Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Stan przedrzucawkowy zagraża kobietom po porodzie
Fotolia
Aktualności

Stan przedrzucawkowy zagraża kobietom nawet wiele lat po porodzie!

Czy wiesz, czym jest stan przedrzucawkowy? Naukowcy odkryli, że powikłania po stanie przedrzucawkowym mogą zagrażać kobietom nawet po porodzie!

Stan przedrzucawkowy, czyli zespół objawów chorobowych zagrażających życiu matki i dziecka, może zagrażać kobietom nawet po porodzie – odkryli naukowcy z Mayo Clinic w USA.

Co to jest stan przedrzucawkowy?

Stan przedrzucawkowy to zespół objawów, które mogą poprzedzać rzucawkę ciążową – napad drgawek prowadzących do śmierci matki i dziecka. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się znacznymi wahaniami ciśnienia krwi, białkomoczem (obecnością białka w moczu), obrzękami i zbyt szybkim przyrostem wagi. Pojawia się po 20. tygodniu ciąży, najczęściej ok. 34. tygodnia. Nie należy lekceważyć objawów stanu przedrzucakowego – wystąpienie rzucawki zagraża życiu matki i dziecka!

Powikłania po stanie przedrzucawkowym

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Vesny Garovic z Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Mayo Clinic wykazała, że kobiety, u których w czasie ciąży wystąpił stan przedrzucawkowy, są bardziej narażone na miażdżycę tętnic – nawet kilkadziesiąt lat po porodzie! Badacze przeanalizowali 80 przypadków – 40 kobiet w okresie pomenopauzalnym, które doznały stanu przedrzucawkowego i 40 kobiet z prawidłowym ciśnieniem krwi. Ich badanie dowodzi, że powikłania po stanie przedrzucawkowym mogą wystąpić nawet wiele lat po porodzie.

"Odkryliśmy, że stan przedrzucawkowy to zjawisko, które nie kończy się na ciąży, ale rzutuje na całe przyszłe życie kobiety. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możemy wykorzystać to odkrycie do opracowania wczesnych interwencji medycznych u kobiet z grupy ryzyka, wdrażanych, zanim pojawią się choroby sercowo-naczyniowe" – wyjaśnia dr Garsovic.

Słyszałyście wcześniej o stanie przedrzucawkowym w ciąży?

Zobacz także: Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Źródło: rynekzdrowia.pl

Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film

baby brain
fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Zapominasz w ciąży? To może być "baby brain"!
W ciąży zapominasz, wszystko gubisz i czujesz się głupsza? To może być 'baby brain'! To niegroźne zjawisko minie, kiedy urodzisz! Naukowcy zaprzeczają jego istnieniu. Kobiety w ciąży mówią, że 'baby brain' to fakt. Kto ma rację?

‘Baby’ co?  Odkąd jesteś w ciąży, gorzej Ci się myśli? Chyba dopadło Cię 'baby brain'! Nie przejmuj się, wiele kobiet narzeka na to w ciąży. Mózg pracuje wtedy jakby wolniej, ale to mija po porodzie. Tłumaczy się to tak, że w ciąży kobieta "oddaje" dziecku swoje siły, a jej własne (umysłowe też!) słabną. Naukowcy nie przyjmują do wiadomości czegoś takiego, jak zjawisko ‘baby brain’. Mówią, że nie ma na to wystarczających dowodów. Kobietom to nie przeszkadza - w końcu wiedzą, jak się czują w ciąży! Amerykańscy naukowcy... Laura Glynn – psycholog z Chapman University w Kalifornii – twierdzi, że takie krótkotrwałe zaniki pamięci mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi , które zachodzą w ciele ciężarnej kobiety, lub ruchami rozwijającego się dziecka. Dr Glynn przyznała, że właśnie roztargnienie może być kosztem, jaki organizm kobiety ponosi podczas ciąży. Dodała, że oprócz kosztów są też zyski – bycie lepszą, bardziej wrażliwą matką.   Matka swoje wie Dr Myra Wick z Mayo Clinic z oddziałami w kilku stanach Ameryki – powołując się na "innych ekspertów" - przyznaje, że być może kobiety wiedzą, co się z nimi dzieje w czasie ciąży i nie potrzebują na to lekarskiego glejtu. Wygląda na to, że mimo lekarskich wątpliwości, 'baby brain' istnieje.   

chlamydia niebezpieczna dla kobiet chcących zajść w ciążę
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Chlamydia (chlamydioza) - bardzo groźna dla kobiet planujących dziecko
Chlamydia to bakteria przenoszona drogą płciową. Szczególnie kobiety muszą na nią uważać - bycie jej nosicielem to kłopoty z zajściem w ciążę.

Bakteria chlamydii wywołuje chorobę zwaną chalmydiozą. To najszybciej rozpowszechniająca się choroba weneryczna.  Dowiadujemy się o niej często za późno, gdy doszło już do szeregu powikłań. Dlatego opisujemy, na czym polega zarażenie się chlamydią, jakie są tego objawy, sposoby leczenia oraz jak się przed nią ustrzec. Warto to wiedzieć! Spis treści: Co to jest chlamydia Jak można zarazić się chlamydią Chlamydioza - objawy Chlamydioza - jak wykryć chorobę Chlamydioza - leczenie Chlamydioza - groźne powikłania Co to jest chlamydia To bakteria nazywana Chlamydia trachomatis wywołująca chorobę chlamydiozę powodującą zapalenia spojówek oraz układu moczowo-płciowego. Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem chlamydii (są także chlamydie powodujące zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych). Jest przenoszona drogą płciową i dotyczy głównie młodzieży oraz ludzi młodych, bardzo aktywnych seksualnie. Bardzo długo, nawet kilka lat nie daje żadnych objawów zarażenia się i rozwoju choroby. Szacuje się, że 80 procent kobiet nie wie, że są nosicielkami chlamydii. Z badań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że najbardziej narażone na zarażenie się bakterią są nastolatki (46 proc.) oraz kobiety między 20. a 24. rokiem życia (33 proc. ryzyka rozwoju chlamydiozy).  Bycie nosicielem chlamydii zwiększa ryzyko posiadania ciąży pozamacicznej oraz porodu przedwczesnego. Jak można zarazić się chlamydią Dochodzi do tego w trakcie współżycia płciowego, poprzez: pochwę, odbyt (seks analny), gardło (seks oralny). Problem dotyczy głównie osób mających wielu partnerów oraz niestosujących prezerwatywy w trakcie uprawniania seksu. Chlamydią mogą zarazić się także noworodki w trakcie porodu naturalnego w przypadku, gdy matka jest nosicielką bakterii. Chlamydioza - objawy...

kobieta, mama, tata, leżeć, ciąża, brzuszek
Seks w ciąży
Zero seksu w ciąży - 6 powodów
Choć seks może być źródłem przyjemności dla spodziewających się dziecka partnerów, niektóre pary muszą z niego zrezygować. Zachowanie abstynecji płciowej pozwoli im dotrwać do terminu porodu. Zobacz, kiedy jest konieczna.

Choć seks w ciąży zazwyczaj nie jest groźny dla płodu, to w połączeniu z nawet niewielkimi ciążowymi powikłaniami może stać się przyczyną poronienia. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy na wszelki wypadek odstaw na bok łóżkowe przyjemności. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem, zrezygnuj z seksu, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Oto sytuacje, gdy seks w ciąży może być groźny: 1. Krwawienie W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie niewielkie, czerwono-brunatne plamienie. Nie lekceważ tego objawu – choć nie musi ono oznaczać niczego niebezpiecznego, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Skąpe krwawienie często pojawia się z niewyjaśnionych przyczyn: po stosunku może być spowodowane np. uszkodzeniem błony śluzowej pochwy, która w ciąży jest o wiele bardziej ukrwiona niż przed zapłodnieniem. Plamienie nie musi oznaczać ciąży specjalnej troski, ten niepokojący objaw najczęściej znika po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli plamienie zmieni się w obfitsze krwawienie nie zwlekaj z jazdą do lekarza. Ten objaw może świadczyć o poronieniu. Wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące może sądzić, że nadal miesiączkuje , ponieważ występuje u nich regularne krwawienia: dzieje się tak kiedy płód nie wypełnia jeszcze całej macicy i następuje złuszczenie „pustej” części tego narządu. Takie krwawienie również nie jest niebezpieczne, ale o tym, czy masz do czynienia z poronieniem, czy oczyszczaniem się części macicy może zadecydować jedynie lekarz po badaniu. 2. Łożysko przodujące Ta ciążowa komplikacja jest wskazaniem do ograniczenia seksu w ciąży . O łożysku przodującym mówi się wtedy, kiedy jest ono położone nisko w jamie macicy lub bezpośrednio tuż nad szyjką. Stosunek może być przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska i krwotoku, niebezpiecznego i dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz