Reklama

Leukocyty w moczu w ciąży bada się w ramach badania ogólnego moczu. Ich przekroczone normy najczęściej świadczą o infekcji układu moczowego. To dosyć częsta przypadłość przyszłych mam, czemu sprzyja rosnąca macica. Nie można jej jednak bagatelizować - zapalenie układu moczowego w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Reklama

Spis treści:

Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka

Leukocyty to krwinki białe krwi, a ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami lub bakteriami. Powinny być w moczu w niewielkich ilościach. Jeżeli przekraczają normę, to jest to sygnał, że doszło stanu zapalnego w drogach moczowo - płciowych.

Normy leukocytów w moczu w ciąży

Za normę uznaje się 1-5 leukocytów w polu widzenia. Niepokój powinien budzić wynik na poziomie powyżej 10 leukocytów w polu widzenia, gdyż może świadczyć o toczącej się infekcji. Wynik pomiędzy 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży informuje o ostrym stanie zapalnym.

Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży

Problem podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży może pojawić wskutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz. W takiej sytuacji pęcherz może nie opróżniać się całkowicie, a w zalegającym moczu zaczynają namnażać się bakterie.

Podwyższona ilość leukocytów w moczu ciężarnej może świadczyć o:

Każda z powyższych chorób może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego lekarz z pewnością zaleci badania pozwalające stwierdzić przyczynę zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu.

Leukocyty w moczu w ciąży a zakażenie pęcherza moczowego

Zakażeniom układu moczowego (ZUM) może towarzyszyć:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból pleców,
  • gorączka,
  • nudności,
  • mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.

Najczęściej trzeba wtedy wykonać tzw. posiew, czyli wyhodować w laboratorium bakterię, czy grzyb będący przyczyną infekcji.

Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może "powędrować" w górę układu moczowego i przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może zahamować rozwój płodu lub doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Leukocyty w moczu w ciąży a grzybica pochwy

To częsta dolegliwość przyszłych mam, gdyż zmiany hormonalne sprawiają, że błony śluzowe są mniej odporne na wynikanie drobnoustrojów. W przypadku grzybicy pochwy najczęściej są to:

  • serowate upławy,
  • swędzenie i pieczenie zewnętrznych narządów płciowych,
  • może pojawiać się też ból podczas stosunku.

Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży?

Podwyższonego poziomu leukocytów w moczu nie można bagatelizować i konieczna jest konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie badania szczegółowego moczu - jego posiewu, celem wyjaśnienia przyczyny zakażenia i w zależności od tego dobierze odpowiednie leczenie. Jeżeli przyczyną stanu zapalnego są bakterie, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków.

Jak zapobiegać podwyższonym leukocytom w moczu w ciąży?

W zapobieganiu obecności leukocytów w moczu w ciąży pomaga:

  • przestrzeganie zasad higieny intymnej - trzeba podmywać się w kierunku od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu,
  • unikanie mocnego tarcia podczas wycierania okolic intymnych,
  • nieodwlekanie oddawania moczu,
  • dbanie o opróżnienie pęcherza po stosunku płciowym.

Wspomagająco warto pić sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błony śluzowej dróg moczowych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama