Kiedy należy wykonać badanie?

Kobiety planujące ciążę powinny badanie w kierunku różyczki zrobić przed poczęciem dziecka. U kobiet w ciąży badanie wykrywające przeciwciała przeciwko różyczce powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży.

Reklama

Sprawdź: Normy wyników badań dla kobiety w ciąży.

W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku różyczki?

To badanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta w ciąży ma we krwi przeciwciała przeciwko różyczce. Jeśli w dzieciństwie chorowała na tę chorobę lub była szczepiona, ma przeciwciała IgG. Jeśli nie ma przeciwciał, istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Wirus wywołujący różyczkę może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, przyczynić się wad wrodzonych dziecka, a nawet przyczynić się do poronienia.

Zobacz także: Dozwolone i niedozwolone w ciąży

Jak się przygotować do badania?

To badanie krwi (pobranie ze zgięcia łokciowego). Nie trzeba być na czczo.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki?

Obecność przeciwciał IgG świadczy o tym, że przyszła mama jest odporna na różyczkę. Natomiast jeśli ich nie ma, istnieje ryzyko zarażenia.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na różyczkę, trzeba unikać chorych – wirus przenosi się drogą kropelkową. Niestety, różyczka staje się zakaźna 12. dnia od kontaktu z chorym, jeszcze przed pojawieniem się objawów, dlatego tak trudno się przed nią ustrzec. Wysypka pojawia się dopiero po 14–16 dniach od zakażenia, pozostałe objawy różyczki to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • powiększające się węzły chłonne.

Często różyczka przebiega bezobjawowo. Ciężarne powinny być bezwzględnie izolowane od chorych na różyczkę (jeśli wcześniej nie zostały zaszczepione). Przy podejrzeniu, że jednak doszło do zetknięcia się z różyczką, kobieta ciężarna powinna jak najszybciej porozumieć się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zakażenie ciężarnej może spowodować poronienie lub wady wrodzone (zależy to od okresu ciąży, w którym doszło do zakażenia). Bardzo niebezpieczna jest infekcja w pierwszym trymestrze ciąży.

Kobiety planujące ciążę mogą się zaszczepić na różyczkę przynajmniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem (absolutnie nie wolno tego robić w czasie ciąży!).

Reklama

Więcej na temat różyczki: Różyczka i toksoplazmowa – wrogowie twojej ciąży

Reklama
Reklama
Reklama