Reklama

Jeśli lekarz zaleci zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży, to należy przyjmować je przez cały czas trwania ciąży, a często i przez krótki czas po porodzie. Sprawdź, dlaczego wiele kobiet musi każdego dnia robić sobie zastrzyki w brzuch przez całe 9 miesięcy i jak należy robić je prawidłowo.

Reklama

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży – wskazania

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się profilaktycznie w celu uniknięcia poważnych zagrożeń dla zdrowia w postaci zakrzepów, które mogłyby doprowadzić do zatorów w tętnicach. Choć zator tętnicy płucnej jest rzadkim powikłaniem ciąży i połogu, to w krajach wysokorozwiniętych stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów związanych z ciążą.

Ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej u ciężarnych jest aż 5-6 razy wyższe niż u kobiet, które nie są w ciąży. Powstawaniu zakrzepów dodatkowo sprzyjają wady zastawek serca lub obecność w sercu sztucznej zastawki. Dlatego u kobiet, które mają podwyższone ryzyko powstania zakrzepicy stosuje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową, która nie przenika do płodu. Leczenie to nazywa się też zastrzykami na rozrzedzenie krwi.

Kolejnym wskazaniem do ich podawania jest obecność we krwi ciężarnej przeciwciał anyfosfolipidowych. W przypadku ich wykrycia stwierdza się zespół antyfosfolipidowy, który oznacza, że organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zaczyna go zwalczać. Nieprawidłowość ta jest chorobą autoimmunoligiczną, która objawia się tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Aby zapobiec obumarciu płodu ciężarnej podaje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową oraz kwas acetylosalicylowy.

Jak zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe mają postać jednorazowych ampułkostrzykawek gotowych do użycia. Wyposażone są w krótką i cienką igłę, dzięki której lek podaje się tak, jak powinno, czyli podskórnie. Zastrzyki przeciwzakrzepowe może podawać ciężarnej pielęgniarka, ale zazwyczaj przyszła mama po przeszkoleniu samodzielnie wykonuje je w domu.

Najczęściej zastrzyki przeciwzakrzepowe robi się w fałd skóry na brzuchu, nie mniej niż 2-3 cm w lewo lub prawo od pępka. U ciężarnych można je jednak robić w fałd skóry na ramieniu lub udzie. Lek podaje się co 24 godziny.

Jak zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy – instrukcja krok po kroku:

  • Przygotuj ampułkostrzykawkę z lekiem, wacik, substancje odkażającą (spirytus lub inny środek dezynfekujący np. Octenisept).
  • Dokładnie umyj ręce.
  • Przetrzyj miejsce wstrzyknięcia płynem odkażającym.
  • Wyciągnij ampułkostrzykawkę z opakowania.
  • Usiądź.
  • Odbezpiecz igłę (zdejmij jej osłonkę) i chwyć ampułkostrzykawkę jak długopis.
  • Drugą ręką chwyć fałd skóry.
  • Wbij całą igłę w fałd skóry pod kątem 45-90 stopni.
  • Powoli wstrzyknij zawartość ampułki.
  • Puść fałd skóry.
  • Wyjmij igłę, zabezpiecz i wyrzuć puste opakowanie po leku do odpadów komunalnych.

Uwaga! W ampułce jest pęcherzyk powietrza. Nie usuwa się go przed podaniem leku. Ułatwia on podanie całej dawki.

​Pominięcie zastrzyku przeciwzakrzepowego

Zastrzyki przeciwzakrzepowe powinny być przyjmowane regularnie co 24 godziny. Przy pominięciu jednej dawki, należy zrobić zastrzyk jak najszybciej i trzymać się 24 godzin przerwy między iniekcjami, licząc od godziny podania ostatniego zastrzyku. Ewentualnie można wrócić do poprzedniej godziny podawania, ale należy to zrobić w porozumieniu z lekarzem, który podpowie, jak wrócić do poprzedniego schematu.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – skutki uboczne

Najczęściej skutkiem ubocznym przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych w ciąży są siniaki po wkłuciach. Miejsce po podaniu leku może być też zgrubiałe i bolesne.

Rzadko występują skutki uboczne w postaci krwawień z układu pokarmowego, nudności i wymioty, ciemne zabarwienie stolca, zaburzenia pracy wątroby czy krwotoki.

Wszystkie niepokojące objawy, które pojawią się podczas podawania zastrzyków na rozrzedzenie krwi w ciąży trzeba jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama