Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
morfologia w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja

Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.

Morfologię w ciąży wykonuje się co 4-5 tygodni aż do porodu (na pewno nie rzadziej niż 5 razy w trakcie całych 40 tygodni ciąży). Dzięki badaniu krwi lekarz może w porę zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości, np. anemię, infekcję czy małopłytkowość. Morfologia z rozmazem – to analiza ilościowa i jakościowa krwi krwi, morfologia bez rozmazu jest wyłącznie analizą ilościową.

Morfologia jest jednym z obowiązkowych badań w ciąży, za które kobieta nie musi płacić.

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

Morfologia w ciąży – normy

Na wydruku z badania krwi ciężarna widzi wiele tajemniczo brzmiących nazw. Poniższa tabelka wyjaśnia, co oznaczają i jakie są normy dla poszczególnych parametrów krwi w trakcie ciąży.

Prawidłowe wyniki morfologii w ciąży:

Parametr krwi Normy w ciąży Znaczenie
Hemoglobina (Hb, HGB) 11,5-13,5 g/dl czerwony barwnik krwi, wynik poniżej normy służy do rozpoznawania niedokrwistości.
Erytrocyty (RBC) 3,5-4,5 mln/mikrolitr
czerwone krwinki; dostarczają informacji m.in. o ewentualnej
niedokrwistości, chorobach płuc czy wadzie serca.
Czasowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza.
MCV  80-99 fl
średnia objętość pojedynczej krwinki. Świadczy m.in. o niedoborze
witaminy B12 lub kwasu foliowego czy niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Hematokryt (HCT) 37-52%
stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza.
Mówi o ewentualnym niedotlenieniu tkanek, chorobie serca, płuc, niedokrwistości. Zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość występuje przy niedokrwistości, a wyższa podczas stanów odwodnienia.
Leukocyty (WBC) 10-15 tys./mikrolitr
bronią organizm przed mikroorganizmami. Dostarczają informacji m.in.
o stanie zapalnym w organizmie, zakażeniach (bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
pasożytnicze), chorobie układu krwiotwórczego.  W czasie ciąży jest ich więcej. Wynik ponad normę towarzyszy infekcjom, uszkodzeniom tkanek, a poniżej normy – chorobom hematologicznym. Sprawdź: Podwyższone leukocyty w ciąży.
Limfocyty (LYMPH) 10-15 tys./mikrolitr komórki układu odpornościowego. Dostarczają informacji o pojawieniu się
białek pochodzenia pozaustrojowego. Sprawdź: Obniżone limfocyty w ciąży.
Monocyty (MONO) 0-0,8 G/l
1–8%
komórki żerne, które m.in. hamują namnażanie się wirusów. Mogą dostarczyć
informacji o ewentualnej infekcji w organizmie. 
Trombocyty (PLT) 100-300 tys./mikrolitr bezjądrzaste elementy morfotyczne krwi, które są nazywane płytkami krwi.
Powstają w szpiku i tkance limfatycznej. Informują o nadpłytkowości i małopłytkowości.
Ich ilość musi być kontrolowana przez całą ciążę, bo płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi.
Odczyn Biernackiego (OB) w ciąży może być wyższe od 20 mm/godz. test oceniający zaburzenia składu białek osocza oraz właściwości erytrocytów.
Ten parametr dostarcza informacji o ewentualnym stanie zapalnym w organizmie
(wynik powyżej normy świadczy też o ciąży) czy chorobach alergicznych.
Żelazo (Fe)  50-175 μg/dl wchodzi w skład hemoglobiny i mioglobiny. Wyniki poniżej normy mogą świadczyć
o większym zapotrzebowaniu na ten składnik w czasie ciąży. Więcej o roli żelaza przeczytasz w materiale: Żelazo w ciąży.
Ferrytyna 22–200 μg/l miarodajny i najczulszy wskaźnik niedoboru żelaza
Transferyna (TRF) 220-400 µg/dl
podwyższone w 3. trymestrze
białko regulujące stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportujące je do tkanek.
Podwyższona norma może wystąpić w trzecim trymestrze ciąży (objaw prawidłowy).
Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) 223–446 µg/dl parametr, który dokładnie ocenia wewnątrzustrojową gospodarkę żelaza. Wartość TIBC
wzrasta w czasie ciąży.

Wyniki morfologii krwi w ciąży – jak interpretować?

Zazwyczaj laboratorium odnosi uzyskany wynik do normy i oznacza go literą H (high) – jeśli wynik jest podwyższony i literą L (low) – jeśli wynik jest poniżej normy. 

Laboratorium na wynikach morfologii krwii podaje swoje normy, ale różne laboratoria korzystają z różnych norm. Pamiętaj, żeby nie interpretować wyników badań krwi w ciąży samodzielnie, musi je zobaczyć lekarz. Nawet jeśli poszczególne parametry odbiegają od normy, nie musi to świadczyć o problemach zdrowotnych. Lekarz odniesie uzyskane wyniki do twojego samopoczucia i stanu, weźmie pod uwagę ewentualne objawy i dopiero na tej podstawie stwierdzi, czy wszystko jest w porządku, czy istnieje konieczność wykonania dodatkowych badań lub konsultacji u innego specjalisty.

Jak się przygotować do morfologii w ciąży?

Krew pobiera się rano. Musisz być na czczo, najlepiej po krótkim odpoczynku. Możesz jednak wypić szklankę wody przed pobraniem krwi. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, powinnaś poinformować o tym lekarza prowadzącego, ponieważ niektóre leki mogą zafałszować wyniki badania. Próbkę krwi pobiera się żyły w zgięciu łokcia.

Morfologię w ciąży najczęściej robi się równocześnie z badaniem moczu w ciąży. Dlatego idąc na badania, zawczasu warto kupić sterylny pojemnik na mocz i zebrać jego próbkę rano w dniu, w którym ma być wykonywana morfologia krwi. Później wystarczy w pokoju pobrań oddać pojemnik do badania.

Sprawdź także:

rdw sd podwyższone w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
RDW-SD podwyższone w ciąży – co to oznacza?
RDW-SD podwyższone w ciąży może, ale nie musi, świadczyć o anemii lub problemach z wątrobą. Wynik badania powinien być interpretowany przez lekarza, gdyż dopiero analiza wyników różnych parametrów krwi pozwala zawęzić liczbę możliwych przyczyn podwyższonego RDW-SD w ciąży.

RDW-SD podwyższone w ciąży nie musi świadczyć o chorobie. Sam wysoki wynik RDW-SD nic nie oznacza, poza tym, że krwinki czerwone są większe niż zwykle. Wynik ten interpretuje się w połączeniu z wynikami badania innych parametrów krwi. Duża różnorodność w zakresie objętości erytrocytów (czerwonych krwinek) nazywana jest anizocytozą. RDW-SD podwyższone w ciąży Samo podwyższone RDW-SD może świadczyć o różnych chorobach: różnego typu anemii (np. wywołanej niedoborem wit. B12 lub kwasu foliowego), niedoborze żelaza, krwotoku, przewlekłym stanie zapalnym czy nowotworze. Dlatego podwyższone wyniki RDW-SD zestawia się z wynikami badania MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) , liczby erytrocytów oraz poziomu hemoglobiny. Na tej podstawie lekarz może podejrzewać: choroby wątroby – w diagnozie problemów z wątrobą pomocne jest również m.in. określenie tzw. prób wątrobowych (AspAT, ALAT, GGTP); stan zapalny , np. towarzyszący ostremu zapaleniu trzustki; anemię hemolityczną, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi.   Wysokie RDW-SD mogą pojawić się także po: przetoczeniu krwi; podaniu kwasu foliowego ; podaniu witaminy B12. Nie interpretuj wyników badań sama, podwyższone RDW-SD w ciąży, jak i wyniki innych badań, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Co to jest rdw sd we krwi? RDW-SD (z ang. red blood cell distribution width, standard deviation) to wskaźnik w badaniu morfologii krwi , który obrazuje rozkład objętości czerwonych krwinek (erytrocytów) i jest pomocny w diagnozowaniu anemii, która jest częstą dolegliwością w ciąży. Normy badań krwi dla RDW-SD to 36-47 fl. Czasami wynik podawany jest w procentach (wtedy mówi się o RDW CV), wtedy norma ta wynosi 11,5-14,5%. Zobacz też: Co oznacza niskie RDW SD? Lista i kalendarz badań dla ciężarnych Wizyty...

Hematokryt
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Hematokryt: co oznacza niski i podwyższony wynik badania HCT?
Zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom hematokrytu wskazuje na poważne choroby. Sprawdź, jakie są normy dla HCT w ciąży.

Hematokryt, oznaczany w wynikach morfologii jako HCT lub HT, ocenia gęstość krwi. Jest to stosunek objętości krwinek czerwonych do pozostałych elementów morfotycznych , takich jak leukocyty i płytki krwi, wyrażony w procentach. Hematokryt w ciąży jest o kilka procent niższy od obowiązującej normy dla dorosłej kobiety. Spadek poziomu hematokrytu może być objawem niedokrwistości u przyszłej mamy. Podwyższony poziom świadczy najczęściej o odwodnieniu. Spis treści: Kiedy wykonuje się badanie HCT? Hematokryt: normy dla dziecka i dorosłego HCT w ciąży Niski hematokryt w ciąży: co warto jeść? Nieprawidłowe wyniki HCT: na co wskazuje? Kiedy wykonuje się badanie HCT? Badanie hematokrytu wykonywane jest podczas podstawowego badania krwi. Morfologię powinno się wykonać raz do roku lub gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak zmęczenie czy osłabienie. Badanie HCT wykonuje się rano, na czczo. 2-3 dni wcześniej należy powstrzymać się od picia alkoholu i ograniczyć inne używki. Badania nie wolno robić w trakcie miesiączki. W przypadku przyszłej mamy lekarz prowadzący ciążę zleca takie badanie raz w miesiącu. Hematokryt: normy dla dziecka i dorosłego Normy hematokrytu przedstawiają się różnie, w zależności od płci i wieku. Prawidłowe wartości dla: kobiet: 36-45 proc. mężczyzn: 40-54 proc. noworodków: 48-69 proc. dzieci 6-12 lat: 35-35 proc. dziewczynki 13 do 18 lat: 36-46 proc. chłopcy 13-18 lat: 36-46 proc. Pamiętaj, że wynik może się różnić w zależności od miejsca wykonywania badania. Na wydruku wyników badań znajdziesz zakres wartości referencyjnych dla danego laboratorium. Wyniki dotyczące hematokrytu należy analizować na podstawie pozostałych elementów morfologii krwi, co oznacza, że należy konsultować je z lekarzem. HCT w ciąży Warto wiedzieć, że...

RDW w morfologii krwi
AdobeStock
Zdrowie
RDW - kiedy jest w normie, a kiedy podwyższone i co oznacza wynik?
Jednym z elementów mierzonych w trakcie morfologii krwi jest właśnie RDW. Dlaczego tak ważne jest, by znać poziom tego wskaźnika?

Wskaźnik RDW w morfologii przedstawiany jest w procentach. Ile powinien wynosić u zdrowego człowieka i o czym świadczy jego podwyższenie lub obniżenie? Dowiedz się wszystkiego na temat RDW. Co to jest RDW? To wskaźnik mówiący o tym, jaki jest rozkład czerwonych krwinek (erytrocytów) we krwi oraz jak bardzo różnią się one między sobą. Uzyskuje się go na podstawie jednego z podstawowych badań – morfologii krwi . Jeśli wyniki wskazują na znaczne odchylenie od normy, wówczas świadczy to o chorobie, najczęściej o danym typie niedokrwistości. Zobacz też: RDW SD w wynikach morfologii Jak wykonać badanie? W celu sprawdzenia poziomu RDW należy wykonać morfologię krwi. RDW jest jednym z podstawowych elementów, jakie bierze się pod uwagę w tym badaniu. Najlepiej jest udać się na badanie rano, na czczo . Krew można pobrać na trzy sposoby: z żyły łokciowej; z palca; z płatka ucha. Normy RDW Prawidłowy poziom RDW jest różny w zależności od tego, kto jest poddawany badaniu. Parametr ten powinien wynosić: 11,5-16,5% w przypadku noworodków; 11,5-14,5% w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych. Normy wyników badań krwi mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium ma obowiązek podawać normy, w jakich powinien mieścić się wynik zgodnie z daną metodologią badania. O czym świadczy podwyższone RDW? Podwyższony wskaźnik RDW informuje o tym, że krwinki czerwone znacząco różnią się między sobą pod względem wielkości. Może to wypływać z nieprawidłowego procesu tworzenia się ich na skutek niedoborów takich składników  jak: żelazo; witaminy z grupy B . Niedobór ten może powstać na skutek: niedostatecznej podaży składników; głodzenia się; chorób szpiku kostnego; zaburzeń wchłaniania jelitowego....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz