Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapalenie pęcherza w ciąży - zapobieganie, powikłania
Zdrowie w ciąży

Dlaczego zapalenie pęcherza w ciąży jest szczególnie groźne? Sprawdź!

Zapalenie pęcherza moczowego to dosyć częsta przypadłość, szczególnie wśród kobiet. Wiedziałaś, że jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych? Przeczytaj, jakie są objawy i powikłania po zapaleniu pęcherza w ciąży.

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta przypadłość przyszłych mam. Zakażenie układu moczowego zdarza się w czasie ciąży dosyć często z powodu zmian hormonalnych (przekrwienie układu moczowego) i fizjologicznych.

Najczęstszymi objawami zapalenia pęcherza moczowego są:

 • ból w podbrzuszu (pęcherza moczowego)
 • uczucie parcia na pęcherz
 • częste oddawanie moczu
 • ból podczas oddawania moczu (kłujący)
 • gorączka lub stan podgorączkowy
 • krwiomocz

Jakie ryzyko niesie ze sobą zapalenie pęcherza w ciąży?

W czasie ciąży zapalenie pęcherza moczowego jest szczególnie groźne, ponieważ zakażenie może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka w brzuchu oraz zdrowia przyszłej mamy.

Wśród powikłań po zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży są:

 1. poród przedwczesny
 2. niska masa urodzeniowa dziecka
 3. wcześniactwo
 4. poronienie
 5. trudności w kolejnym zajściu w ciążę


Ponadto, czasem zakażenie układu moczowego może być spowodowane paciorkowcem grupy B, który w ciąży może być groźny dla dziecka - powoduje u noworodka zapalenie płuc, sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
W czasie ciąży należy stosować się do kilku metod, które mogą zapobiec zapaleniu pęcherza, i które jednocześnie uchronią dziecko znajdujące się w brzuchu. 

Jak uniknąć zapalenia pęcherza w czasie ciąży?

Profilaktyka zakażenia pęcherza moczowego polega na przede wszystkim dbaniu o higienę intymną, ale jest też szereg innych metod:

 • unikanie zapachowych mydeł i płynów do higieny intymnej (wybierz raczej delikatny hipoalergiczny płyn)
 • wybieranie przewiewnej bielizny wykonanej z bawełny (unikaj tej obcisłej i wykonanej ze sztucznych włókien)
 • nie wstrzymywanie częstego oddawania moczu (ono powoduje filtrację)
 • picie dużej ilości wody (trudność namnażania bakterii w rozcieńczonym moczu)
 • podmywanie się jak najczęściej (w kierunku od przodu ku tyłowi) - szczególnie po każdym stosunku

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Objawy zapalenia pęcherza
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza daje wyraźne, uciążliwe objawy. Jednym z nich jest ciągłe parcie na pęcherz przy jednoczesnym braku możliwości oddania moczu lub oddawanie go w niewielkich ilościach. Zapalenie dróg moczowych jest szczególnie groźne dla ciężarnych. Nieleczona infekcja bakteryjna może uszkodzić rozwijający się płód.

Czym grozi zapalenie pęcherza w ciąży? Zapalenie pęcherza może przytrafić się każdej kobiecie, ale w ciąży jest ono szczególnie niebezpieczne. Zakażenie dróg moczowych następuje zwykle na skutek infekcji bakteryjnej, a te bakterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka. Zapalenie pęcherza u ciężarnej, która weszła już w trzeci trymestr ciąży , może spowodować nawet przedwczesny poród . Dlatego tak ważne jest, by nosić odpowiednią bieliznę i dbać o higienę intymną. Objawy zapalenia pęcherza w ciąży Objawy zakażenia bakteryjnego w układzie moczowym są dość łatwe do rozpoznania, są nieprzyjemne i powodują dyskomfort. Należą do nich: ciągłe parcie na pęcherz ; trudności z oddawaniem większych ilości moczu mimo uczucia przepełnionego pęcherza; gorączka; pieczenie, swędzenie podczas oddawania moczu; krwiomocz ; kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha). Ból może pojawiać się podczas oddawania moczu lub np. po stosunku płciowym, ponieważ w jego trakcie może dojść do podrażnienia dróg moczowych. Jak zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego? Jeśli ciężarna zauważa u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego , niezwłocznie powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Konieczne będzie wykonanie badania moczu . Jeśli okaże się, że w moczu znajduje się choć odrobina krwi lub ropy i wyniki będą odbiegały od normy, wówczas ginekolog zaleci odpowiednie leczenie powstałej infekcji bakteryjnej. Warto pamiętać, że w ciąży nie wszystkie leki są bezpieczne , dlatego pod żadnym pozorem ciężarna nie powinna rozpoczynać leczenia na własną rękę. 

chlamydia w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Chlamydia (chlamydioza) w czasie ciąży - zagraża zdrowiu kobiety i dziecka
Jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień i porodów przedwczesnych, zaś u dziecka może spowodować kłopoty ze wzrokiem. Zobacz, jak jej uniknąć.

@page { margin: 2cm } h2.cjk { font-family: "SimSun" } h2.ctl { font-family: "Arial" } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } a:link { so-language: zxx } Co roku na świecie diagnozuje się 131 milionów przypadków chlamydiozy. To najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją bakteria chlamydii. Problem w tym, że zarażenie przez długi czas przebiega bezobjawowo, co jest szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży. Może doprowadzić do wielu powikłań w jej przebiegu, jak i w zdrowiu dziecka. Chlamydia w ciąży - objawy Chlamydioza to bakteryjna choroba weneryczna wywoływana przez chlamydię ( Chlamydia trachomatis ). Jest przenoszona drogą płciową i bardzo długo nie daje objawów. Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny cię zaniepokoić są upławy i ból podczas oddawania moczu. Do objawów choroby należą także: świąd i pieczenie dróg rodnych, krwawienie międzymiesiączkowe, bolesne okresy, bóle w podbrzuszu, gorączka, ból podczas współżycia. Chlamydioza w ciąży - powikłania w jej przebiegu Chlamydioza w tym stanie nie jest częsta, dotyka maksymalnie trzech procent ciężarnych. Zakażenie bakterią może powodować: ciążę pozamaciczną, pęknięcie pęcherza płodowego, infekcje łożyska, zakażenie błon płodowych, poród przedwczesny. Chlamydia w ciąży: zagrożenia dla matki U kobiety bakteria może wywołać: •    zapalenie cewki moczowej, •    nadżerkę szyjki macicy, •     zapalenia przydatków (jajowodów), •    wtórną bezpłodność,  •    zapalenia okołowątrobowe. Chlamydioza w ciąży - zagrożenie dla zdrowia noworodka Jeżeli matka cierpi na chlamydiowe zapalenie szyjki macicy, jest bardzo duże ryzyko zakażenie dziecka bakterią podczas porodu. Może to...

chlamydia niebezpieczna dla kobiet chcących zajść w ciążę
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Chlamydia (chlamydioza) - bardzo groźna dla kobiet planujących dziecko
Chlamydia to bakteria przenoszona drogą płciową. Szczególnie kobiety muszą na nią uważać - bycie jej nosicielem to kłopoty z zajściem w ciążę.

Bakteria chlamydii wywołuje chorobę zwaną chalmydiozą. To najszybciej rozpowszechniająca się choroba weneryczna.  Dowiadujemy się o niej często za późno, gdy doszło już do szeregu powikłań. Dlatego opisujemy, na czym polega zarażenie się chlamydią, jakie są tego objawy, sposoby leczenia oraz jak się przed nią ustrzec. Warto to wiedzieć! Spis treści: Co to jest chlamydia Jak można zarazić się chlamydią Chlamydioza - objawy Chlamydioza - jak wykryć chorobę Chlamydioza - leczenie Chlamydioza - groźne powikłania Co to jest chlamydia To bakteria nazywana Chlamydia trachomatis wywołująca chorobę chlamydiozę powodującą zapalenia spojówek oraz układu moczowo-płciowego. Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem chlamydii (są także chlamydie powodujące zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych). Jest przenoszona drogą płciową i dotyczy głównie młodzieży oraz ludzi młodych, bardzo aktywnych seksualnie. Bardzo długo, nawet kilka lat nie daje żadnych objawów zarażenia się i rozwoju choroby. Szacuje się, że 80 procent kobiet nie wie, że są nosicielkami chlamydii. Z badań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że najbardziej narażone na zarażenie się bakterią są nastolatki (46 proc.) oraz kobiety między 20. a 24. rokiem życia (33 proc. ryzyka rozwoju chlamydiozy).  Bycie nosicielem chlamydii zwiększa ryzyko posiadania ciąży pozamacicznej oraz porodu przedwczesnego. Jak można zarazić się chlamydią Dochodzi do tego w trakcie współżycia płciowego, poprzez: pochwę, odbyt (seks analny), gardło (seks oralny). Problem dotyczy głównie osób mających wielu partnerów oraz niestosujących prezerwatywy w trakcie uprawniania seksu. Chlamydią mogą zarazić się także noworodki w trakcie porodu naturalnego w przypadku, gdy matka jest nosicielką bakterii. Chlamydioza - objawy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz