ciężarna, relaks ciężarnej, emocje ciężarnej
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Ustąp ciężarnej – nowe hasło wszystkich mam!

Chcemy, by hasło Ustąp Ciężarnej miało szerszy kontekst i nie odnosiło się tylko do ustępowania przyszłej mamie miejsca w komunikacji miejskiej. I by znał je i stosował każdy! Dajmy ciężarnym prawo do decydowania o sobie. One naprawdę wiedzą, co jest dla nich dobre.

Ciężarne są otaczane opieką, traktuje się je z wyrozumiałością, dba o nie, a przy okazji pozbawia prawa do samostanowienia. Dlatego stworzyłyśmy akcję Ustąp Ciężarnej (#UstąpCiężarnej), która ma pokazywać, że to przyszła mama decyduje. O czym? Poniżej kilka przykładów, ale można je mnożyć, uwierzcie!

Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]

Praca w ciąży

Nie chodzi tu tylko o pracę zawodową, ale tak naprawdę o każdą. Jedni wyrywają ci z rąk odkurzacz, bo nie możesz się przemęczać, inni mówią, że przecież ciąża to nie choroba, więc możesz pracować zawodowo praktycznie do samego porodu.

I jedni, i drudzy guzik wiedzą. Bo o tym, co w zdrowej niezagrożonej ciąży możesz robić, a czego nie, decydujesz ty. Pewnie ktoś może złośliwie zapytać: „A jakby kobieta w 9 miesiącu ciąży chciała, dajmy na to, zjeżdżać na nartach, to też jej na to pozwolić?”. Odpowiadamy: „Niech nam ktoś pokaże laskę w 9 miesiącu ciąży na stoku z przypiętymi nartami, to się będziemy zastanawiać”. Prawda jest taka, że są ciężarne, które czują się świetnie i pracują do porodu, i takie, które ciążę znoszą słabo i nawet odkurzanie jest dla nich wyczynem.

Dlatego właśnie #UstąpCiężarnej.

Emocje w ciąży

Nie będziemy udawać, że hormony nie mają na nas wpływu. Mają. I to zwłaszcza w ciąży! Przyszłe mamy płaczą na filmach, kłócą się o niewyniesione śmieci, zamartwiają się topniejącym lodowcem. Jedni przymykają oko i stwierdzają lekceważąco, że wiadomo – ciąża. Innych takie ciążowe nastroje wyprowadzają z równowagi, no bo… bez przesady.

I jedni, i drudzy popełniają błąd. Przyszła mama przechodzi huśtawkę nastrojów, ale nie jest tak, że emocje pojawiają się bez powodu. Ciężarna ma prawo czuć to, co czuje. Ma prawo płakać ze wzruszenia, być zła na ten przepełniony śmieciami kosz, martwić się losami świata. Tym nastrojom często da się zaradzić (do czego zachęcamy, śmieci same wszak się nie wyniosą), ale nie dzieje się tak zawsze. Bywa, że przyszła mama czuje, że nie daje rady, że wszystko ją przytłacza i potrzebuje większego wsparcia (piszemy o tym w wywiadzie z psycholożką Bibianną Muszyńską-Czerewkiewicz). Nie można tych nastrojów bagatelizować albo wmawiać ciężarnej, że przecież powinna być najszczęśliwsza na świecie, bo zaraz urodzi dziecko. Ona wie, co czuje!

Dlatego właśnie #UstąpCiężarnej.

Zdrowie w ciąży

Zauważyłaś, że odkąd jesteś w ciąży, twój brzuch niejako stał się dobrem narodowym? Każdy może podejść, dotknąć, a na dodatek dorzucić jakąś ważną uwagę, typu „Lepiej tego nie jedz, bo to sam cukier” czy „Nie możesz teraz biegać! Koleżanka biegała w ciąży i wcześniej urodziła”. Wszystko oczywiście w trosce o zdrowie dziecka, bo raczej nie o twoje (a już na pewno nie o zdrowie psychiczne). Są tacy, co ciągle będą ci czegoś zabraniać i tacy, którzy bez przerwy będą się odnosić do swoich doświadczeń.

I jedni, i drudzy popełniają błąd. Bo to ty decydujesz, czy coś chcesz robić, czy nie. Czasem może i naginasz trochę rzeczywistość, ale kogo choć raz nie skusiły w ciąży czekolada, chipsy czy frytki! To ty decydujesz, bo to ty ponosisz konsekwencje swoich decyzji. Ktoś powie, że nie tylko ty, bo konsekwencje ponosi też dziecko. Tak, to prawda, ale przecież ty to wiesz i nikt chyba nie chce ci zarzucać, że się o dzidziusia w brzuchu nie troszczysz.

Dlatego właśnie #UstąpCiężarnej.

Po co to wszystko?

A teraz chwilę o tym, dlaczego tak bardzo nam zależy, żeby ciężarnym ustępować w wielu kwestiach, czyli po prostu pozwolić im decydować! Uwaga, będzie medycznie!

W organizmie przyszłej mamy zwiększa się poziom kortyzolu. To taka substancja, która często jest nazywana hormonem stresu. Skoro jej poziom rośnie w ciąży, stres dodatkowo ten poziom podnosi. A to niedobrze – dla mamy, dla dziecka i dla ciąży.

Dlatego rozpoczęłyśmy akcję Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja, której partnerami zostały dwie naukowe instytucje: Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Chcemy, by ciężarne zrozumiały, że dbanie o swoje samopoczucie to nie egoizm, tylko zdrowy rozsądek. Chcemy też, by inni zrozumieli, że przyszła mama ma prawo do swoich decyzji i swoich wyborów. Dlatego w ramach akcji rozpowszechniamy hasło i hasztag #UstąpCiężarnej. Jeśli to hasło poznają wszyscy, ciężarne będą miały po prostu łatwiej.

Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Szczęśliwa ciąża: raport specjalny Mamotoja.pl
Mamotoja.pl

Zobacz też:

Popularne przesądy na temat ciąży
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Jak dobrze znasz przesądy ciążowe? [QUIZ]
stres w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?
Dziecko w twoim brzuchu czuje, kiedy jesteś zdenerwowana. Sprawdź, czym może grozić stres w ciąży.

Zacznijmy od tego, że dziecko, które rozwija się w twoim brzuchu jest wrażliwe na zmiany hormonalne , którym podlegasz. Za stresem również stoją hormony (produkowane przez nadnercza kortykosterydy i katecholaminy). Jeśli w czasie ciąży przeżywasz długotrwały stres , czujesz silny lęk, dziecko jest narażone na ich prawdziwy zalew. Wysoki poziom hormonów może oznaczać dla dziecka kłopoty. Zobacz, jak sobie z tym radzić. Stres w ciąży jest niebezpieczny? Naukowcy spróbowali ustalić związek między bardzo silnym stresem przeżywanym przez przyszłą mamę i różnymi powikłaniami w ciąży . Stwierdzili, że skutkiem stres przeżywanego przez mamę może być: większe ryzyko poronienia (wysoki poziom adrenaliny może wywoływać przedwczesne skurcze macicy)  urodzenie wcześniaka lub dziecka z niską masą ciała  w skrajnych sytuacjach -  rozszczep wargi u dziecka zaburzenia czynności mózgu dziecka w łonie mamy i tuż po narodzeniu, które mogą być przyczyną m.in. opóźnionego rozwoju zdolności ruchowych (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bQ07KQd8_E14FBSfN6dZKnYYHZcZETsUEcZxjIszm8b.S7', 'odhjqrknem', 'fduholsivhffmfhurdrrmzuktymu']); Jak to jest możliwe, że stres tak wpływa na dziecko? Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi w organizmie mamy, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Maluchy zestresowanych mam po narodzinach mogą być przez to bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet. Jak sprawdzić, czy jestem narażona na stres w ciąży? Pomoże w tym odpowiedź na podane niżej 3 pytania: 1. Czy przeżyłaś w okresie ciąży jakieś bardzo stresujące wydarzenie, np. rozwód, straciłaś...

szczęśliwa ciąża Mamo, To Ja
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

To naturalne, że w ciąży, oprócz radości, czasami odczuwasz też lęk, huśtawki nastroju lub stres. Dbając o spokój w głowie, przeżyjesz ten czas szczęśliwiej. Jak to zrobić? Czytaj sprawdzone informacje o ciąży Brak wiedzy rodzi niepokój. Szukaj eksperckich treści, unikaj fake newsów i niepotwierdzonych informacji z grup społecznościowych. Śledź akcję Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja . Skup się na dziecku Mów do niego. Śpiewaj mu i czytaj. Noś przy sobie zdjęcie z USG. To Wasz czas tylko we dwoje! Nie spiesz się Słuchaj swojego ciała. Odpoczywaj. Wypoczęte ciało to wypoczęty umysł. Rozpieszczaj się Idź na masaż i manicure. Oglądaj komedie, śmiej się z przyjaciółmi. Rozmawiaj Mów o tym, co cię trapi i cieszy. Rozmawiaj z partnerem, przyjaciółkami, lekarzem.  Jedz dobrze Będziesz nie tylko zdrowsza, ale i szczęśliwsza. Zdrowa dieta to zdrowe ciało, umysł i ...dziecko! Spaceruj Świeże powietrze i ruch wyzwalają hormony szczęścia. Dotleniają organizm - twój i dziecka! Przygotuj się do porodu Zrób kurs szkoły internetowej online - będziesz mniej się stresować (i nie ryzykujesz zarażenia koronawirusem). Niepewność wzmaga niepokój, wiedza przynosi ulgę. Zatrzymaj się Ćwicz mindfulness, uprawiaj jogę , podziwiaj naturę, medytuj . I tak aż do samego szczęśliwego rozwiązania! Zobacz także: Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA] Jak sobie radzić ze strachem przed porodem? Radzi położna Jeannette Kalyta Techniki relaksacyjne dla ciężarnych

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz