Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Twardy brzuch w ciąży to najczęściej skutek skurczów macicy. Jeśli skurcze pojawiają się na początku lub pod koniec ciąży, zwykle nie są powodem do zmartwień. Ale jeśli napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – to może być oznaką odklejenia się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Twardnienie brzucha w ciąży z reguły spowodowane jest naturalnymi i niegroźnymi skurczami. Czasem przyczyną napięcia brzucha bywa stres i zmęczenie. Sprawdź, kiedy nie należy przejmować się tym objawem, a kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Twardy brzuch w ciąży:

  1. Brzuch w ciąży – twardy czy miękki?
  2. Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży
  3. Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw?
  4. Twardy brzuch na początku ciąży
  5. Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży
  6. Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży
  7. Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Brzuch w ciąży – twardy czy miękki?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki. Wszystko zależy od etapu ciąży. Twardniejący brzuch jest normą pod koniec ciąży, gdy macica zaczyna „trenować” przed porodem, kurcząc się na kilkadziesiąt sekund w nieregularnym rytmie.

Niepokojący może być natomiast twardy brzuch na początku ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Trzeba ustalić przyczynę tego objawu. Twardnienie brzucha w tym okresie nie musi być związane z przebiegiem ciąży.

Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane zwykle pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Wśród innych przyczyn twardnienia brzucha w ciąży wymienia się:

  • nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia),
  • stosunek seksualny,
  • stres,
  • zmęczenie fizyczne.

Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw?

Twardy brzuch w ciąży może świadczyć o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. Ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeżeli napiętemu brzuchowi towarzyszą inne niepokojące objawy:

  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
  • silny, narastający, długotrwały ból brzucha,
  • ból pleców,
  • słabnące ruchy dziecka.


Wymienione wyżej objawy mogą być oznaką porodu przedwczesnego. Wymagają szybkiej interwencji lekarskiej ze względu na zagrożenie życia dziecka.

Twardy brzuch na początku ciąży

Jedną z przyczyn twardego brzucha na początku ciąży może być stres. W okresie, gdy kształtuje się organizm dziecka, szczególnie ważne jest unikanie nerwowych sytuacji i nieprzemęczanie się.

Działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit niektórym przyszłym mamom mogą w tym czasie dokuczać gazy i wzdęcia. To także może powodować odczucie twardego podbrzusza w ciąży.

Jeżeli twardnienie brzucha pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha, najlepiej wykonać kontrolne badanie USG. Wykaże ono, czy nie jest to objaw zagrażający dziecku.

Nasilające się bóle w okolicach podbrzusza i towarzyszące im skurcze, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych wymagają konsultacji lekarskiej. To mogą być objawy odklejania się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży

Na tym etapie ciąży nie powinnaś się już niepokoić bólem brzucha i jego twardnieniem. Przyczyną takiego stanu mogą być:

  • ruchy rosnącego maluszka,
  • podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
  • problemy żołądkowe,
  • skurcze Braxtona-Hicksa.


Napięcie brzucha w ciąży (także podczas chodzenia) to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa, zwanych też skurczami przepowiadającymi. To krótkotrwałe skurcze, trwające ok. 30 sekund, rozpoczynające się w górze brzucha i schodzące w jego dół, powtarzające się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Z reguły kobiety zaczynają je odczuwać około 20 tygodnia ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do zbliżającego się rozwiązania. Nie są bolesne, ale mogą wywoływać uczucie dyskomfortu u przyszłej mamy – zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy są nawet raz na pół godziny i mogą trwać kilkanaście minut.

W późniejszych tygodniach ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są dłuższe i silniejsze, ale zawsze przechodzą i nie zwiększa się ich intensywność jak w przypadku skurczów porodowych. Jeżeli uważasz, że skurcze trwają zbyt długo i są zbyt intensywne, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży

Co oznacza twardy brzuch w ciąży na jej późnym etapie? Na szczęście nie ma powodu do obaw – zwykle jest to sygnał, że zbliża się termin porodu. Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszy kobietom w zaawansowanej ciąży. Bóle mogą trwać nawet kilka dni, a ich przyczyną są:

  • coraz częstsze i silniejsze ruchy dziecka,
  • zwiększenie aktywności macicy – na kilka tygodni przed porodem skurcze macicy występują nawet kilkanaście razy w ciągu doby.
Uwaga! Zgłoś się do lekarza, jeżeli masz twardy brzuch w ciąży, ale nie wyczuwasz ruchów dziecka. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się w pępowinę, przez co jego ruchy są ograniczone. Potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.

Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Lekarze są zdania, że od momentu pojawienia się skurczów przepowiadających, kobieta w ciąży powinna „oszczędzać się” i większą wagę przykładać do odpoczynku.

Jeśli odczuwasz napięty brzuch w ciąży, postaraj się:

  • nie dźwigać ciężarów,
  • regenerować siły,
  • relaksować się.


Jeżeli nie ma przeciwwskazań, bądź aktywna, przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu – dzięki temu dotleniona jest także macica, co poprawia jej elastyczność.

Nie głaszcz i nie masuj bolącego brzucha – może to nasilić skurcze.

Ból i napięcie brzucha w ciąży może być wynikiem przeciążenia aktywnością fizyczną oraz przemęczenia, dlatego warto w takiej sytuacji zrobić sobie odpoczynek i położyć się. Ważne jest, abyś leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymuje się wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej.

Na ból i twarde podbrzusze w ciąży, pomagają też:

  • leki rozkurczowe (zażywaj je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę),
  • ciepła, krótka kąpiel,
  • picie dużej ilości płynów, ok. 2 litrów dziennie (odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów),
  • zmiana pozycji ciała – wstań, zrób krótki spacer, usiądź lub połóż się,
  • techniki relaksacyjne i powolne oddychanie.


W czasie ciąży koniecznie zadbaj o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną twardnienia brzucha i jego napięcia podczas chodzenia.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz też:

usg w ciąży, badania w ciąży, ginekolog, zdjęcia usg w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
USG w ciąży - film
Zobacz, jak przebiega badanie USG w ciąży - ginekolog pokazuje, na co trzeba zwrócić uwagę podczas badania.

  Liczba rekomendowanych badań USG w ciąży wynosi 3. Są to badania pomiędzy: 12. a 14. tygodniem ciąży 18. a 22. tygodniem ciąży 28. a 32. tygodniem ciąży. Na badaniu USG ocenia się położenie dziecka, widać struktury mózgu, można zmierzyć główkę i długość kości udowej. Warto wspomnieć o badaniu tętna serca płodu - badanie pozwala na dokładną ocenę budowy i funkcji serca dziecka. Jest to również całkowicie bezpieczne badanie. Trudno mówić o tym, że jakaś określona liczba badań USG jest szkodliwa w ciąży, bo jest to badanie bezpieczne dla mamy i dziecka. Zdarza się, że lekarze wykonują je nawet podczas każdej wizyty ciężarnej pacjentki.   Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover  

rozwój ciąży, rozwój płodu, wielkość dziecka, waga płodu, waga dziecka, wielkość płodu, ciąża tydzień
Przebieg ciąży
Sprawdź wielkość dziecka w brzuchu
Porównujemy wielkość płodu w kolejnych tygodniach ciąży do rozmiarów owoców i warzyw. Zobacz, jak duże jest teraz twoje dziecko.
badania w ciąży, ciąża, kobieta, lekarz
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Wyniki badań w ciąży - normy
Jak interpretować wyniki morfologii krwi i pomiaru ciśnienia w ciąży? Co mogą oznaczać wyniki poniżej lub powyżej normy?
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz