Reklama

Każdy lekarz przyzna, że najlepiej będzie, jeśli w czasie ciąży nie będziesz leczyć się na własną rękę. Rzeczywiście, idealnie byłoby, gdybyś przed wzięciem leku spytała o zdanie ginekologa. Ale nie zawsze jest to możliwe. Podpowiadamy, czego łykać ci nie wolno, co tylko za zgodą lekarza, a po które leki możesz sięgnąć, zanim uda ci się umówić na wizytę.

Reklama

Stres, napięty brzuch w ciąży

O tym, że nie powinnaś się denerwować, wiesz dobrze. Ale tak to jest, że łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Nerwowym chwilom często towarzyszy uczucie boleśnie napiętego brzucha. Co wtedy brać?

  • Leczenie bezpieczne – raz na jakiś czas możesz przed snem napić się naparu z melisy. Kiedy czujesz, że masz napięty brzuch, spokojnie sięgnij po działającą rozkurczowo No-Spę (dostępną już bez recepty).
  • Leczenie niewskazane – tradycyjne leki na uspokojenie i ułatwiające usypianie zazwyczaj wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i nie powinnaś ich teraz brać.

Kłopoty żołądkowe w ciąży

Zgaga i nudności dotykają wiele przyszłych mam. Jeśli przez kilka dni wymiotujesz i nie widzisz poprawy, idź do lekarza. Na męczące mdłości jest kilka bezpiecznych leków.

  • Leczenie bezpieczne – możesz sięgnąć np. po Rennie, Maalox, Alugastrin. Te leki działają osłaniająco na błonę śluzową żołądka. Na nudności polecamy Cocculine. Przy biegunce czy zatruciu możesz wziąć Nifuroksazyd lub popijać miętę.
  • Leczenie niewskazane – nie łykaj żadnych preparatów zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego (np. Ranigastu). Są to bowiem leki o skomplikowanym składzie, które rozłożone na proste związki chemiczne przenikają do wątroby dziecka. A ta może po prostu nie poradzić sobie z przetworzeniem aż takiej ilości chemii i w efekcie zostanie uszkodzona.

Męczący katar w ciąży

Zwykle jest pierwszym objawem przeziębienia, dlatego lepiej go nie lekceważyć, gdyż infekcja może zejść na dolne drogi oddechowe. Kropelki do nosa wprawdzie wchłaniają się w ilościach śladowych, jednak nie powinno się ich stosować dłużej niż cztery dni. Ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i kolejne problemy z oddychaniem.

  • Leczenie bezpieczne – preparaty nawilżające śluzówkę i pomagające oczyścić nos, czyli np. Euphorbium. Przy zatkanym nosie sięgnij po preparaty obkurczające śluzówkę, np. Xylometazolin.
  • Leczenie niewskazane – w pierwszym trymestrze ciąży lepiej nie używać leków obkurczających śluzówkę.

Czytaj też:

[CMS_PAGE_BREAK]

Drapanie w gardle w ciąży

Gdy boli gardło, warto sięgnąć po coś do ssania. Jednak te preparaty jedynie łagodzą objawy i jeśli po dwóch czy trzech dniach nie poczujesz wyraźnej poprawy, idź koniecznie do lekarza.

  • Leczenie bezpieczne – popularne tabletki, które kupuje się bez recepty (np. homeopatyczny Homeovox, Tantum Verde, pastylki z tymiankiem i podbiałem, Sebidin). Ssij je zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Leczenie niewskazane – zażywanie leków, w których na ulotce producent informuje, że nie są przeznaczone dla kobiet ciężarnych.

Kaszel w ciąży

Przez 2-3 dni przy kaszlu suchym pij syrop hamujący odruch wykrztuśny, przy mokrym taki, który rozrzedza wydzielinę i pomaga łatwiej się jej pozbyć. Skuteczne są też inhalacje, np. z rumianku albo wody z sodą. Jednak gdy kaszel bardzo męczy, koniecznie trzeba iść do lekarza. Uporczywy, długotrwały może nawet spowodować przedwczesne skurcze.

  • Leczenie bezpieczne np. preparaty homeopatyczne Drosetux, Stodal lub ziołowe Thymi, Alcep, Tussipini D (syropy z tymianku, cebuli, ale też babki lancetowatej, prawoślazu). Skutecznie rozrzedza wydzielinę Mucosolvan, ale poleca się go raczej od drugiego trymestru.
  • Leczenie niewskazanenie wolno ci brać lekarstw hamujących kaszel, które mają w składzie kodeinę lub guaiakol.

Ból zęba w ciąży

Zamiast sięgać po leki przeciwbólowe (nawet bezpiecznego paracetamolu nie wolno nadużywać), lepiej idź do dentysty. Bolący ząb trzeba wyleczyć, bo może się stać źródłem poważniejszej infekcji.

  • Leczenie bezpieczne znieczulenie miejscowe jest jak najbardziej wskazane. Lepiej nie stosować go jedynie w pierwszym miesiącu ciąży, bo – jak każdy preparat chemiczny – może mieć wpływ na rozwój poszczególnych organów maleństwa.
  • Leczenie niewskazane – nie powinnaś robić prześwietlenia zęba. Jeśli jest konieczne, musisz mieć fartuch osłaniający brzuch.

Zanim sięgniesz do apteczki

To, że wiele preparatów możesz kupić w aptekach bez recepty, nie znaczy, że są dla ciebie całkowicie bezpieczne. Dlatego pamiętaj o kilku zasadach:

  • Zawsze czytaj ulotkę. Jeśli na „zwykłym” ziołowym syropie jest napisane, że nie powinno się go brać w ciąży, zastąp lek innym.
  • Najważniejszy jest początek. Ostrożnie i najlepiej tylko na zalecenie lekarza przyjmuj wszelkie preparaty w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy bowiem najbardziej i najłatwiej możesz zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.
  • To nie pora na nowości. Zdecydowanie nie powinnaś teraz próbować leku (nawet ziołowego), którego nigdy wcześniej nie stosowałaś. Eksperymenty w ciąży nie są wskazane, bo może się okazać, że na jakiś składnik preparatu jesteś poważnie uczulona.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama