„Wyśpij się przed porodem…” Łatwo powiedzieć?
Kłopoty ze snem nasilają się w ostatnim miesiącu ciąży – tak, jakby natura już teraz chciała przygotować nas do pobudek po porodzie.
- Bożena Czerwińska
Z jednej strony kleją ci się oczy, z drugiej bez skutku próbujesz zasnąć. Jest ci ciężko i niewygodnie. Rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne, nie możesz głęboko odetchnąć, co chwilę chce się siusiu, a gdy znowu się położysz pojawia się zgaga – gdy leżysz, zawartość żołądka cofa się do przełyku. Jakby tego było mało, w nocy dziecko w twoim brzuchu też próbuje ułożyć się wygodnie, więc kręci się jak fryga. To również może cię budzić.
Zastanawiasz się, co zrobić, by się wreszcie wyspać? To znaczy, że na tej lekcji w naszej szkole rodzenia musisz bardzo uważać.
1. W ciąży ważna jest odpowiednia pozycja do snu
Gdy leżysz na plecach, ciężar macicy spoczywa na kręgosłupie, jelitach oraz żyle głównej dolnej, która odprowadza krew z dolnej części ciała do serca. Wniosek z tego, że aby lepiej odżywić dziecko i zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków, lepiej kłaść się na boku – zwłaszcza na lewym. Możesz oczywiście też na prawym, ale spanie na lewym jest zdrowsze i dla ciebie, i dla dziecka, bo wtedy łatwiej krąży krew, a co za tym idzie, do łożyska dociera więcej substancji odżywczych. Łatwiej także pracować nerkom, które usuwają produkty przemiany materii oraz nadmiar płynów. To z kolei zmniejsza obrzęki w ciąży stóp i dłoni.
2. Jedz małe kolacje
Łatwiej jest zasnąć po wypiciu szklanki ciepłego mleka, albo po zjedzeniu produktu bogatego w węglowodany (chleb, makaron, jabłka). Może więc przed snem przygotujesz sobie sałatkę z makaronem? Jeśli jednak dokucza ci zgaga, lepiej wieczorem zrezygnuj z tego typu dań, bo ta dolegliwość nasila się po wysokowęglowodanowym posiłku. I ważne - nie przejadaj się na noc. Jeśli położysz się z pełnym żołądkiem, to na bank skończy się zgagą.
Budzisz się często, bo dręczą cię koszmarne sny w ciąży lub ból głowy? Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to niski poziom cukru we krwi. Aby mu zapobiec, tuż przed zaśnięciem zjedz coś wysokobiałkowego, np. jajka, mięso, sery. Dzięki temu we krwi aż do rana utrzyma się wysoki poziom cukru.
3. Nie próbuj powstrzymać pęcherza
To normalne, że w drugiej połowie ciąży często w nocy biegasz do toalety. Powstrzymywanie siusiu mogłoby się skończyć infekcją dróg moczowych.
4. Nie pij żadnych nasennych ziół
Jeśli przed ciążą pomagały ci zasnąć leki ziołowe, teraz musisz z nich zrezygnować – mogą być równie silne (a nawet toksyczne!) jak preparaty chemiczne. Więc zanim sięgniesz po ziołowy specyfik, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to także olejków eterycznych. To prawda, że pomagają zasnąć, ale w ciąży można ich używać tylko za zgodą lekarza. Kiedy zaburzenia snu stają się bardzo uciążliwe, jesteś coraz bardziej osłabiona i nerwowa, niezbędna jest wizyta u lekarza. Zadzwoń do ginekologa także wtedy, gdy budzą cię bardzo silne ruchy dziecka – powinien ocenić jego stan.
5. Zrelaksuj się przed zaśnięciem
Aby wieczorem zasnąć kamiennym snem, musisz wyciszyć umysł i rozluźnić mięśnie. Pomogą ci w tym spokojne ćwiczenia rozciągające. Ale uwaga – jeśli zaczniesz ćwiczyć zbyt energicznie, skutek będzie odwrotny od zamierzonego!
Zasnąć pomogą ci również spokojne, rytmiczne oddechy. Dzięki temu serce zacznie pracować nieco wolniej, rozluźnią się napięte w ciągu dnia mięśnie.
Możesz też wypróbować wizualizację: wyobraź sobie np., że siedzisz na plaży w słoneczny poranek. Patrzysz na fale. Staraj się wsłuchiwać w dźwięki, wyczuwać zapachy. To bardzo uspokaja. I jeszcze jedno... Wieczorem porządnie wywietrz sypialnię! Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu sprawi, że rano obudzisz się wypoczęta.
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna
Przeczytaj koniecznie: Boję się porodu