepach w wakacyjnym kurorcie możesz jej nie znaleźć. Wybierając inną upewnij się, że woda jest niskozmineralizowana (zawartość składników mineralnych poniżej 500 mg/l). Szukaj na jej etykiecie atestu PZH i zobacz, do kiedy jest ważna. Pamiętaj, aby otwartą butelkę przechowywać w chłodnym miejscu. Na takiej wodzie najlepiej również przyrządzać posiłki dla starszych dzieci. 3. Czy maluchy mogą pić mleko prosto od krowy? Raczej nie. Nawet jeśli krowa pochodzi z wzorowo prowadzonego gospodarstwa, gdzie zwierzęta są czyste, a mleko przechowuje się w chłodziarkach. Lepiej nie podawać małym dzieciom mleka prosto od krowy bez przegotowania. Maluszki są szczególnie wrażliwe na zatrucia pokarmowe , a mleko prosto od krowy może zawierać pewne ilości chorobotwórczych bakterii. Zobacz też: 7 mlecznych koktajli dla dziecka na cały tydzień 4. Od kiedy dziecko może jeść wędzone ryby? Może spróbować ich po drugich urodzinach pod warunkiem, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz