Paracetamol w ciąży jest dość powszechnie zażywany przez kobiety przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych oraz na zbicie gorączki. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy mogą po niego sięgać, gdy tylko poczują się gorzej. Choć paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla ciężarnych, należy stosować go sporadycznie – najlepiej tylko wtedy, gdy z bólem lub gorączką nie możemy poradzić sobie w inny sposób. Zobacz, co musisz wiedzieć o jego stosowaniu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży?
  2. Paracetamol w ciąży - dawkowanie
  3. Stosowanie paracetamolu w ciąży – ryzyko
  4. Uwaga na paracetamol w I i III trymestrze ciąży
  5. Paracetamol w ciąży na gorączkę
  6. Ból w ciąży: brać leki czy nie?

Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży?

Paracetamol (znany także jako acetaminofen) jest środkiem przeciwbólowym, który nie działa przeciwzapalnie. Uznaje się go za lek pierwszego wyboru przy dolegliwościach bólowych i gorączce, które pojawiają się w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny natomiast zażywać preparatów zawierających ibuprofen oraz aspiryny.

Paracetamol powinien być stosowany tylko w sytuacji wyższej konieczności, ponieważ przenika przez łożysko. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, w skrócie FDA) stworzyła klasyfikację leków pod względem szkodliwości ich stosowania w ciąży.

Klasyfikacja FDA zawiera pięć kategorii (A, B, C, D, X). Paracetamol należy do kategorii B. Zalicza się do niej leki, które:

Zobacz także
  • w badaniach na zwierzętach nie wykazały ryzyka związanego z oddziaływaniem na płód, ale nie były badane u kobiet w ciąży
  • w badaniach na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie ciężarnych nie potwierdziły tego ryzyka ani w pierwszym trymestrze, ani na innych etapach ciąży (w związku z tym szkodliwość paracetamolu uważa się za znikomą).

Przypisanie paracetamolu do kategorii B świadczy o tym, że jest lekiem prawdopodobnie bezpiecznym w ciąży i można go stosować w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze. W pierwszym i trzecim trymestrze warto jednak zachować szczególną ostrożność w przyjmowaniu paracetamolu (patrz niżej).

Paracetamol w ciąży - dawkowanie

Przez zażyciem leków przeciwbólowych w ciąży, w tym paracetamolu, każdorazowo należy konsultować się z lekarzem. To do lekarza należy decyzja o dawce paracetamolu, jaka będzie bezpieczna dla ciężarnej i dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

Jeśli jesteś w ciąży i musisz zażyć paracetamol, stosuj go:
• w najniższej skutecznej dawce (500 mg to zawartość standardowej tabletki),
• przez jak najkrótszy czas,
• tylko wtedy, gdy nie możesz poradzić sobie w inny sposób.

Jaki paracetamol w ciąży? Leki zawierające paracetamol (acetaminofen) znajdziesz w aptece pod nazwami: Apap, Paracetamol, Efferalgan, Panadol. Pamiętaj, że paracetamol znajduje się również w składzie innych leków przeznaczonych do leczenia przeziębienia, grypy czy alergii. Może występować z połączeniu z kofeiną, którą należy ostrożnie przyjmować w ciąży.

Stosowanie paracetamolu w ciąży – ryzyko

Ostrożność w zażywaniu leków z paracetamolem ma również związek z pojawiającymi się ostatnio doniesieniami o jego wpływie na zdrowie dziecka. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie zostały potwierdzone. Wstępne badania wykazują, że u dzieci, których mamy zażywały paracetamol w czasie ciąży, prawdopodobnie może rosnąć ryzyko:

  • ADHD
  • problemów z zachowaniem
  • rozwoju astmy
  • opóźnień w rozwoju mowy

Zażywanie paracetamolu w ciąży może także u przyszłej mamy zwiększać ryzyko:

Uwaga na paracetamol w I i III trymestrze ciąży

Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży należy zachować szczególną ostrożność przy braniu jakichkolwiek leków, w tym paracetamolu. To właśnie wtedy rozwijają się u dziecka wszystkie najważniejsze narządy, a ciąża obarczona jest największym ryzykiem poronienia. Im późniejszy etap ciąży, tym bezpieczniejsze staje się ewentualne stosowanie paracetamolu - ale uwaga! Należy zachować ostrożność także w ostatnich tygodniach III trymestru ciąży. Niekontrolowane bądź niewskazane stosowanie leków w tym okresie może wywołać stan przedrzucawkowy lub przedwczesny poród.

Paracetamol w ciąży na gorączkę

Wysoka temperatura w ciąży jest groźna i dla mamy, i dla dziecka, dlatego zażycie leku, który pozwoli ją szybko obniżyć, jest bardzo ważne. Stosowanie paracetamolu przy gorączce opisuje dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w wywiadzie o domowych sposobach leczenia w ciąży.

„Jeśli dochodzi do wzrostu temperatury, bierzemy paracetamol, bo wysoka temperatura może wywołać czynność skurczową i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Możemy gorączkować 2-3 dni, ale nie dłużej. Jeżeli mimo stosowania leków temperatura się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem” – wyjaśnia lekarka.

Ból w ciąży: brać leki czy nie?

Jeśli nie zamierzasz zażywać leków przeciwbólowych, a cierpisz z powodu bólu głowy czy dopadła cię rwa kulszowa w ciąży, umów się do lekarza. Silny ból w ciąży powinien być skutecznie leczony, ponieważ może skutkować wzrostem ciśnienia tętniczego, co dla przyszłych mam jest niebezpieczne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama