samoopalacz w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Samoopalacz w ciąży: czy w ciąży można używać balsamów brązujących?

Samoopalacz w ciąży to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że wybierzesz kosmetyk bezpieczny dla ciężarnych lub delikatny balsam brązujący. Warto pamiętać, że ciąża to czas, gdy organizm może reagować inaczej na samoopalacze, kremy brązujące i kosmetyki do opalania. Wybrałyśmy najlepsze samoopalacze dla ciężarnych. Zapytałyśmy też dermatologa, jak bezpiecznie je stosować.

Samoopalacz w ciąży nie jest rozwiązaniem dla wszystkich ciężarnych, ale i tak to zdecydowanie lepszy pomysł niż opalanie. Wiadomo, że kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna wylegiwać się w słońcu, bo przegrzewanie ciała może doprowadzić do przedwczesnych skurczów. Jeśli jednak przyszła mama nie chce mieć latem bladej skóry, może sięgnąć po bezpieczny balsam brązujący.

Jak się malować w ciąży?

Czy samoopalacz w ciąży jest bezpieczny?

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy można stosować samoopalacz w ciąży. Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Samoopalacz w ciąży to proste rozwiązanie na uzyskanie ładnego kolorytu skóry, ale mało się mówi o tym, że stosowanie samoopalacza wymaga wiedzy. Zdaniem dermatologa, dr n. med. Aleksandry Jagielskiej, właścicielki kliniki medycyny estetycznej Sthetic, samoopalacze nie są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży.

„Głównym składnikiem samoopalaczy jest DHA-dihydroaceton. Teoretycznie cząsteczki tej substancji są zbyt duże, aby przenikać przez skórę, ale nie jest do końca pewne, czy są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży. Samoopalacze mogą zawierać również inne substancje dodatkowe, które działają niekorzystnie. Niezadowalający bywa też efekt opalenizny. Jest ryzyko, że na skutek zmian hormonalnych w organizmie zamiast równomiernego kolorytu skóra będzie pokryta plamami” – wyjaśnia dr Jagielska.

Jaki samoopalacz w ciąży?

Dobry, czyli bezpieczny samoopalacz dla ciężarnych powinien:

  • mieć krótki, naturalny skład;
  • nie zawierać substancji zapachowych;
  • mieć postać kremu lub balsamu;
  • mieć działanie nawilżające i gładką konsystencję.


W drugim i trzecim trymestrze ciąży wybieraj więc naturalne samoopalacze dla ciężarnych. Oto najlepszy wybór, jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki samoopalacz kupić w ciąży.

Uwaga na samoopalacze w spreju! Podczas aplikacji istnieje ryzyko wdychania szkodliwych dla zdrowia oparów. W ciąży unikają więc kosmetyków w takiej formie.

Balsam brązujący w ciąży: czy można używać?

Kremy brązujące w ciąży są bezpieczne, bo ich działanie jest znacznie delikatniejsze niż w przypadku samoopalaczy. Balsam brązujący skutecznie zastępuje opalanie w ciąży: zawiera mniej DHA i nie wnika głęboko w skórę, a do tego zazwyczaj silnie nawilża. W ciąży stosuj więc kremy brązujące bez obaw. A jeśli kupisz balsam brązujący bez DHA, możesz używać go nawet codziennie w większych ilościach.

 

Uwaga, póki jesteś w ciąży, wybieraj opaleniznę uzyskaną za pomocą kremów brązujących lub, ostatecznie, samoopalacza. Unikaj solarium i opalania natryskowego!

Samoopalacz i balsam brązujący w ciąży: nie zapomnij o filtrze UV!

Jeśli stosujesz samoopalacz albo krem brązujący w ciąży, ale mimo to chcesz spędzić trochę czasu na słońcu, koniecznie kup krem z filtrem UV. Wybieraj rozsądnie! Stosowanie balsamów z filtrem w ciąży jest wskazane nie tylko po to, by ochronić skórę przed oparzeniem słonecznym, ale także po to, aby zapobiegać pojawieniu się nieestetycznych plam na twarzy. Smarując się przed wyjściem z domu kremem z filtrem przeciwsłonecznym, można chronić się przed powstaniem tzw. maski ciążowej, zwanej również ostudą. Przyszła mama, która sięga po taki kosmetyk, powinna jednak wiedzieć, że filtr filtrowi nierówny.

„Dla kobiet w ciąży najbezpieczniejsze są kremy z filtrami mineralnymi o najwyższym faktorze. Tworzą one warstwę ochronną na skórze, odbijając i rozpraszając promieniowanie UV. W bezpieczny sposób chronią przed wystąpieniem nieestetycznych przebarwień i procesami starzenia się skóry” – mówi dr Aleksandra Jagielska.


Kremy z filtrami chemicznymi nie są wskazane w ciąży: „Niekiedy mogą podrażniać i uczulać skórę kobiet w ciąży, która jest wyjątkowo wrażliwa. Przenikają również w głąb naskórka i część z nich, np. benzofenony, jeśli są stosowane w nadmiarze (balsamy, kremy, spreje), może wykazywać działanie hormonalne, co nie jest korzystne dla rozwijającego się płodu” – dodaje dermatolożka.

Na pocieszenie wszystkim spragnionym kąpieli słonecznych (oczywiście tych bezpiecznych, czyli z filtrami UV) oraz pięknej opalenizny wywołanej samoopalaczami przypominamy, że ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy. Kolejne lato, jeśli tylko czas na to pozwoli, przyniesie już mniej kosmetycznych ograniczeń.

Zobacz też:

Czy opalanie może być zdrowe?
Fotolia
Czas wolny
Obalamy mity o opalaniu! Solarium jest zdrowe? Kremy SPF uczulają?
Witaminę D wytwarzamy pod wpływem słońca, ale czy to znaczy, że powinnyśmy się na nie wystawiać? Czy opalone wyglądamy piękniej? Oto 5 popularnych mitów na temat opalania, w które musisz przestać wierzyć już dzisiaj!

Mimo że od długiego czasu mówi się głośno o tym, że opalanie jest szkodliwe, większość z nas wciąż nie wyobraża sobie lata bez kąpieli słonecznej. Jeśli nie chcesz zrezygnować z opalania się, przeczytaj, w jakie informacje na ten temat powinnaś przestać wierzyć i co robić, by nie zaszkodzić zdrowiu i skórze oraz jak zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętaj, że dzieci w ogóle nie powinny się opalać! 5 mitów o opalaniu Wokół opalania się narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich: Mit 1: Solarium jest bezpieczne Nieprawdą jest, że solarium chroni przed nowotworami. To właśnie opalanie się na solarium jest 2 razy częściej przyczyną nowotworów skóry . W niektórych krajach (m.in. we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Portugalii, Australii) korzystanie z solarium przez dzieci poniżej 18 r.ż. jest prawnie zakazane. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB i dociera do głębszych warstw skóry. Początkowo sądzono, że tylko promieniowanie UVB jest szkodliwe, bo powoduje poparzenia słoneczne , ale dalsze wieloletnie badania wykazały, że UVA niszczy m.in. keratynocyty i zwiększa ryzyko nowotworów: kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Trzeba zwrócić uwagę, że natężenie promieniowania UVA w solariach jest nawet 12-krotnie większe niż światła słonecznego . A ryzyko nowotworu, którego nazwa najczęściej pojawia się przy okazji nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli czerniaka, zwiększa się o 75% – wyjaśnia Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach. Mit 2: Opalanie wstępne chroni przed rakiem Wiele osób wierzy, że wstępne opalanie , na solarium lub na słońcu, dobrze przygotowuje do urlopu i dłuższego opalania. To nieprawda! Melanina , czyli ciemny barwnik skóry, zabezpiecza DNA komórki przed zgubnym wpływem promieniowania, ale to zbyt...

ciężarna w kostiumie na plaży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Dermatolog radzi: Jak opalać się w ciąży i jak chronić dzieci przed słońcem?
Pytania o opalanie pojawiają się tak szybko, jak szybko rośnie temperatura. Im bliżej lata i sezonu urlopowego, tym częściej zastanawiamy się czy opalanie może szkodzić i jak właściwie zabezpieczyć skórę. Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Pytamy dermatologa co jest ważne i o czym absolutnie nie można zapomnieć.

Podczas ciąży mamy więcej czasu dla siebie, a kiedy dni robią się cieplejsze, a na niebie pojawia się piękne słońce, myślimy tylko o tym, żeby wygrzać ciało i wciąż chcemy, być choć trochę opalone. Jeżeli nawet nie przejmujesz się przedwczesnym starzeniem skóry, to jednak inne skutki obcowania ze słońcem powinny cię skłonić do rozwagi. Dr Aleksandra Lipka-Trawińska, dermatolog z Body Care Clinic w Katowicach, odpowiada na pytania o opalanie w ciąży i wystawianie na słońce małych dzieci, które najczęściej pojawiają się w głowie kobiet spodziewających się dziecka i rodziców małych dzieci. Jaką ochronę przed słońcem stosować? Czy w przypadku ciąży i niemowląt zasady ulegają zmianie? Prosta zasada: wszyscy stosujemy filtr i to jak najwyższy. Zawsze! Każdą osobę, bez względu na to czy jest w ciąży, czy nie, obowiązuje ochrona przeciwsłoneczna, najlepiej z jak najwyższym filtrem. Moc filtra oznaczana jest m.in. symbolem SPF (Sun Protection Factor), określa on tylko ochronę przeciw UVB i jest wielokrotnością czasu opalania bez filtra, czyli np. nakładając ochronę z SPF 30 powinniśmy móc bezpiecznie przebywać na słońcu 30 x 30 minut, co daje 15 godzin (wciąż aplikując krem co 2 godziny i to dość grubą warstwą!). Zobacz też: Ochrona przed słońcem dla kobiet w ciąży i dzieci - przegląd kosmetyków Kiedy wybierać SPF 30, a kiedy SPF 50+? W pochmurne dni również trzeba pamiętać o pieczołowitym nakremowaniu odkrytych partii ciała, wtedy nakładajmy preparaty z filtrem o wysokim stopniu ochrony, czyli minimum SPF 30. Filtry o takim faktorze zawarte są w wielu kremach do twarzy, więc dobranie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Krem przeciwsłoneczny do twarzy sprawdzi się również na szyi, dekolcie i ramionach, nie musimy kupować osobnego. Z kolei w dni słoneczne to musi być najwyższy stopień ochrony na rynku europejskim, czyli SPF 50+....

opalanie natryskowe w ciąży
StockAdobe
Wygląd i samopoczucie
Opalanie natryskowe w ciąży: czy jest bezpieczne? [PLUSY I MINUSY]
Opalanie natryskowe w ciąży wydaje się bezpieczne – przecież ciężarna nie wystawia się na działanie promieniowania słonecznego czy tego z lamp w solarium. Jednak zawarte w samoopalaczu substancje mogą okazać się groźne dla płodu, dlatego podczas ciąży zawsze warto sprawdzić skład środka używanego do opalania natryskowego.

Czy opalanie natryskowe w ciąży może być alternatywą dla plażowania? Zdania na ten temat są podzielone. Z pewnością nie wolno poddawać się temu zabiegowi zbyt często i zawsze trzeba uważnie czytać pełny skład preparatu do opalania natryskowego. Tradycyjne opalanie w ciąży jest raczej niewskazane, a niektóre samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje. Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne w ciąży? Nie zawsze. Spis treści: Zabieg opalania natryskowego w ciąży Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne? Czy w ciąży można używać samoopalacza w kremie? Koszt opalania natryskowego Zabieg opalania natryskowego w ciąży Opalanie natryskowe to zabieg przyciemniający skórę bez kontaktu z promieniowaniem UV . Polega on na zaaplikowaniu na ciało specjalnego płynu brązującego i jego równomiernym rozprowadzeniu. Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA) – jest to składnik pobudzający produkcję melaniny, dzięki której skóra nabiera ciemniejszego koloru. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, a efekt opalonej skóry jest natychmiastowy. Opalenizna utrzymuje się na skórze od tygodnia do 10 dni , a następnie blednie. Opalanie natryskowe należy wykonywać w specjalnych kabinach, choć dostępne są również usługi z dojazdem do klienta, wówczas zabieg wykonuje się np. w łazience. Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne? Korzystanie z solarium natryskowego w ciąży budzi wiele wątpliwości wśród naukowców i lekarzy. Jedni uważają opalanie natryskowe za nieinwazyjną metodę przyciemniania skóry. Zdecydowanie jest ono bezpieczniejsze niż wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium , ponieważ: skóra podczas zabiegu nie jest wystawiana na promieniowanie ultrafioletowe (jest ono niezdrowe nie tylko w ciąży i może powodować raka skóry –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz