Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią, niemowlę, karmienie niemowlaka, karmienie dziecka piersią
pressmaster - Fotolia.com
Karmienie

Czego nie można jeść, karmiąc piersią? Większość zaleceń to mity

To ważne, żebyś karmiąc piersią, wiedziała, czego nie jeść, a co jest dozwolone. Nie ma specjalnej diety. Możesz jeść prawie wszystko, jest tylko kilka wyjątków.

Wokół tego, czego nie można jeść podczas karmienia piersią, narosło wiele mitów. Nie jest prawdą, że nie wolno ci jeść warzyw wzdymających, nabiału czy pomidorów, jeśli jesteś zdrowa, a twoje dziecko nie ma alergii pokarmowej. Najważniejsza zasada diety matki karmiącej to zdrowa i dobrze zbilansowana dieta. A żeby twój sposób odżywiania się podczas karmienia piersią był prawidłowy, wystarczy, żebyś unikała produktów, których nie zaleca się w zdrowej diecie na każdym etapie życia, nie tylko podczas laktacji.

Czego nie jeść, karmiąc piersią?

Kiedy karmisz piersią, zastanawiasz się, czego nie możesz jeść, żeby nie zaszkodzić dziecku. Pamiętaj, że pokarm matki powstaje z krwi. Nie musisz się więc głodzić, codziennie piec dla siebie chudego schabu, gotować na parze jarzynek i pić wyłącznie mlekopędnych herbatek. Żadna tak restrykcyjna dieta nie jest konieczna. I choć w czasie karmienia piersią nie można stosować żadnych monotonnych diet, musisz wiedzieć, czego nie powinnaś jeść, jeśli chcesz odżywiać się zdrowo.

Lista produktów niezalecanych podczas karmienia piersią

czego nie jeść, karmiąc piersią
mamotoja.pl


Sprawdź, dlaczego lepiej nie jeść tych produktów (lub ograniczać je) , kiedy karmisz piersią:
1. Alkohol
2. Kofeina
3. Izomery trans
4. Słodycze
5. Konserwanty
6. Słodziki

Zobacz też:

1. Alkohol: zakazany podczas karmienia!

Alkohol w czasie karmienia piersią to jedyny naprawdę zakazany produkt na nasze liście. Alkohol przenika z twojego krwiobiegu do mleka, a jego poziom w twoim pokarmie jest praktycznie taki sam jak w twojej krwi. Lepiej więc w ogóle go nie pić. W dużych ilościach alkohol może spowodować u twojego dziecka:

 • objawy głodu alkoholowego,
 • senność,
 • wymioty,
 • nadmierne pocenie się,
 • zaburzenia wzrostu,
 • zaburzenia odruchu wypływu pokarmu.


Nie wierz w obiegową opinię, że piwo wspomaga laktację. Jeśli rzeczywiście tak czasem się dzieje, to nie z powodu jakichś wyjątkowych właściwości piwa, tylko dlatego, że pijąc je w miłym dla siebie towarzystwie, rozluźniasz się, a wówczas szybciej dochodzi do wypływu mleka. To samo jednak osiągniesz, np. słuchając dobrej muzyki.

Piwo zawiera słód jęczmienny, który ma udowodnione działanie wspierające laktację, jednak ze względu na zawartość alkoholu, nie powinno być twoim wyborem, kiedy chcesz zwiększyć ilość mleka. Zamiast tego sięgnij po preparaty ze słodem dostępne w aptece.

2. Kofeina - ogranicz podczas karmienia

Kofeina przenika do mleka matki. Działa pobudzająco, wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, potas, cynk oraz podnosi ciśnienie krwi. Kofeinę znajdziesz m.in. w:

 • kawie, 
 • herbacie (np. czarnej i zielonej), 
 • napojach gazowanych (np. cola), 
 • napojach energetyzujących,
 • czekoladzie.

 

Kalkulator kofeiny
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Staraj się nie przekraczać dawki 300 mg kofeiny na dzień (około 2-3 filiżanek kawy). W przypadku wcześniaków i noworodków ta dawka powinna być jeszcze niższa. Pamiętaj, że zawartość kofeiny w kawie zależy także od jej rodzaju i sposobu parzenia. To samo dotyczy herbaty. Twoje dziecko może otrzymać z mlekiem ok. 1 proc. kofeiny, którą wypiłaś. U niemowląt, których mamy spożywały jej za dużo, zaobserwowano zaburzenia snu, podirytowanie i płaczliwość. Kofeina pogarsza też wchłanianie żelaza i wapnia. W czasie karmienia piersią i tak jesteś narażona na niedobory tych składników. Kawę i herbatę zastępuj więc wodą mineralną, sokiem, owocową herbatą.

Zawartość kofeiny w kawie i herbacie *

napój ilość (ml) kofeina (mg)
espresso 25 45
kawa czarna 250 170
kawa latte 250 80
kawa rozpuszczalna 250 60
herbata czarna 250 45
herbata zielona 250 30
herbata biała 250 30
* źródło: caffeineinformer.com

 

Uwaga! Zupełnie zrezygnuj z picia tzw. energetyków, nie tylko ze względu na kofeinę, ale i inne składniki: konserwanty, słodziki, barwniki, przekroczone dawki zalecanego dziennego spożycia witamin itd. 

3. Izomery trans - unikaj w diecie

Nasycone tłuszcze (izomery trans) to najgorszy rodzaj tłuszczów. Powstają w wyniku utwardzania olejów roślinnych i lepiej ich nie jeść, karmiąc piersią (tak naprawdę lepiej w ogóle go ich spożywać!). Przenikają do pokarmu, a co więcej: ich obecność w mleku matki może pochodzić nawet z okresu ciąży. Dlatego specjaliści są zgodni co do tego, że kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią, powinny ograniczać spożywanie izomerów trans. 

Nasycone tłuszcze znajdują się w:

 • pieczywie,
 • ciastkach,
 • batonikach,
 • krakersach,
 • wyrobach cukierniczych,
 • wyrobach czekoladowych,
 • chipsach,
 • fast foodach,
 • tłustych wędlinach,
 • twardych margarynach.


U ciebie izomery trans wpływają na tycie (zwłaszcza w okolicach brzucha!), zwiększają ryzyko pojawienia się cukrzycy, miażdżycy, stanów zapalnych i chorób nowotworowych. Zwiększają poziom cholesterolu i oporność na insulinę. Natomiast dla dziecka ich nadmiar źle wpływa m.in. na rozwój mózgu. 

4. Słodycze - w rozsądnych ilościach

Talerz mamy karmiącej: niepolecane
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

To nie jest tak, że nie możesz skusić się na ciastko lub czekoladkę. Słodycze, kiedy karmisz, są OK, pod warunkiem, że zjadasz je w małych ilościach. Gdy sięgasz po nie kilka razy dziennie, nie masz potem ochoty na coś wartościowszego, np. warzywa. Efekt? Twoje dziecko nie dostanie swojej porcji witamin i minerałów. Pamiętaj też, że sklepowe słodycze często zawierają słodziki i izomery trans.

Cukier jest zły dla dziecka. Nie daj się zwieść fruktozie – ten cukier owocowy ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Nawet dobowa ilość fruktozy wielkości ziarenka ryżu w mleku mamy, przyczynia się do zwiększania masy ciała i braków mineralnych w budowie kości, a w przyszłości do ryzyka wystąpienia cukrzycy, otłuszczenia wątroby i chorób serca. 1 mikrogram fruktozy w 1 ml mleka mamy to 5-10 proc. większa waga u 6-miesięcznego dziecka.

5. Konserwanty niewskazane podczas karmienia

Wędliny, kiełbasy, pasztety z puszki, napoje w puszkach – jest w nich mnóstwo chemii. Czytaj dokładnie skład produktów, które kupujesz. Sprawdzaj, czy w środku nie ma konserwantów, barwników i innych sztucznych dodatków. Szczególnie unikaj produktów zawierających benzoesan sodu, kwas fosforanowy, glutaminian sodu. Pogarszają wchłanianie wapnia, żelaza, mogą spowodować u dziecka alergię. Właśnie dlatego konserwanty w diecie karmiącej mamy są niewskazane. Ale powiedzmy to sobie otwarcie: nie powinno ich być (zbyt wiele) w żadnej zdrowej diecie!

6. Słodziki - lepiej nie używaj, kiedy karmisz

Słodziki znajdują się w wielu produktach light. Jeśli nie musisz ich używać, nie rób tego. Karmienie piersią to nie czas na odchudzanie z pomocą takich produktów. Zamiast słodzika wybierz np. miód lub syrop klonowy (świetnie sprawdza się w tej roli!). U potomstwa matek, które spożywały słodziki w czasie laktacji, wykazano*:

 • negatywny wpływ na metabolizm,
 • zmiany w mikrobiomie jelitowym
 • skłonność do otyłości,
 • nadmierny apetyt na słodki smak.

* badania na zwierzętach

Słodziki i cukry to m.in.:

 • aspartam (zakazany przy fenyloketonurii!)
 • acesulfam K
 • sukraloza
 • sorbitol,
 • sacharyna.
Uwaga! Sacharyna przenika do mleka (a także przez łożysko!), dlatego nie powinno się jej spożywać w czasie ciąży i laktacji. W pokarmie matki znaleziono także sukralozę i acesulfam K.

Czego nie jeść, karmiąc piersią: mity

Dieta mamy karmiącej? Mało który temat wzbudza tyle emocji. Nic dziwnego - błędnych przekonań jest całe mnóstwo. Podczas karmienia piersią mamy często niepotrzebnie rezygnują z jedzenia ostro przyprawionych potraw z obawy wystąpienia u dziecka kolki, wzdęć czy biegunki. To samo dotyczy jedzenia warzyw wzdymających: brokułów, kapusty, kalafiora. Pamiętaj, że takie potrawy mogą powodować wzdęcia u ciebie, ale nie u dziecka, bo nie przenikają do twojego mleka! Nie musisz się też obawiać owoców cytrusowych i pomidorów.

A czosnek? To prawda, że zmienia smak i zapach mleka, ale nie ma dowodów na to, że wywołuje dyskomfort u dziecka. Wprost przeciwnie, naukowcy odkryli, że dzieci matek, które jadły czosnek podczas karmienia piersią, dłużej piją mleko mamy, a podczas rozszerzania diety są bardziej otwarte na różne smaki.

Skaza białkowa: czego nie jeść, karmiąc piersią?

Jeśli lekarz stwierdził u dziecka alergię (potocznie zwaną skazą białkową), nie rezygnuj z karmienia piersią, tylko sama nie jedz produktów, które mogą alergizować. Wskaże je pediatra lub alergolog. Zwykle jest to mleko, nabiał, czasem też jajka, ryby, orzechy, cytrusy, czekolada. Poproś lekarza, by doradził, czym zastąpić produkty, których nie jesz.
Jeśli jednak lekarz nie stwierdził u dziecka alergii, dieta eliminacyjna jest niepotrzebna. Pij więc normalnie mleko, jedz nabiał, ryby, owoce (także cytrusy albo truskawki) – byle z umiarem. Nie rezygnuj „na wszelki wypadek” z picia mleka. Zawsze zanim wycofasz się z jedzenia jakiejś potrawy, najpierw poszukaj innego powodu płaczu i problemów dziecka.

Konsultacja dot. wyboru produktów: dr Aleksandra Cichocka, dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia

Źródła/bibliografia:

 • Mennella JA. Regulation of milk intake after exposure to alcohol in mothers’ milk. Alcohol Clin Exp Res 2001; 25(4):590-593.
 • Berlin CM, Jr, i in. Disposition of dietary caffeine in milk, saliva, and plasma of lactating women. Pediatrics. 1984;73:59–63. 
 • Goun Jeong, MD, i in. Maternal food restrictions during breastfeeding. Korean J Pediatr. 2017 Mar; 60(3): 70–76. 
 • dr med. Dorota Szostak-Węgierek Żywienie dzieci i młodzieży – podstawowe zasad. Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki pod redakcją prof. dr. hab. Piotra Podolca, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010 
 • Mojska H1 i in. Trans fatty acids in human milk in Poland and their association with breastfeeding mothers\' diets.  Acta Paediatr. 2003 Dec;92(12):1381-7. 
 • Jamioł-Milc D., Skutki spożywania trans nienasyconych kwasów tłuszczowych w okresie ciąży i laktacji. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie,  56, 1, 21–27
 • Sylvetsky AC i in. Nonnutritive Sweeteners in Breast Milk. J Toxicol Environ Health A. 2015;78(16):1029-32.
 • Egan PC i in. Saccharin excretion in mature human milk {abstract} Drug Intell Clin Pharm. 1984;18:511.
 • Goran, M.I.; Martin, A.A.; Alderete, T.L.; Fujiwara, H.; Fields, D.A. Fructose in Breast Milk Is Positively Associated with Infant Body Composition at 6 Months of Age. Nutrients 2017, 9, 146. 

 

Zobacz także
mama, niemowlę, karmienie piersią

Karmisz piersią? Sprawdź, czy dobrze jesz - test

Mama karmi piersią niemowlę

Problemy z karmieniem piersią. Jak je pokonać? [WIDEO]

dieta karmiącej

Tygodniowy jadłospis dla karmiącej mamy: co dziś na obiad?

kiwi

Czy można jeść kiwi, karmiąc piersią?

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

karmienie piersią odchudza
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią a powrót do figury sprzed ciąży – radzi ekspert!
Czasami karmienie piersią przyśpiesza powrót do wagi sprzed ciąży, czasami jednak – mimo, że karmisz piersią, waga ani drgnie. Co robić? Przede wszystkim nie stosować żadnej diety – radzi dr Magdalena Nehring-Gugulska, certyfikowany konsultant laktacyjny.

Laktacja przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu zwykle po około pół roku karmienia ciążowe kilogramy znikają właściwie same. Jeżeli jednak przytyłaś w ciąży więcej niż 12–15 kg, daj sobie więcej czasu na powrót do dawnej figury. Pamiętaj, że nie wolno się odchudzać przez pierwsze 2 miesiące po porodzie. To czas regeneracji. Od 3. miesiąca po porodzie zamiast stosować dietę, po prostu unikaj wysokokalorycznych potraw o małej wartości odżywczej (takich jak słodycze czy chipsy). Zamiast słodkich i słonych przekąsek Zwiększ aktywność ruchową. Spaceruj, jeździj na rowerze, zapisz się na siłownię. To mit, że karmiąca mama nie może ćwiczyć – ważne jednak, by nosiła elastyczny stanik, aby zapobiegać urazom piersi. Nie śpiesz się! Waga karmiącej mamy nie powinna spadać szybciej niż 0,5 kg na tydzień. Jeśli spada szybciej, laktacja może się osłabić, a do mleka mogą przenikać toksyny zgromadzone w tkance tłuszczowej. Uwaga! W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się mniej więcej o 300 kcal dziennie w stosunku do ostatniego trymestru ciąży. Nie ograniczaj jedzenia – na odchudzanie się będziesz miała czas po zakończeniu karmienia piersią. Zasady odżywiania podczas karmienia piersią 1. Ważne jest urozmaicenie. Zadbaj, aby codziennie na twoim talerzu znalazło się 5 porcji produktów zbożowych, 4 porcje warzyw i owoców, 3 porcje nabiału (nie wykluczaj go z góry, bo alergia pokarmowa u dzieci pojawia się rzadziej, niż myślisz), a także1-2 porcje chudego mięsa lub ryb, przy czym ryby jedz jedynie 2 razy w tygodniu. Do posiłków dodawaj oliwę z oliwek albo nieco tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. 2. Nie pij alkoholu Nie wierz w to, że piwo wzmaga laktację. Jest wprost przeciwnie – zawarty w nim alkohol może osłabiać produkcję pokarmu i hamować jego wypływ. Wiadomo też, że nawet...

czy karmiąca mama może jeść truskawki
AdobeStock
Karmienie
Truskawki a karmienie piersią –​ dozwolone czy nie?
Truskawki są owiane złą sławą wśród karmiących mam. Choć zalecenia dotyczące diety podczas karmienia piersią już dawno się zmieniły, nadal wiele kobiet szuka informacji, czy truskawki należą do grupy produktów zakazanych. Wyjaśniamy, kto może jeść truskawki bez obaw i jakie wartości odżywcze mają te niezwykłe owoce.

Truskawki i karmienie piersią to nie jest złe połączenie. Choć wiele mam słyszy zupełnie odmienne opinie, nie należy im wierzyć. Na pewno warto znać kilka ważnych zasad, bo w okresie karmienia piersią nawet dozwolone produkty należy wybierać rozsądnie. Zobacz, co musisz wiedzieć o jedzeniu truskawek, jeśli karmisz dziecko, żeby móc bez stresu cieszyć się ich niesamowitym smakiem i wartościami odżywczymi. Spis treści: Czy podczas karmienia piersią można jeść truskawki? Jakie truskawki wybierać podczas karmienia piersią? W jakiej postaci jeść truskawki? Karmienie piersią a alergia na truskawki Dlaczego warto jeść truskawki, karmiąc piersią? Jakich owoców nie powinno się jeść podczas karmienia piersią? Czy podczas karmienia piersią można jeść truskawki? Według aktualnych zaleceń żywieniowych kobieta, która karmi piersią, może jeść wszystko . Oznacza to, że karmiąca mama może jest również truskawki. To bardzo ważna informacja. Rezygnowanie z określonych produktów bez wyraźnej przyczyny, ograniczanie swojej diety, doprowadzanie do tego, że staje się nieurozmaicona i monotonna, jest złe i może skutkować poważnymi niedoborami witamin i minerałów. Karmiąca mama może jeść wszystko, kierując się zasadami zdrowego odżywiania . To oznacza, że w jej menu powinny znaleźć się również truskawki, które są m.in. bogatym źródłem witaminy C. Warto tylko wiedzieć, jakie owoce wybierać. Jakie truskawki wybierać podczas karmienia piersią? Truskawki należą do owoców łatwo chłonących wszelkie środki chemiczne, którymi są pryskane w celu przedłużenia ich świeżości. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak myć truskawki , by pozbyć się pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Poza dokładnym umyciem należy zwrócić uwagę na jakość i pochodzenie owoców. Najlepiej jeść truskawki w czasie, kiedy jest na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj