ból krocza w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Ból krocza w ciąży: przy chodzeniu, na początku ciąży i pod koniec

Ból krocza w ciąży może utrudniać poruszanie się i powodować spory dyskomfort, ale najczęściej nie zwiastuje nic złego. Zdarza się jednak, że bolące krocze w ciąży jest niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli pojawia się przy chodzeniu albo towarzyszą mu inne dolegliwości. Z kolei ból krocza pod koniec ciąży to zapowiedź rychłego porodu.

Ból krocza w ciąży może pojawić się przy chodzeniu, siadaniu, wstawaniu oraz innej aktywności fizycznej. Krocze w ciąży boli, bo w wyniku działania hormonów następuje poluzowanie więzadeł. Z kolei pod koniec ciąży organizm przygotowuje się do porodu i ból krocza może promieniować nawet na biodra i plecy. Zdarza się jednak, że bolące krocze zwiastuje poważniejsze problemy, np. infekcje albo nawet zagrożenie poronieniem.

Ból krocza w ciąży:

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży może mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj jest normalnym objawem ciąży − ciało przygotowuje się do porodu, a więzadła spojenia łonowego i stawy krzyżowo-biodrowe rozluźniają się. Jeśli bólowi w okolicach krocza towarzyszą inne niepokojące objawy (np. gorączka, swędzenie, krwawienie), może to oznaczać:


Bolące krocze w ciąży może wskazywać też na:

  • rozejście spojenia łonowego. Dochodzi do niego, gdy ruchomość kości miednicy i zmiękczenie więzadeł są nadmierne. Rozejście się spojenia łonowego utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia poród naturalny. Problem ten dotyczy ok. 1 na 800 ciężarnych. Charakterystyczne objawy rozejścia spojenia łonowego to właśnie ból krocza przy chodzeniu oraz tzw. kaczkowaty chód.
  • krwiak pozałonowy - jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Na krwiak pozałonowy wskazuje bardzo silny ból krocza w ciąży, zwiększający się podczas ruchu oraz podwyższona temperatura ciała.

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza w pierwszych tygodniach ciąży przypomina ból miesiączkowy i jest spowodowany działaniem hormonów przygotowujących ciało kobiety do zmian. Czasem ból w kroczu towarzyszy plamieniu implantacyjnemu i oznacza, że zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy.

Ból krocza pod koniec ciąży

Ból krocza pod koniec ciąży (w trzecim trymestrze) to normalny objaw wynikający ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w tym czasie. Pod ich wpływem więzadła zmiękczają się, a kości miednicy zyskują większą wzajemną ruchomość. Więzadła ulegają poluzowaniu przede wszystkim w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych. Dzięki temu główka dziecka w czasie porodu będzie mogła zmieścić się w miednicy. Także sama główka dziecka, która obniża się na krótko przed porodem, może powodować ucisk, a to z kolei wywołuje ból krocza, kłucie w pochwie i ogólny dyskomfort.

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza podczas chodzenia może sygnalizować wspomniane już rozejście spojenia łonowego, dlatego koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Przyczyna bólu w kroczu, kiedy chodzisz, może jednak być też prozaiczna i niegroźna. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, a zwłaszcza pod koniec ciąży, nacisk główki dziecka stopniowo się zwiększa. Ból krocza może więc nasilać się nie tylko przy chodzeniu, ale i podczas siadania, wstawania czy pływania. Aby zmniejszyć dolegliwości i złagodzić ból krocza, unikaj dłuższej aktywności fizycznej, pod żadnym pozorem też nie dźwigaj ciężarów (np. zakupów).

Bolące krocze w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Jeśli coś cię martwi w przebiegu ciąży, powiedz o tym ginekologowi. Dotyczy to także bólu krocza. Do lekarza idź koniecznie, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami, takimi jak:

W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) oraz kardiotokograficznego (KTG).

Jeśli ból jest trudny do zniesienia, lekarz może zalecić przyjmowanie paracetamolu i oszczędny tryb życia. Dolegliwości możesz nieco zmniejszyć, stosując (pod kontrolą lekarza) specjalne pasy, które zapewniają stabilizację macicy. Pamiętaj też, że w diecie ciężarnej powinny znajdować się produkty zawierające żelatynę (wspiera umacnianie chrząstkozrostów). 
 


Zobacz także:

Kolka nerkowa w ciąży, kamica nerkowa, kamica moczowa, dolegliwości w ciąży
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Kolka nerkowa może być przyczyną wcześniejszego porodu?
Masz kolkę nerkową i jesteś w ciąży? Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę u mamy odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.

Kolka nerkowa to objawy kamicy nerkowej (moczowej). Przy tej dolegliwości w nerkach zbiera się piasek, który za jakiś czas może (choć nie musi) przekształcić się w kamienie nerkowe. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci kłujący ból nerek taki jak przy kolce nerkowej, przeczytaj czy jest się czym martwić i jak się leczyć by uniknąć przedwczesnego porodu albo cesarskiego cięcia. Przyczyny kolki nerkowej Kolka nerkowa w ciąży najczęściej jest spowodowana obecnością kamieni w drogach moczowych,   czyli kamicą nerkową (moczową) . Kamienie te raczej pojawiają się już wcześniej, jeszcze przed ciążą. Dopóki są niewielkie i pozostają w miedniczce, można o nich nawet nie wiedzieć. Ból przy kamicy nerkowej odczuwasz, gdy kamienie przesuwają się do moczowodu . Podaje się wtedy leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Zaleca się też picie dużej ilości wody (trzy, cztery litry dziennie). Takie postępowanie sprawia, że kamienie zostają przesunięte do pęcherza moczowego, skąd są wydalone. Jeśli tak się nie stanie, choć taka sytuacja ma miejsce rzadko, planuje się operację. Sprawdź też: Skąd ta kamica moczowa Nie ma kamicy, są objawy Czasem objawy kolki nerkowej pojawiają się u przyszłych mam, które nie mają kamicy nerkowej – macica uciska na prawy moczowód i dochodzi do zastoju moczu w nerce. Wtedy również możesz odczuwać dyskomfort oraz nieprzyjemny kłujący ból. W takiej sytuacji mija on wraz z oddaniem moczu, jeśli nie dotyczą cię również przyczyny kamicy moczowej . Jeśli jednak ból nie mija, musisz jak najszybciej rozpocząć leczenie kolki nerkowej. Kamica nerkowa - co robić Kamicę nerkową w ciąży trzeba leczyć,   bo sprzyja zakażeniu dróg rodnych.  Infekcje intymne w ciąży  mogą w efekcie doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a to może być  przyczyną porodu przed czasem . Niektóre...

cesarskie cięcie, cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie – jak wygląda, ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce
Cesarskie cięcie – to niezaprzeczalny fakt – pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Czasem jednak cesarka bywa traktowana jako sposób ucieczki od bólu i stresu. Sprawdź, czy wiesz, jak dokładnie wygląda ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także jakie powikłania mogą pojawić się po cięciu cesarskim.

Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Zdaniem niektórych lekarzy „moda” na cesarskie cięcie w dużej mierze podyktowana jest brakiem wystarczającej wiedzy kobiet o przebiegu porodu. Za tym twierdzeniem przemawiają fakty – przyszłe mamy, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny. Czasem jednak wybór nie jest możliwy – ze względu na zdrowie dziecka lub jego mamy ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem. Przeczytaj, jak wygląda ten zabieg, jakie są wskazania oraz jak się do niego przygotować. Spis treści: Jak wygląda cesarskie cięcie? Cesarskie cięcie: wskazania Cesarskie cięcie: przeciwwskazania Rodzaje cesarskich cięć Planowana cesarka i cesarka na życzenie Co jest przyczyną nieplanowanej cesarki? Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia? Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Konsekwencje cesarskiego cięcia Jak dojść do siebie po cesarce? Czy po cesarce można rodzić naturalnie? Jak wygląda cesarskie cięcie? Zabieg cesarskiego cięcia zwykle przeprowadza dwóch ginekologów. Składa się on z kilku etapów. Cesarskie cięcie zawsze rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj typu podpajęczynówkowego (dzięko niemu kobieta jest świadoma tego, co się dzieje, ale nie czuje żadnego bólu). Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy operacja wykonywana jest w trybie pilnym) niezbędne jest znieczulenie ogólne (kobieta jest wówczas nieprzytomna, pod narkozą). Kolejnym ważnym etapem cesarskiego cięcia jest cewnikowanie. Pęcherz podczas operacji musi być cały czas opróżniany, żeby nie stanowił przeszkody podczas wydobywania dziecka. Sama operacja poleca na wykonaniu nacięcia na dolnej części brzucha (o długości ok. 15 centymetrów), a następnie nacinaniu i rozchylaniu kolejnych tkanek, mięśni i...

ból jajnika
AdobeStock
Mama
Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
Ból jajnika może być spowodowany owulacją lub miesiączką. Może to być także sygnał torbieli lub endometriozy. Wyjaśniamy 5 najczęstszych powodów bólu jajnika.

Ból jajnika objawia się w postaci bólu dolnej części brzucha , a jego przyczyną często jest owulacja, którą kobiety przechodzą w połowie cyklu miesiączkowego. Jednak ból jajnika może być także sygnałem poważniejszej dolegliwości, dlatego nie można go lekceważyć. Zobacz, co oznacza ból jajnika i co jest jego przyczyną. Spis treści: Ból jajnika - objawy Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jajnika spowodowany chorobami kobiecymi Ból jajnika - objawy związane z kobiecymi chorobami Ból jajnika - leczenie Ból jajnika w ciąży Ból jajnika - objawy Ból jajnika przypomina ból dolnej części brzucha. W zależności od tego, czy jest to ból prawego, czy lewego jajnika, jest on zlokalizowany po jego prawej lub lewej części. Objawia się w postaci: kłucia z jednej strony brzucha, uczucia ciągnięcia, rozpierania w podbrzuszu. Ból jajnika - przyczyny Przyczyny bólu jajnika mogą wynikać z: fizjologii kobiecej - np. miesiączki, owulacji, chorób kobiecych - m.in. torbielą jajnika lub endometriozą. Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jednego lub obu jajników występuje podczas: owulacji - to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości jajników, pojawiająca się w połowie cyklu miesięcznego; jest spowodowana pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej; ból trwa zazwyczaj 2-3 dni, może być dokuczliwy, ale nie jest silny, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - to bardzo częsta dolegliwość kobieca spowodowana zbliżającą się menstruacją; wynika z rozchwiania hormonalnego organizmu i niedoborem progesteronu w stosunku do ilości estrogenów, co powoduje powiększenie się jajników i ich uciskanie na sąsiadujące tkanki, stosunku seksualnego - może powstać wskutek źle dobranej pozycji seksualnej; niektóre ułożenia powodują większy ucisk na narządy miednicy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj