Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Twardy brzuch w ciąży to najczęściej skutek skurczów macicy. Jeśli skurcze pojawiają się na początku lub pod koniec ciąży, zwykle nie są powodem do zmartwień. Ale jeśli napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – to może być oznaką odklejenia się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Twardnienie brzucha w ciąży z reguły spowodowane jest naturalnymi i niegroźnymi skurczami. Czasem przyczyną napięcia brzucha bywa stres i zmęczenie. Sprawdź, kiedy nie należy przejmować się tym objawem, a kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Twardy brzuch w ciąży:

 1. Brzuch w ciąży – twardy czy miękki?
 2. Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży
 3. Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw?
 4. Twardy brzuch na początku ciąży
 5. Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży
 6. Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży
 7. Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Brzuch w ciąży – twardy czy miękki?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki. Wszystko zależy od etapu ciąży. Twardniejący brzuch jest normą pod koniec ciąży, gdy macica zaczyna „trenować” przed porodem, kurcząc się na kilkadziesiąt sekund w nieregularnym rytmie.

Niepokojący może być natomiast twardy brzuch na początku ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Trzeba ustalić przyczynę tego objawu. Twardnienie brzucha w tym okresie nie musi być związane z przebiegiem ciąży.

Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane zwykle pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Wśród innych przyczyn twardnienia brzucha w ciąży wymienia się:

 • nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia),
 • stosunek seksualny,
 • stres,
 • zmęczenie fizyczne.

Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw?

Twardy brzuch w ciąży może świadczyć o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. Ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeżeli napiętemu brzuchowi towarzyszą inne niepokojące objawy:

 • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
 • silny, narastający, długotrwały ból brzucha,
 • ból pleców,
 • słabnące ruchy dziecka.


Wymienione wyżej objawy mogą być oznaką porodu przedwczesnego. Wymagają szybkiej interwencji lekarskiej ze względu na zagrożenie życia dziecka.

Twardy brzuch na początku ciąży

Jedną z przyczyn twardego brzucha na początku ciąży może być stres. W okresie, gdy kształtuje się organizm dziecka, szczególnie ważne jest unikanie nerwowych sytuacji i nieprzemęczanie się.

Działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit niektórym przyszłym mamom mogą w tym czasie dokuczać gazy i wzdęcia. To także może powodować odczucie twardego podbrzusza w ciąży.

Jeżeli twardnienie brzucha pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha, najlepiej wykonać kontrolne badanie USG. Wykaże ono, czy nie jest to objaw zagrażający dziecku.

Nasilające się bóle w okolicach podbrzusza i towarzyszące im skurcze, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych wymagają konsultacji lekarskiej. To mogą być objawy odklejania się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży

Na tym etapie ciąży nie powinnaś się już niepokoić bólem brzucha i jego twardnieniem. Przyczyną takiego stanu mogą być:

 • ruchy rosnącego maluszka,
 • podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
 • problemy żołądkowe,
 • skurcze Braxtona-Hicksa.


Napięcie brzucha w ciąży (także podczas chodzenia) to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa, zwanych też skurczami przepowiadającymi. To krótkotrwałe skurcze, trwające ok. 30 sekund, rozpoczynające się w górze brzucha i schodzące w jego dół, powtarzające się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Z reguły kobiety zaczynają je odczuwać około 20 tygodnia ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do zbliżającego się rozwiązania. Nie są bolesne, ale mogą wywoływać uczucie dyskomfortu u przyszłej mamy – zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy są nawet raz na pół godziny i mogą trwać kilkanaście minut.

W późniejszych tygodniach ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są dłuższe i silniejsze, ale zawsze przechodzą i nie zwiększa się ich intensywność jak w przypadku skurczów porodowych. Jeżeli uważasz, że skurcze trwają zbyt długo i są zbyt intensywne, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży

Co oznacza twardy brzuch w ciąży na jej późnym etapie? Na szczęście nie ma powodu do obaw – zwykle jest to sygnał, że zbliża się termin porodu. Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszy kobietom w zaawansowanej ciąży. Bóle mogą trwać nawet kilka dni, a ich przyczyną są:

 • coraz częstsze i silniejsze ruchy dziecka,
 • zwiększenie aktywności macicy – na kilka tygodni przed porodem skurcze macicy występują nawet kilkanaście razy w ciągu doby.
Uwaga! Zgłoś się do lekarza, jeżeli masz twardy brzuch w ciąży, ale nie wyczuwasz ruchów dziecka. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się w pępowinę, przez co jego ruchy są ograniczone. Potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.

Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Lekarze są zdania, że od momentu pojawienia się skurczów przepowiadających, kobieta w ciąży powinna „oszczędzać się” i większą wagę przykładać do odpoczynku.

Jeśli odczuwasz napięty brzuch w ciąży, postaraj się:

 • nie dźwigać ciężarów,
 • regenerować siły,
 • relaksować się.


Jeżeli nie ma przeciwwskazań, bądź aktywna, przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu – dzięki temu dotleniona jest także macica, co poprawia jej elastyczność.

Nie głaszcz i nie masuj bolącego brzucha – może to nasilić skurcze.

Ból i napięcie brzucha w ciąży może być wynikiem przeciążenia aktywnością fizyczną oraz przemęczenia, dlatego warto w takiej sytuacji zrobić sobie odpoczynek i położyć się. Ważne jest, abyś leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymuje się wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej.

Na ból i twarde podbrzusze w ciąży, pomagają też:

 • leki rozkurczowe (zażywaj je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę),
 • ciepła, krótka kąpiel,
 • picie dużej ilości płynów, ok. 2 litrów dziennie (odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów),
 • zmiana pozycji ciała – wstań, zrób krótki spacer, usiądź lub połóż się,
 • techniki relaksacyjne i powolne oddychanie.


W czasie ciąży koniecznie zadbaj o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną twardnienia brzucha i jego napięcia podczas chodzenia.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz też:

usg w ciąży, badania w ciąży, ginekolog, zdjęcia usg w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
USG w ciąży - film
Zobacz, jak przebiega badanie USG w ciąży - ginekolog pokazuje, na co trzeba zwrócić uwagę podczas badania.

  Liczba rekomendowanych badań USG w ciąży wynosi 3. Są to badania pomiędzy: 12. a 14. tygodniem ciąży 18. a 22. tygodniem ciąży 28. a 32. tygodniem ciąży. Na badaniu USG ocenia się położenie dziecka, widać struktury mózgu, można zmierzyć główkę i długość kości udowej. Warto wspomnieć o badaniu tętna serca płodu - badanie pozwala na dokładną ocenę budowy i funkcji serca dziecka. Jest to również całkowicie bezpieczne badanie. Trudno mówić o tym, że jakaś określona liczba badań USG jest szkodliwa w ciąży, bo jest to badanie bezpieczne dla mamy i dziecka. Zdarza się, że lekarze wykonują je nawet podczas każdej wizyty ciężarnej pacjentki.   Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover  

rozwój ciąży, rozwój płodu, wielkość dziecka, waga płodu, waga dziecka, wielkość płodu, ciąża tydzień
Przebieg ciąży
Sprawdź wielkość dziecka w brzuchu
Porównujemy wielkość płodu w kolejnych tygodniach ciąży do rozmiarów owoców i warzyw. Zobacz, jak duże jest teraz twoje dziecko.
badania w ciąży, ciąża, kobieta, lekarz
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Wyniki badań w ciąży - normy
Jak interpretować wyniki morfologii krwi i pomiaru ciśnienia w ciąży? Co mogą oznaczać wyniki poniżej lub powyżej normy?
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj