8 pomysłów na ćwiczenia w ciąży
Zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym - jeśli nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń, wypróbuj któryś z naszych pomysłów!
1 z 8
Ćwiczenia w ciąży
Wcześniej byłaś aktywna: biegałaś, jeździłaś na rowerze, lubiłaś pływanie i narty? W ciąży nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej - wręcz przeciwnie! Jeśli natomiast nie przepadałaś za ruchem, teraz powinnaś zadbać o swoje mięśnie dla waszego wspólnego zdrowia.
Sporty, z których powinnaś teraz zrezygnować, to jazda konna, na nartach, biegi długodystansowe i większość dyscyplin lekkoatletycznych. Będziesz też musiała odłożyć na później pozornie niewinną jazdę na rolkach, a zwykły rower lepiej zastąp rowerkiem treningowym (z niego nie spadniesz, poza tym twój organizm nie dozna nawet najmniejszych niekorzystnych wstrząsów podczas pedałowania)
Czytaj też: Produkty zakazane w czasie karmienia piersią
2 z 8
Gimnastyka w ciąży
Tak samo skuteczna, jak ćwiczenie w fitness klubie, jest gimnastyka w domu. Ważne, żeby się nie forsować i zawsze zapytać lekarza, czy wybrany zestaw jest dla nas odpowiedni.
W ciąży szczególnie zadbać należy o mięśnie nóg i kręgosłupa. Polecamy film z ćwiczeniami na wzmocnienie nóg w ciąży.
3 z 8
Ruch na świeżym powietrzu
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na treningi w grupie, to przynajmniej staraj się trochę poruszać na świeżym powietrzu - gimnastyka w parku jest doskonałym pomysłem! Ruch na świeżym powietrzu dotleni nie tylko ciebie, ale także twoje dziecko. Pomoże też zmniejszyć niektóre dolegliwości ciążowe, warto spróbować.
Czytaj też: Dobra dieta zwiększa płodność
4 z 8
Joga w ciąży
Dobre dla przyszłej mamy będą zajęcia z jogi. Nie zapisuj się na nie w pierwszym trymestrze ciąży (w tym okresie mogą ją ćwiczyć jedynie dziewczyny, które na jogę chodzą już od jakiegoś czasu). Jednak od początku drugiego trymestru aż do końca ciąży łatwe asany będą zapewne świetnie wpływać na twoje samopoczucie i pomogą ci przygotować się do porodu. Dzięki jodze mięśnie dolnej części brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud stają się lepiej ukrwione. W czasie ćwiczeń staraj się skoncentrować, ale nie napinaj niepotrzebnie mięśni. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Najlepiej ćwicz rano, nigdy po jedzeniu.
Zobacz też: Wielkość i kształt brzucha w ciąży
5 z 8
Ćwiczenia w ciąży z piłką
Bardzo polecane są w ciąży ćwiczenia z piłką. Możesz ćwiczyć zarówno w fitness klubie, jak i w domu. Ćwiczenia z piłką to ćwiczenia ogólnorozwojowe, niezbyt forsujące - idealne dla przyszłej mamy. Obejrzyj film z ćwiczeniami z piłką.
6 z 8
Spacery
Zarówno w ciąży, jak i po porodzie z maluchem w wózku, jedną z najlepszych form aktywności są długie spacery. Nie zmęczą cię przesadnie, pozwolą zaczerpnąć dużo świeżego powietrza, rozruszają i wzmocnią mięśnie.
7 z 8
W ciąży na basenie
Wprost idealne dla zdecydowanej większości kobiet w ciąży jest pływanie – najlepiej na plecach lub klasyczną żabką. Polecane są też ćwiczenia w wodzie. Wtedy twój kręgosłup jest odciążony, wytrzymałość mięśni zwiększa się, a ty prawie w ogóle się nie męczysz. W dodatku w wodzie wręcz odpoczywasz od ciężaru swego rosnącego brzucha. Poszukaj na swojej pływalni lub basenie zajęć specjalnie dla kobiet w ciąży - ważne, żeby nie ćwiczyć zbyt intensywnie.
8 z 8
Ćwiczenia w domu
Mieszkasz w małym mieście lub na wsi, w pobliżu nie ma fitness klubu, nie wspominając o basenie czy zajęciach z jogi, a nie wiesz, jak ćwiczyć sama. Nie rezygnuj z aktywności! Na dobry początek zacznij od spacerów, a kiedy te wejdą ci w nawyk, kup książkę z zestawem ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Obejrzyj filmy z ćwiczeniami:
Zobacz film: Proste ćwiczenia w ciąży
Zobacz film: Ćwiczenia na ból pleców w drugim trymestrze
Zobaczysz, jak szybko ćwiczenia wejdą ci w nawyk!