Wyniki badań w ciąży - normy
Jak interpretować wyniki morfologii krwi i pomiaru ciśnienia w ciąży? Co mogą oznaczać wyniki poniżej lub powyżej normy?
1 z 8
Badania w ciąży
Będąc w ciąży, powinnaś zrobić morfologię krwi przy pierwszej wizycie u lekarza, a potem kolejne co 2 miesiące. To badanie dostarcza dużo informacji o funkcjonowaniu całego organizmu. Pozwala też m.in. wykryć początki anemii i jej prawdopodobne przyczyny (brak żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego). Lekarz zwraca uwagę na poziom hemoglobiny, który nie powinien być niższy niż 11 g/dl, liczbę erytrocytów (w niedokrwistości maleje), a także na liczbę leukocytów (wzrost może świadczyć o infekcji). Ważne są również płytki krwi – ich niedobór nazywamy małopłytkowością.
Pojedyncze wyniki z krwi poniżej normy nie powinny cię martwić – mogą być typowe dla twojego organizmu. Lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania.
Morfologia krwi w ciąży - hemoglobina (Hb, HGB)
Norma: 11,5-13,5 g/dl
Wynik poniżej normy najczęściej wskazuje na niedokrwistość (anemię) spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.
2 z 8
Morfologia krwi w ciąży - erytrocyty, krwinki czerwone (E, RBC)
Norma: 3,5-4,5 mln/mikrolitr
Czasowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza.
3 z 8
Morfologia krwi w ciąży - leukocyty, krwinki białe (L, WBC)
Norma: 10-15 tys./mikrolitr
W czasie ciąży jest ich więcej. Wynik ponad normę towarzyszy infekcjom, uszkodzeniom tkanek, a poniżej normy – chorobom hematologicznym.
4 z 8
Morfologia krwi w ciąży - hematokryt, gęstość krwi (Ht)
Norma: 37-52%
Zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość występuje przy niedokrwistości, a wyższa podczas stanów odwodnienia.
5 z 8
Morfologia krwi ciąży - płytki krwi, trombocyty (PLT)
Norma: 100-300 tys./mikrolitr
Ich ilość musi być kontrolowana przez całą ciążę, bo płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi.
6 z 8
Morfologia krwi w ciąży - żelazo całkowite
Norma: 60-150 mikrogram/dl
Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości, ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.
7 z 8
Glukoza w ciąży
Norma: 70-105 mg%
Przez całą ciążę poziom glukozy powinien utrzymywać się w ściśle określonych granicach. Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej – na dietę niskowęglowodanową.
Nieprawidłowe wyniki (na czczo – powyżej 105 mg%, w godzinę po obciążeniu 50 g glukozy – powyżej 140 mg%) mogą świadczyć o cukrzycy ciężarnych. W celu jej potwierdzenia lekarz zleca zazwyczaj wykonanie jeszcze jednego testu obciążenia 75 g glukozy. Gdy wynik jest powyżej 140 mg% , robi się test z wyższą dawką glukozy – 75 g (OGTT). Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży.
8 z 8
Ciśnienie krwi w ciąży
Za normę uznaje się wartości od 95/60 do 135/85, a przeciętny prawidłowy wynik to 110/70 Hg, uważaj na zbyt wysokie ciśnienie w ciąży.