wino w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Wino w ciąży - czy lampka wina szkodzi dziecku?

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Wino, piwo oraz każdy inny alkohol pity w ciąży może powodować niedotlenienie, a także upośledzenie odżywiania płodu. Pamiętaj, że w ciąży nawet jedna lampka wina może zaszkodzić dziecku.

Jakie wino można pić w ciąży? Odpowiedź jest jednoznaczna: żadne! Niezależnie od tego, czy jest to czerwone, białe, czy grzane wino - jeśli pijesz je w ciąży, możesz zaszkodzić dziecku. Unikaj również wina bezalkoholowego, ponieważ takie jest tylko z nazwy. Wino w ciąży jest zakazane, tak samo, jak każdy inny alkohol. Pamiętaj, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna, gdy jesteś w ciąży. Według specjalistów nawet umiarkowana ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu. 

Spis treści

  1. Czy w ciąży można pić wino?
  2. Wino bezalkoholowe dla ciężarnych
  3. Picie alkoholu na początku ciąży
  4. Stanowisko polskich lekarzy

Czy w ciąży można pić wino?

Alkohol, czyli toksyczna substancja przechodzi do krwiobiegu płodu przez łożysko. Częste picie alkoholu w ciąży i w dużych ilościach może wywołać u dziecka zespół FAS, który objawia się m.in. wadami narządów (w tym serca), upośledzeniem ruchowym i intelektualnym. Spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne może mieć następujące skutki: 


W trakcie ciąży powinnaś całkiem zrezygnować z picia alkoholu, by wyeliminować zagrożenie. Nawet lampka wina w ciąży może być ryzykowna.

Wino bezalkoholowe dla ciężarnych

Myślenie, że w trakcie ciąży można sięgnąć po bezalkoholowe wino lub piwo, jest bardzo złudne. Wino bezalkoholowe może zawierać aż 0,4 procent alkoholu, czyli także jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Piwo bezalkoholowe również nie jest dozwolone w ciąży, stężenie alkoholu w takim napoju może wynosić do 0,5 proc.

Picie alkoholu na początku ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest uczucie odrazy do alkoholu. Natura w taki właśnie sposób zabezpiecza organizm przyszłej mamy. Jeśli nieświadomie wypiłaś piwo lub lampkę wina w pierwszych tygodniach ciąży, wcale nie musi to znaczyć, że dziecko urodzi się z zaburzeniami. W pierwszych tygodniach ciąży płód jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników, jednak na tym etapie rozwoju płodu komórki, które zostały uszkodzone - zastępowane są nowymi. Jeśli więc nie będziesz więcej dostarczać dziecku szkodliwych czynników, może ono urodzić się bez wad z pierwszych tygodni ciąży. Musisz jednak pamiętać, że picie alkoholu w ciąży nie jest dozwolone, chodzi jedynie o sytuację nieświadomego wypicia alkoholu na początku ciąży.

Stanowisko polskich lekarzy

W Polsce Rada Ekspertów Ginekologów  przedstawiła oficjalne stanowisko rozesłane do wszystkich ginekologów w kraju, by promowali całkowitą abstynencję u kobiet w ciąży.  Pomimo tak wyraźnego stanowiska, polskie mamy rodzą około tysiąca dzieci rocznie, u których stwierdza się zespół wad wrodzonych FAS. 

Dużym błędem jest stanowisko brytyjskich lekarzy, którzy zalecają całkowitą abstynencję, ale jednocześnie dopuszczają dla tych kobiet, które nie potrafią sobie odmówić picia, spożywanie 1-2 lampek czerwonego wina w tygodniu. 

Stąd też może biorą się rozterki kobiet. Czują się rozgrzeszone, bo skoro lekarze nie mają wspólnego stanowiska i dopuszczają odstępstwa od całkowitej abstynencji, to one mają powód, by się wahać. 

Konsekwencje picia alkoholu w czasie ciąży nie są wymysłem. Zaburzenia neurologiczne i fizyczne u dziecka, opóźnienia w rozwoju, małogłowie, kłopoty z pamięcią i problemy z nauką to fakty potwierdzone badaniami. 

Zobacz także

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

alkohol, ciąża, alkohol w ciąży, wino
Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Jesteś w ciąży? Nie pij za zdrowie swojego dziecka
Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Od tej chwili powtarzaj: "Dziękuję, nie piję. Spodziewam się dziecka". Toast możesz wznosić jedynie wodą lub sokiem.

Każda przyszła mama powinna mówić: „ W ciąży nie piję ”. I to za każdym razem, kiedy ktoś częstuje ją alkoholem. Nawet wtedy, gdy przyjdzie jej do głowy myśl: „Przecież kieliszek wina czy kufelek piwa nie powinien zaszkodzić”. Nieprawda, może zaszkodzić. Nie samej kobiecie, ale jej nienarodzonemu dziecku. Jeśli dotąd piłaś (bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży), po prostu przestań. Nie od jutra, ale już teraz, natychmiast! Zobacz także: Alkohol w ciąży - fakty i mity Dziecko jest jak gąbka Łudzisz się, że alkohol krążący we krwi jakimś cudem ominie łożysko i tym samym twoje dziecko? Niestety, kiedy ty pijesz, pije też dziecko. Ono nie jest w stanie bronić się przed działaniem alkoholu (a może on uszkodzić mózg malca). Nasiąka nim jak gąbka. Jakie bywają skutki picia trunków przez przyszłą mamę? W skrajnych przypadkach poronienie, przedwczesny poród , a także wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (PZA, po ang. FAS). Zagrożenia wynikające z picia alkoholu w czasie ciąży Płodowy zespół alkoholowy (FAS) powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka. Najpoważniejsze to: wady fizyczne u dziecka – dzieci z FAS zwykle rodzą się mniejsze niż inne maluchy, mają mniejszy obwód główki, wolniej przybierają na wadze. Ich twarze są zniekształcone: małe oczodoły, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, zadarty krótki nos z szeroką nasadą, brak rowka między górną wargą a nosem, wąska górna warga, słabo rozwinięta żuchwa, duże lub zdeformowane uszy. Niektóre niemowlęta mogą się urodzić z wadami serca , nerek, wątroby, wzroku, słuchu. opóźnienia rozwojowe u dziecka – większość dzieci z FAS ma trwale uszkodzony mózg. Mogą wtedy wystąpić trudności z uczeniem się (z powodu słabszej pamięci), z myśleniem abstrakcyjnym oraz przyczynowo-skutkowym. Bywa, że takie dzieci jąkają się,...

Zdrowie w ciąży
Alkohol a ciąża
Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Sprawdź, czy wypicie w ciąży lampki wina lub kufla piwa może zagrozić zdrowiu dziecka!

Jestem w drugim trymestrze ciąży i zastanawiam się, czy mogę wypić od czasu do czasu lampkę czerwonego wina albo choć kufelek piwa. Elżbieta Nie wolno pić alkoholu w ciąży! Taką postawę promuje m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych swoją akcją „Ciąża bez alkoholu”. Stwierdzenie, że kieliszek czerwonego wina wpływa korzystnie na morfologię krwi, to mit. Jeśli przyszła mama pije, to stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak u kobiety. Ryzyko poronienia wzrasta dwu-, a nawet czterokrotnie. Nadużywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (angielski skrót FAS), to znaczy zniekształcenia twarzy, wady kończyn, serca i układu moczowego. Przy spożywaniu mniejszych ilości alkoholu dziecko może być opóźnione w rozwoju umysłowym i fizycznym. To nie wszystko. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą przyszły tata powinien zrezygnować z picia alkoholu, bo może on spowodować uszkodzenie plemników.  

kobieta, mama, ciąża, szklanka, woda
Zdrowie w ciąży
Dbaj o dziecko od poczęcia
Sprawdź jakie mogą być konsekwencje wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu, kiedy kobieta jest w ciąży.

Pół godziny po wypiciu alkoholu przez kobietę w ciąży jego stężenie we krwi płodu jest takie samo jak we krwi matki. Mimo to aż jedna trzecia badanych kobiet przyznaje się do picia niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży. Jeśli więc zdarzyło ci się pomyśleć „jeden mały kieliszek wina przecież nie zaszkodzi”, nie jesteś sama. Badania przeprowadzone w 2005 roku na zlecenie fundacji „Rodzić po ludzku” wykazały, że 2/3 ankietowanych Polek zdaje sobie sprawę, że nawet najmniejsza ilość alkoholu jest groźna dla płodu. Ale niemal tyle samo kobiet spotkało się z opinią, że kobieta w ciąży może spożywać regularnie niewielkie ilości czerwonego wina! Dlatego właśnie potrzebne są kampanie edukacyjne, takie jak „Lepszy start Twojego dziecka”. W ramach kampanii edukacyjnych w poradniach zdrowotnych i ginekologicznych oraz aptekach na terenie całej Polski pojawiły się plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach. A jest ich, niestety, sporo. Pijąc alkohol w ciąży, narażasz swoje dziecko m.in. na: - uszkodzenia mózgu, - obniżoną odporność, - zaburzenia rozwoju, - niską wagę przy urodzeniu. Regularne picie alkoholu w ciąży grozi tzw. płodowym zespołem alkoholowym (FAS), który wiąże się m.in. z opóźnieniem w rozwoju fizycznym i psychicznym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj tutaj >>  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj