Tak, ciąża to nie choroba, ale przyszła mama dbać musi o siebie szczególnie. Jak o... malutkie dziecko – trening się przyda. Sprawdź, o czym bezwzględnie musisz pamiętać.

Reklama

Nie wychodź z domu bez śniadania

Pierwszy posiłek zapewnia energię, zapobiega zmęczeniu i senności, chroni przed przeziębieniem. Zgodnie z zasadami głoszonymi przez dietetyków śniadanie powinno dostarczyć organizmowi węglowodanów, białka i witamin. Najlepszym źródłem tych składników są produkty zbożowe wraz z mlekiem i jego przetworami. Stąd kariera owsianki na mleku! Miseczkę płatków albo muesli z mlekiem czy jogurtem uzupełnij kanapką z serem, chudą wędliną drobiową lub jajkiem ugotowanym na twardo. Wybieraj pieczywo ciemne albo chrupkie z mąki gruboziarnistej (ma więcej witamin i składników mineralnych niż białe bułki).
Polecamy: W ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe

Ubieraj się stosownie do pogody

Wychłodzony organizm znacznie łatwiej łapie infekcje. Pamiętaj o rękawiczkach, ciepłym szaliku i czapce (aż 30 proc. ciepła ucieka przez głowę). Zamiast jednego grubego swetra lepiej włożyć dwa cienkie. Ubranie na cebulkę trzyma ciepło jak termos, a kiedy będzie ci za gorąco, np. w pracy albo w sklepie, łatwo możesz zdjąć jedną warstwę. Dbaj bardzo o to, żeby się nie spocić. Rozgrzewanie i oziębianie organizmu wyjątkowo sprzyja zakażeniom. Nie ubieraj się też zbyt grubo „na wszelki wypadek”. Przegrzanie – o czym zapominamy – częściej prowadzi do choroby niż oziębienie.

Starannie dobieraj buty

W zimie łatwo się poślizgnąć na mokrym lub oblodzonym chodniku czy na schodach. Aby zmniejszyć ryzyko upadku, kupując obuwie, upewnij się, czy ma ono antypoślizgową podeszwę, z protektorem, czyli z rowkami. Zwróć również uwagę, czy buty są wystarczająco ciepłe, lekkie oraz czy łatwo je włożyć i zdjąć. Powinny dobrze trzymać nogę w kostce, aby zabezpieczać przed jej zwichnięciem na nierównej powierzchni. Buty na obcasie schowaj głęboko w szafie. Muszą poczekać do następnego roku...

Gdy zmarzniesz, szybko się rozgrzej

Jeżeli przemarzniesz na spacerze, od razu po powrocie do domu na 10 minut zanurz nogi i ręce w ciepłej (ale nie bardzo gorącej) wodzie. Następnie włóż skarpety i rękawice z szorstkiej wełny. W ten sposób nie tylko się rozgrzejesz, ale też poprawisz krążenie krwi. Wypij także gorącą herbatę z sokiem z malin.
Dowiedz się: Jak leczyć przeziębienie w ciąży – film

Zobacz także

Spaceruj, maszeruj, wyjeżdżaj

Oczywiście jeśli tylko masz ochotę na zimowy urlop. Nie namawiamy do wyjazdów tych, którzy nie mają na nie chęci. Jeśli jednak miałabyś być nieszczęśliwa w mieście, zaplanuj podróż, biorąc pod uwagę to, że jesteś w ciąży. Jeśli możesz, zaplanuj taki wyjazd, który trwa trzy tygodnie. Przez pierwszych kilka dni organizm przystosowuje się do nowych warunków, dopiero po tym czasie zaczyna w pełni korzystać z dobroczynnego działania zmiany miejsca pobytu. Wycieczki i zwiedzanie nie powinny ci zaszkodzić, pod warunkiem że nie będą zbyt forsowne. Gdy jesteś w ruchu, twój organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, stymuluje odporność, dodaje energii. Z tego względu warto chodzić na basen, na zajęcia dla przyszłych mam w klubie fitness, ćwiczyć jogę czy tańczyć.
Na zimowy urlop możesz lecieć samolotem. Większość linii lotniczych zabiera na pokład kobiety, których ciąża nie osiągnęła 34 tygodni. Decyzja o locie powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem. Warto też dopytać przewoźnika o szczegóły, np. jakie dokumenty powinnaś ze sobą zabrać (zaświadczenie lekarskie itp.).

O tych rozrywkach zapomnij

Oto atrakcje absolutnie nieodpowiednie dla kobiet w ciąży:

  • jazda na nartach, łyżwach, snowboardzie czy nawet sankach – wiąże się z nimi ryzyko upadku albo zderzenia z inną osobą, a to mogłoby się źle skończyć dla ciebie i dziecka.
  • przebywanie na wysokościach powyżej 1500 m n.p.m. – jeśli chcesz podziwiać górskie szczyty, rób to z oddali, z miejscowości położonych na pogórzu.
Reklama

Na wszelki wypadek na wyjazd zimowy weź ze sobą wyniki badań. Gdybyś źle się poczuła, lekarze, którzy się tobą zajmą, będą mogli szybciej udzielić pomocy, widząc kartę ciąży i wyniki badań, które przeszłaś do tej pory.

Reklama
Reklama
Reklama