Zgaga w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży: soda, cola, mleko, migdały

Domowe sposoby na zgagę w ciąży, takie jak picie kefiru, coli czy jedzenie migdałów, mogą przynieść ulgę w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ciężarna, która cierpi z powodu nadkwasoty, powinna pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, co pomaga, jeśli dokucza ci zgaga w ciąży.

Hormony ciążowe, głównie progesteron, rozpulchniają system trawienny i powodują, że kwas żołądkowy cofa się z żołądka do wcześniejszych odcinków przewodu pokarmowego. To z kolei może wywołać nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku i ból ponad przeponą w klatce piersiowej. 

Pod koniec ciąży także rosnąca macica może uciskać żołądek i wywoływać cofanie się kwasu żołądkowego. Niestety nawet niewielka ilość kwasu, która przedostaje się do przełyku, może go podrażniać, skutkiem czego jest zgaga. 

Zgaga w ciąży może być także efektem nieodpowiedniej diety. Aby pozbyć się zgagi, warto wyeliminować niektóre produkty i wypróbować domowe sposoby jej łagodzenia – bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu.

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Zgaga w ciąży: jak sobie z nią radzić?

Aby uniknąć zgagi lub zmniejszyć dokuczliwe objawy, przyszła mama powinna wyeliminować wszystkie czynniki, które podrażniają śluzówkę przewodu pokarmowego.

Zgagę w ciąży mogą wywoływać:

  • obfite posiłki,
  • produkty mleczne,
  • pikantne albo mocno przyprawione potrawy,
  • alkohol,
  • papierosy,
  • nerwy i stres.

Dodatkowo warto trzymać się kilku poniższych zasad:

  • jeść 5 małych posiłków dziennie,
  • pamiętać, by kolacja nie była jedzona zbyt późno, była lekka i niezbyt obfita,
  • spać na lewym boku.

Jeśli cierpisz z powodu zgagi, niewskazana jest zarówno kawa, jak i cola. Nie powinnaś pić także mocnej, gorzkiej herbaty. Jaka herbata na zgagę w ciąży jest odpowiednia? Przede wszystkim słaba, np. z dodatkiem imbiru.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Istnieje kilkanaście domowych sposobów na pozbycie się lub łagodzenie zgagi w ciąży. Produkty, które zmniejszą objawy nadkwasoty, są łatwo dostępne, a część z nich z pewnością masz w swojej kuchni. Co pomaga na zgagę w ciąży?

Kefir na zgagę w ciąży

Picie kefiru i jogurtu naturalnego łagodzi uczucie pieczenia w przełyku, odczuwane jako palenie w klatce piersiowej.

Mleko na zgagę w ciąży

Podobne działanie do kefiru będzie miało również mleko (ale nie u wszystkich). Powinno mieć temperaturę pokojową, aby dodatkowo nie podrażniało przełyku.

Rumianek na zgagę w ciąży

Picie rumianku pozwala zwalczyć nieprzyjemne pieczenie, sprawdza się też przy innych dolegliwościach, np. niestrawności.

Zioła na zgagę w ciąży

Do rondelka wlej 300 ml wody, dodaj sok i pokrojoną skórkę z połowy cytryny oraz dwie łyżeczki wymieszanych w równych proporcjach melisy, tymianku i werbeny. Gotuj przez 5 minut, odstaw na drugie tyle i odcedź. Trzymaj w lodówce, ale podgrzewaj przed wypiciem.

Siemię lniane na zgagę w ciąży

Zalej 2-3 łyżeczki zmielonego siemienia połową szklanki wody, odczekaj kilka minut i wypij przed snem. Siemię wytworzy rodzaj śluzu, który ma szansę ochronić śluzówkę przełyku przed działaniem kwasu żołądkowego.

Sok z cytryny na zgagę w ciąży

Łyżkę soku z cytryny dodaj do pół szklanki letniej wody. By całość miała lepszy smak – napój możesz osłodzić odrobiną miodu. Sok z cytryny ma zasadowy odczyn, więc może neutralizować kwas żołądkowy.

Soda na zgagę w ciąży

Łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance przegotowanej wody i wypijamy. To popularny sposób, którego nie powinno się nadużywać. Nadmiar sody może spowodować biegunkę! (czytaj więcej: Soda na zgagę w ciąży)

Awokado

Na przykład w postaci sałatki z awokado i siemienia lnianego.

Migdały na zgagę w ciąży

Migdały, dzięki temu, że mają zasadowy odczyn, pozwalają zneutralizować kwas żołądkowy w przewodzie pokarmowym.

Imbir na zgagę w ciąży

Plasterek świeżego imbiru możesz zalać wrzątkiem lub po prostu wrzucić go do herbaty.

Zielone (niedojrzałe) banany

Niedojrzałe banany mają właściwości chroniące śluzówkę układu pokarmowego przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem kwasu żołądkowego.

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, możesz zastosować leki na zgagę w ciąży. Pamiętaj jednak, by przed ich zażyciem skonsultować się z położną, lekarzem prowadzącym ciążę lub farmaceutą!

Zobacz także:

mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, co na nudności w ciąży?
Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, jak sobie radzić z nudnościami, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości to dolegliwość, która kojarzy się z pierwszymi objawami ciąży . Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka, tylko trochę później. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.  Spis treści:  Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży – przyczyny Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają Mdłości w ciąży – kiedy ustępują Kiedy do lekarza z powodu mdłości w ciąży Sposoby na mdłości w ciąży Zapobieganie mdłościom w ciąży Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej ma podłoże hormonalne. Mdłościom zwykle towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, czasem dochodzi także do uaktywnienia się odruchu wymiotnego. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się też na brak apetytu.  U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka.  Przyczyny mdłości w ciąży Najprawdopodobniej przyczyną pojawiania się mdłości w ciąży są zmiany hormonalne , a dokładnie:   wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropina kosmówkowa) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży. Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich: stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem)  zmęczenie brak witamin z grupy B zakażenie Helicobacter pylorii młody...

odejście wód płodowych
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Odejście wód płodowych – jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala
Odejście wód płodowych po 36. tygodniu ciąży to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Jeśli wody płodowe odchodzą wcześniej lub sączą się przed 36. tygodniem ciąży, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Co w przypadku, gdy mimo odejścia wód płodowych nie pojawiają się skurcze? Sprawdź!

Odejście wód płodowych to wyraźny objaw porodu. Wody płodowe mogą odejść, gdy już czujesz skurcze porodowe albo wtedy, gdy jeszcze się ich nie spodziewasz. Jak wyglądają wody płodowe ? Ich kolor może dowodzić, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, albo sugerować, że maluch wymaga pomocy lub ma poważne kłopoty. Od tego, jak wyglądają wody płodowe i kiedy odchodzą, zależy, jak bardzo trzeba spieszyć się z jazdą do szpitala. Spis treści: Jak wygląda odejście wód płodowych Odejście wód a poród Odejście wód płodowych a brak skurczy Odejście wód płodowych – kiedy jechać do szpitala Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży Odejście wód płodowych – ile czasu do porodu Jak wygląda odejście wód płodowych Przepowiadające poród odchodzenie wód płodowych może mieć postać „wylania się” sporej ilości płynu owodniowego (ok. pół szklanki do szklanki) lub powolnego ich sączenia się (jakbyś mimowolnie popuszczała mocz), którego nasilenie może zmieniać się wraz ze zmianą pozycji ciężarnej. To, czy wody płodowe odejdą gwałtowniej, czy pojawią się sączące wody płodowe , zależy od stopnia rozwarcia szyjki macicy oraz miejsca, w którym pękł pęcherz płodowy, a także od stopnia jego uszkodzenia. Przy zamkniętej szyjce macicy wody sączą się, przy otwartej – wylewają. Jeśli pęcherz płodowy pęknie blisko szyjki macicy, płyn wycieka gwałtowniej, jeśli daleko od niej – jego wypływ jest mniej gwałtowny. Odpłynięcie wód płodowych nie jest bolesne i może do niego dojść o dowolnej porze dnia lub nocy. Wody odeszły Kobieta łatwo zorientuje się, że odeszły jej wody. Z niczym bowiem nie da się tego pomylić. Kobieta czuje silny, ciepły strumień wody między nogami. Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu? Zdarza się, że wody wyciekają...

chipsy w ciąży
Spectral-Design/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Chipsy w ciąży – czy można je jeść bez ryzyka dla dziecka?
Jedzenie chipsów w ciąży to jest zły pomysł. Tego typu przekąski nie są najlepszym wyborem dla ciężarnej. Choć wiele przyszłych mam ma w ciąży ochotę na chipsy, naukowcy wręcz przestrzegają przed ich jadaniem.

Jedzenie chipsów w ciąży to zły pomysł. Chipsy są bezwartościowe odżywczo. Co więcej – mogą wręcz zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. Ryzyko rośnie zwłaszcza, gdy ciężarna jada je zbyt często lub w dużych ilościach. Odczuwana przez niektóre przyszłe mamy ochota na chipsy w ciąży może wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego. A chipsy dostarczają mnóstwa kalorii. Niestety poza kuszącym smakiem i kaloriami trudno znaleźć w nich cokolwiek, co wspierałoby rozwój dziecka i zdrowie przyszłej mamy. Chipsy w ciąży – dlaczego lepiej ich nie jeść? Powodów, aby zrezygnować z jedzenia chipsów w ciąży, jest kilka. Oto one: chipsy zawierają akrylamid, który zwiększa ryzyko nowotworów i może uszkadzać układ nerwowy płodu; sól zawarta w chipsach zatrzymuje w organizmie ciężarnej wodę i sprzyja nadciśnieniu , które szkodzi ciąży; w chipsach znajduje się tłuszcz utwardzony, który jest niezdrowy dla układu krążenia i sprzyja nadmiernemu tyciu. Dieta w ciąży powinna opierać się na zdrowych przekąskach, nie na chipsach. Nadmiar chipsów może sprawić, że płód będzie źle odżywiony . Może to skutkować mniejszym obwodem głowy dziecka, niską wagą urodzeniową i uszkodzeniem układu nerwowego malucha.  Ochota na chipsy w ciąży – co robić? Jeśli masz nieodpartą ochotę na chipsy w ciąży, zjedz dosłownie kilka sztuk, jeżeli nie jesteś w stanie całkiem z nich zrezygnować. Schrup je ze smakiem, ale nie sięgaj po więcej, aby nie zagłuszać nimi apetytu, który powinnaś zaspokoić zdrową żywnością. Bardzo ważne jest też, aby sięgając po chipsy w ciąży, znać ich skład – im krótszy, tym lepiej. Choć żadne chipsy nie są zdrowe, można znaleźć takie, które będą lepsze od innych. Jeśli w składzie są sztuczne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz