1 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

1 miesiąc ciąży: objawy, rozwój płodu, czy widać brzuch?

1 miesiąc ciąży to wielkie zmiany – plemnik zapładnia komórkę jajową i powstaje blastocysta, z której w ciągu kolejnych miesięcy rozwinie się człowiek. W pierwszym miesiącu można nie zauważyć objawów ciąży, jednak wiele kobiet odczuwa zmiany w samopoczuciu już po kilku dniach od zapłodnienia.

1 miesiąc ciąży obejmuje cztery tygodnie, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak naprawdę przez pierwszą połowę tego miesiąca, kobieta nawet nie jest w ciąży! Do zapłodnienia dochodzi dopiero po około 14-16 dniach od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Między 12 a 16 dniem przed spodziewaną miesiączką występuje owulacja. Jeśli w tym czasie do komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Największa szansa na zajście w ciążę była w dniu jajeczkowania, ale w czasie dni płodnych, 2 dni wcześniej i 2 dni później, również mogło dojść do poczęcia.

Sprawdź, co dzieje się w pierwszym miesiącu ciąży w twoim organizmie i jak dbać o siebie w tym czasie.

Spis treści:

Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]

1 miesiąc ciąży – objawy

Po zapłodnieniu w organizmie kobiety rozpoczynają się zmiany hormonalne. To pierwsza, choć niewidoczna oznaka ciąży, której skutkiem mogą być subtelne zmiany w samopoczuciu. Niektóre kobiety czują się na początku ciąży, jakby spodziewały się nie dziecka, ale raczej grypy. Inne zauważają słabszy lub zdecydowanie większy apetyt.

A co z innymi objawami pierwszego miesiąca ciąży? Organizm może dać znać, że jesteś w ciąży, zanim pomyślisz o zrobieniu testu ciążowego. Na tym etapie nie pojawiają się osławione ciążowe mdłości – niektóre przyszłe mamy mogą nie odczuwać ich nawet przez całą ciążę. Co ciekawe, nie zawsze wyznacznikiem ciąży jest również brak miesiączki. Za okres mylnie bierze się czasem niewielkie krwawienie (plamienie implantacyjne), które pojawia się na początku ciąży. Jego przyczyną jest zagnieżdżenie się zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Również ból jajnika może być pierwszym objawem ciąży.

Dolegliwości w 1 miesiącu ciąży

Kobiety w 1 miesiącu ciąży mogą odczuwać następujące dolegliwości:

 • tkliwość i powiększenie piersi,
 • nadwrażliwość na zapachy,
 • częste parcie na pęcherz,
 • zawroty głowy,
 • wzdęcia,
 • zasłabnięcia.

Brzuch w 1 miesiącu ciąży

W 1 miesiącu ciąży brzuch jest taki sam jak przed ciążą. Na tym etapie nie dostrzeżesz żadnych zewnętrznych zmian w wyglądzie. Gdy wybierzesz się do ginekologa, dowiesz się jednak, że masz powiększoną macicę, a także lekko napuchniętą i ciemniejszą tkankę szyjki macicy.

Brzuch ciężarnej staje się widoczny zwykle około 4 miesiąca ciąży. Wielkość brzucha i przyrost wagi u każdej mamy to już kwestia indywidualna.

Rozwój płodu w 1 miesiącu ciąży

Mniej więcej 4-5 dni po zapłodnieniu dziecko ma postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą, 6-7 dni po zapłodnieniu zarodek liczy już około 100 komórek, które właśnie rozpoczynają specjalizację. Z części rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych – powstaną błony płodowe i łożysko. Blastocysta na tym etapie zagnieżdża się w macicy.

Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży w obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jedna przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, druga – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciej natomiast powstanie szkielet, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.

Choć w 1 miesiącu większość mam nie ma jeszcze pojęcia o ciąży, zarodek zmienia się z godziny na godzinę. Płód intensywnie się rozwija, ale to dopiero początek wielkich zmian.

1 miesiąc ciąży – kiedy zrobić test?

Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zrobić test ciążowy. Są różne rodzaje testów ciążowych, ale jeśli wykonujesz domowy test, najpierw dokładnie przeczytaj instrukcję. Sprawdź, jak wykonać test ciążowy, aby wynik był miarodajny.

Pamiętaj, że wynik negatywny na tym etapie nie musi oznaczać, że nie jesteś w ciąży – powtórz test ciążowy po kilku dniach. Wynik pozytywny to znak, że prawie na pewno jesteś w ciąży! Możesz obliczyć już przybliżony termin porodu.

Ważne fakty na temat testów ciążowych:

 • Wynik jest prawdziwy w 99 proc., a nie w 100 proc.;
 • test wykrywa obecność w moczu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) hormonu pojawiającego się tylko w ciąży od ok. 7 dnia po zapłodnieniu. Tuż po samym współżyciu niczego nie wykaże;
 • fałszywe wyniki pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne;
 • wynik negatywny nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było mało hCG. Test należy powtórzyć za kilka dni.


Jeśli podejrzewasz ciążę, idź do ginekologa po terminie, kiedy powinna była wystąpić kolejna miesiączka. Lekarz ostatecznie potwierdzi ciążę i zacznie ją prowadzić, czyli zlecać ci wszystkie niezbędne badania w ciąży.

Jeśli zgłaszasz się do lekarza 3 lub 4 dni po terminie spodziewanej miesiączki, a nie wykonałaś jeszcze testu ciążowego, podczas badania USG niczego się nie dowiesz. Lekarz może stwierdzić tylko nieco powiększoną i rozpulchnioną macicę, a to nie zawsze świadczy o ciąży. Na tym etapie badanie USG nie ma więc najmniejszego sensu. Ciąża w wieku około 18 dni nie będzie widoczna.

1 miesiąc ciąży – czego unikać?

Pierwszy miesiąc ciąży należy do najbardziej wrażliwego dla rozwoju płodu trymestru ciąży. Dlatego przyszła mama powinna teraz zwracać dużą uwagę na to, co je, oraz unikać czynników, które mogłyby ten rozwój zakłócić.

W pierwszym miesiącu ciąży unikać:

 • wysoko przetworzonego jedzenia;
 • słodkich napojów;
 • gorących kąpieli i sauny;
 • palenia papierosów (bezwzględnie zakazane);
 • picia alkoholu (bezwzględnie zakazane);
 • brania narkotyków (bezwzględnie zakazane);
 • uprawiania niebezpiecznych sportów;
 • aromaterapii i olejków zapachowych podczas masażu;
 • zabiegów fizykoterapii (ultradźwięków, pola magnetycznego, zabiegów elektroterapii);
 • prześwietlania ciała (Rtg);
 • depilacji laserowej i woskowej;
 • długotrwałego opalania się;
 • przyjmowania jakichkolwiek leków w ciąży bez konsultacji z lekarzem (bezwzględnie zakazane).

Samopoczucie w 1 miesiącu ciąży

Po zapłodnieniu, w ciele kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która wyjątkowo sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Bądź więc świadoma, że twoje rozdrażnienie i płaczliwość pojawiające się na przemian ze śmiechem i euforią to nie oznaka słabej kondycji psychicznej, tylko skutki działania hormonów i... nie wstydź się swoich reakcji. Są one całkowicie normalne w ciąży. Wahania nastrojów w ciąży najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie wraz z końcem pierwszego trymestru.

Innym charakterystycznym objawem pierwszego miesiąca ciąży może być ciąży niezwykła ospałość i senność. Jej przyczyną jest wzmożony wysiłek całego organizmu. Nie zdajesz sobie sprawy, że pracuje teraz pełną parą. Ciało zużywa niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i – przede wszystkim – rozwój dziecka. A sen dostarcza ci nowej porcji sił. Dlatego nie żałuj go sobie i śpij, ile możesz.

Rady na 1 miesiąc ciąży – jak przetrwać?

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą przetrwać pierwszy miesiąc ciąży: 

 • odżywiaj się zdrowo – dbaj o swoją dietę, przyjmuj witaminy i suplementy. Od teraz będziesz potrzebować więcej składników odżywczych. Skonsultuj swój sposób odżywiania z lekarzem, on podpowie ci, co powinnaś jeść, a czego unikać.
 • zadbaj o swoje emocje – podczas ciąży kobieta może odczuwać różne stany emocjonalne. Nie karć się za to. Jest to zupełnie naturalne. Zmienia się twoje ciało, a hormony szaleją. Spróbuj się wyciszyć i zrelaksować, np. medytując.
 • zacznij ćwiczyć – ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie, zwiększają ilość tlenu we krwi, ale przede wszystkim dobrze wpływają na twoje samopoczucie. Czasami wystarczy spacer lub szybki marsz, by dostarczyć organizmowi endorfin. Ćwicz, ale z głową! Sprawdź, jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży.
 • bądź dla siebie dobra, odpoczywaj tyle, ile potrzebujesz. Musisz teraz o siebie bardzo dbać. 


Zobacz także:

kobieta, dziecko, niemowlę, gotowa na dziecko, starania o dziecko
detailblick - Fotolia.com
Starania o dziecko
Czy jesteś gotowa na dziecko? - Sprawdź!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz