Reklama

Obniżenie brzucha w ciąży można zauważyć w ostatnich tygodniach przed porodem. Czasem opadnięciu brzucha towarzyszy też rozpieranie w kroczu i ucisk na pęcherz moczowy. Gdy brzuch się obniży, dziecko przestanie za to uciskać na przeponę, będzie ci więc łatwiej oddychać.

Reklama

Spis treści:

  1. Obniżenie brzucha w ciąży: przyczyny
  2. Kiedy obniża się brzuch w ciąży?
  3. Jak wygląda opadnięty brzuch w ciąży?
  4. Opuszczony brzuch w ciąży – inne objawy

Obniżenie brzucha w ciąży: przyczyny

Dlaczego brzuch obniża się przed porodem? Ma to związek z porodem. Na początku ciąży macica unosi się coraz wyżej i stale powiększa. Pod koniec ciąży dziecko i macica zaczynają przygotowywać się do porodu. Maluch zmienia pozycję – główka dziecka przesuwa się coraz bardziej w kierunku kanału rodnego. Gdy dziecko przesuwa się w dół – przyszła mama odczuwa to przez obniżenie brzucha. Zastanawiasz się, czy brzuch zawsze opada przed porodem? Nie jest to regułą, chociaż większość kobiet rzeczywiście ma opadnięty brzuch mniej więcej miesiąc przed terminem porodu.

Kiedy obniża się brzuch w ciąży?

W którym tygodniu brzuch się obniża? U niektórych kobiet to zjawisko występuje nawet 30 dni przed porodem, u innych – trzy tygodnie. Czas, kiedy to wystąpi, zależy również od tego, w której ciąży jest kobieta. A kiedy opada brzuch w drugiej ciąży? Obniżenie się brzucha w kolejnej ciąży może nastąpić dopiero 7 dni przed porodem lub wcale.

Jak wygląda opadnięty brzuch w ciąży?

Obniżony brzuch zauważysz, gdy porównasz zdjęcia np. z 7 miesiąca ciąży i te zrobione w 9 miesiącu. Spójrz na zdjęcie, żeby zobaczyć, jak wygląda opuszczony brzuch w ciąży (zwróć uwagę na pozycję pępka!):

jak wygląda opuszczony brzuch w ciąży (zdjęcie)
Adobe Stock

Gdy będziesz uważnie obserwować swoje ciążowe ciało, zauważysz, że w ostatnim miesiącu brzuch znajdzie się niżej. Dodatkowo także to poczujesz, ponieważ opadnięty brzuch w ciąży sprawi, że dziecko nie będzie już uciskać przepony, dzięki czemu skończą się kłopoty z płytkim oddechem i zadyszką w ciąży. Miną także inne ciążowe dolegliwości, takie jak zgaga czy problemy z trawieniem.

Opuszczony brzuch w ciąży - inne objawy

Przy obniżeniu brzucha możesz czasami odczuwać rozpieranie w kroczu. Dobrze, byś wybierała wtedy pozycję leżącą, ponieważ siedzenie sprawi, że będzie ci ono dokuczać jeszcze bardziej. Możesz też złagodzić te objawy, wykonując delikatne ćwiczenia, np. bujanie miednicą przy szeroko rozstawionych nogach. Gdy brzuch jest obniżony, możesz także czuć większe parcie na pęcherz moczowy, ponieważ maluch zaczyna na niego uciskać. Pod koniec ciąży pojawia się także twardnienie brzucha lub kłucie w pochwie – to również jest zwiastun zbliżającego się porodu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama