Niska masa urodzeniowa może zwiastować zadyszkę w przyszłości
Urodziłaś drobne dziecko? Bierz pod uwagę, że w przyszłości może nie być tak sprawne fizycznie, jak jego rówieśnicy – ostrzegają naukowcy.
Najnowsze doniesienia naukowców dotyczą związku między niską masą urodzeniową, także dzieci urodzonych w terminie, a gorszym funkcjonowaniem układu oddechowego w przyszłości.
Ostrzeżenie o tym, by zapobiegać, o ile to możliwe, zbyt niskiej masie urodzeniowej u dzieci płynie od szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet. Twierdzą oni, że dzieci urodzone z niską masą ciała mogą mieć w przyszłości kłopoty z układem oddechowym. Polegają one na tym, że podczas wzmożonej aktywności fizycznej, płuca nie są w stanie pobierać tyle tlenu, ile potrzebują pracujące mięśnie. Skutek? Zadyszka nawet przy niezbyt intensywnym wysiłku fizycznym.
Niska masa ciała przy narodzinach a aktywność fizyczna
Szwedzi postanowili sprawdzić, jak masa ciała, z jaką ludzie przychodzą na świat, wpływa na sprawność układu oddechowego w dalszym życiu. W tym celu przebadali 280 tysięcy mężczyzn, śledząc ich losy od narodzin do osiągnięcia wieku dorosłego. Wszyscy oni przyszli na świat między 37 a 40 tygodniem ciąży, więc urodzili się z ciąż donoszonych.
Analiza danych i testów wysiłkowych pokazała, że na każde 450 g ekstra masy urodzeniowej przypada w teście wysiłkowym wzrost wydolności o 7,9 Wata, czyli 1,34 MET, a każdy MET więcej oznacza o 13 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci i o 15 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Co ciekawe, sprawniejszy układ krążenia mieli panowie ważący więcej w czasie narodzin i to niezależnie od czynników genetycznych, środowiskowych i od BMI.
15 proc. dzieci z podwyższonym ryzykiem
Szwedzcy naukowcy podkreślają, że na całym świecie obecnie rodzi ok. 15 proc. dzieci z masą ciała poniżej 2,5 kg. I to one są szczególnie narażone na kłopoty z układem oddechowym w przyszłości. Naukowcy akcentują konieczność podejmowania działań, które wpłyną na zmniejszenie liczby dzieci rodzących się ze zbyt małą masą ciała.
Co zmniejsza masę urodzeniową – czynniki ryzyka
Część czynników sprawiających, że dziecko rodzi się drobne, jest niezależna od matki dziecka. Jednak na niektóre z nich można mieć wpływ, zdrowo się odżywiając i wykonując wszystkie zbadania zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę.
Do czynników ryzyka niskiej masy urodzeniowej (mniej niż 2500 g) należą:
- zaburzenia genetyczne i chromosomalne płodu,
- przyjmowane w ciąży leki,
- palenie papierosów (w tym e -papierosów) w ciąży,
- picie alkoholu w ciąży,
- używanie narkotyków w ciąży,
- złe odżywianie w ciąży,
- ciąża mnoga,
- stan przedrzucawkowy,
- problemy z wydolnością łożyska,
- choroby przewlekłe ciężarnej (nieleczona anemia, wady serca, nadciśnienie),
- infekcje/zakażenia u matki lub dziecka przed porodem (np. toksoplazmoza albo cytomegalia, ospa wietrzna, różyczka),
- nieprawidłowości w budowie macicy,
- wiek matki poniżej 16. r.ż. lub powyżej 35. r.ż.
Zobacz też:
- Encyklopedia zdrowia w ciąży
- Kawa w ciąży – bezpieczna ilość, skutki przedawkowania