żylaki w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Żylaki w ciąży: jak powstają, zagrożenia, co stosować

Żylaki w ciąży to problem, z którym boryka się aż 40% przyszłych mam. Żylaki są to zgrubienia, które pojawiają się wzdłuż żył. Powstają na skutek trudności przepływu krwi z kończyn dolnych do serca i mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. zakrzepicy żył. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!

Żylaki w ciąży to coraz częstszy problem przyszłych mam. Dolegliwość może mieć podłoże genetyczne, sprzyjają jej także zmiany hormonalne, a w szczególności wzrost progesteronu. W grupie ryzyka są także panie, u których żylaki występowały już przed ciążą, mają nadwagę lub zbyt szybko tyją w ciąży. Problemem może być także stojący lub siedzący tryb pracy. Żylaki bolą, są zagrożeniem dla zdrowia, a dla wielu osób są także nieestetyczne. Czy można sobie z nimi skutecznie poradzić? Podpowiadamy!

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Żylaki w ciąży: przyczyny

Od drugiego trymestru ciąży krew może zacząć zalegać w dolnych kończynach, powodując ich spuchnięcie i bolesność żył; zwykle tych na nogach, ale czasem też w odbycie. Prawdopodobieństwo, że i tobie przydarzą się żylaki, wzrasta, jeśli w twojej rodzinie ktoś cierpiał na tę dolegliwość w ciąży

Jeśli przyszła mama jest obciążona genetycznie żylakami, może się z nimi borykać już w pierwszych miesiącach ciąży (zwłaszcza gdy jest to kolejna lub mnoga ciąża). Pojawiają się one, ponieważ:

 • zwiększa się ciśnienie z żył macicy w stronę żył miednicy;
 • wzrasta ciśnienie w żyłach na nogach;
 • krew zwiększa swoją objętość;
 • włókna mięśniowe w ścianach żył ulegają rozluźnieniu;
 • zmniejsza się sprężystość żył na skutej działania progesteronu.

 

Inne przyczyny pojawienia się żylaków to:

 • nadwaga lub otyłość,
 • siedząca lub stojąca praca,
 • przeciążanie nóg na skutek dźwigania,
 • wiek (im człowiek jest starszy, tym ryzyko wzrasta),
 • geny (żylaki najczęściej mają podłoże genetyczne).

Żylaki w ciąży: objawy

O tym, że możesz mieć problem z żylakami, świadczą następujące sygnały. Nogi (zwłaszcza łydki):

 • swędzą,
 • bolą,
 • wydają się ciężkie,
 • są obrzęknięte.


Oprócz tego coraz częściej zaczynasz miewać skurcze łydek i nieprzyjemne uczucie mrowienia. Nie zwlekaj, jeśli zauważysz u siebie podobne objawy. Im szybciej zaczniesz walczyć z problemem żylaków, tym będzie on mniej dotkliwy. 

Żylaki na nodze
AdobeStock

Żylaki w ciąży: zagrożenia

Pajączki i żylaki mogą prowadzić do powikłań, m.in. do powstawania stanów zapalnych żył. Jednym z takich powikłań jest zakrzepica żył. W naczyniach krwionośnych powstaje wtedy skrzep krwi uniemożliwiający jej swobodny przepływ. Powstaniu tego schorzenia sprzyja także zwiększona krzepliwość krwi w czasie ciąży. 

Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli noga, na której są żylaki, nagle puchnie, boli lub sinieje. Może to być objawem zakrzepicy żył lub zapalenia żył.

Zapobieganie żylakom w ciąży

Inwazyjne leczenie żylaków w ciąży nie jest wskazane, dlatego przyszła mama powinna przede wszystkim działać prewencyjnie, by ich uniknąć albo sprawić, by się nie powiększały. W walce z żylakami w ciąży skuteczne są:

 • unikanie nagłych skoków wagi;
 • wykonywanie ćwiczeń poprawiających krążenie krwi;
 • częste leżenie z nogami uniesionymi powyżej klatki piersiowej;
 • odpowiednie nawadnianie organizmu (picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie);
 • stosowanie prawidłowej, bogatej w błonnik diety;
 • unikanie długiego siedzenia lub stania;
 • masaże stóp i łydek – wykonywane od stóp w górę;
 • unikanie zakładania nogi na nogę podczas siedzenia;
 • stosowanie naprzemienne natrysków raz zimną, raz gorącą wodą;
 • noszenie specjalnej opaski uciskowej bądź rajstop uciskowych.

Żylaki w ciąży: co stosować?

Istnieje kilka sposób leczenia żylaków: 

 • leczenie uciskowe (pończochy lub rajstopy uciskowe, różnego rodzaju opaski),
 • leczenie farmakologiczne (maść na żylaki w ciąży, tabletki, żele), 
 • leczenie obliteracyjne (metoda usuwania żylaków przez ich zasklepienie),
 • leczenie operacyjne.


Metod inwazyjnych nie stosuje się w ciąży. Lekarz może zaproponować ci leczenie dopiero kilka miesięcy po porodzie.

Pamiętaj! Jeśli wiesz, że masz genetyczną skłonność do żylaków, zapytaj ginekologa, czy możesz wzmacniać nogi odpowiednimi ćwiczeniami. 

Zobacz także: 

waga
fotolia
Dieta w ciąży
Ile przytyjesz w ciąży - błyskawiczny test
Hemoroidy po porodzie
AdobeStock
Połóg
Hemoroidy po porodzie: jak je leczyć i kiedy znikną?
Hemoroidy po porodzie to powiększone guzki w odbycie powodujące świąd, ból, pieczenie i krwawienie okolic odbytu oraz w trakcie wypróżniania. Aby pozbyć się hemoroidów po ciąży, warto stosować ziołowe napary, zimne okłady, maści oraz dietę bogatą w błonnik.

Hemoroidy po porodzie to głównie problem kobiet rodzących naturalnie. Ta bolesna i krępująca dolegliwość powstaje w ciąży, ale poród siłami natury może ją pogłębić. To jednak nie znaczy, że jest się na nią skazanym – żylaki odbytu po porodzie można skutecznie leczyć domowymi sposobami, lekami oraz odpowiednim trybem życia. Spis treści: Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Jakie są objawy hemoroidów po porodzie? Leki na hemoroidy po porodzie Domowe sposoby na hemoroidy Jak leczyć hemoroidy po porodzie? Zapobieganie powstawaniu hemoroidów po porodzie Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Każdy człowiek ma hemoroidy – to poduszkowate naczynia żylne uszczelniające kanał odbytu. Umożliwiają kontrolę gazów i stolca – podczas wypróżniania są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest oddawanie stolca. Problem z hemoroidami pojawia się wówczas, gdy ulegają one nadmiernemu powiększeniu, przez co tworzą się tzw. guzki krwawnicze. Jest to stan zapalny nazywany chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu , chociaż potocznie używa się nazwy hemoroidy na opisanie dolegliwości. Hemoroidy po porodzie to efekt zarówno ciąży (na ogół pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży), w której czasie zachodzi w organizmie kobiety wiele zmian, jak i przebiegu porodu naturalnego. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjają: poród naturalny, w którego czasie dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu, szczególnie ma to miejsce w trakcie silnego parcia; za duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego – żyły odbytu rozszerzają się w czasie ciąży bardziej, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne; utrudniony odpływ krwi z żył miednicy i nóg – rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej;...

kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania, zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży
Chcesz zajść w ciążę? Pytania do ginekologa
Jesteś w ciąży lub dopiero starasz się o dziecko? Nie zapomnij o konsultacjach z swoim lekarzem. Sprawdź, co może Cię zaniepokoić.

Tyłozgięcie macicy Podczas badania ginekolog stwierdził, że mam macicę w tyłozgięciu. Czy z tego powodu mogę mieć trudności z zajściem w ciążę? Tyłozgięcie może być powodem bolesnych miesiączek, ale nie przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę. U większości kobiet macica pochylona jest do przodu, w stronę pęcherza moczowego. Wtedy mówimy o przodozgięciu. Położenie to tylko w niewielkim stopniu ulega zmianom – zależy ono m.in. od stopnia wypełnienia pęcherza moczowego (macica „prostuje się”, gdy w pęcherzu znajduje się dużo moczu). Bywa też odwrotnie – u niektórych kobiet macica pochylona jest ku tyłowi, w kierunku odbytnicy. To również prawidłowe położenie, choć występuje rzadziej. Kłopot z żylakami Zawsze miałam żylaki na nogach, ale gdy zaszłam w ciążę, pojawiło się ich jeszcze więcej. Czy ten proces można zahamować? Czy nowe żylaki znikną po porodzie? Rzeczywiście żylaki pojawiają się lub nasilają w ciąży. A to dlatego, że powiększająca się macica zaczyna uciskać żyły miednicy i dochodzi do zastoju krwi w nogach. Zwiększa się wówczas ciśnienie w naczyniach żylnych (i to znacznie), a to z kolei prowadzi do ich poszerzenia i w konsekwencji do powstania obrzęków i żylaków. Niestety, nie istnieje lek na żylaki. Poprawę może przynieść regularne stosowanie preparatu Detralex lub leków w postaci żelu lub kremu. Zaleca się też noszenie pończoch przeciwżylakowych oraz unikanie zbyt długiego stania i siedzenia. Natomiast po połogu żylaki powinny stać się trochę mniej widoczne. Jeśli nadal będą stanowić problem, można np. poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Ile „utyję” do porodu? Właśnie dowiedziałam się, że będę miała dziecko! Tak się cieszę... Boję się tylko tego, że bardzo przytyję. Całe życie walczę z nadwagą. O ile więcej mnie będzie? Masa ciała zwiększa się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj