Soda na zgagę w ciąży: czy soda oczyszczona szkodzi w ciąży?
Czy można pić sodę oczyszczoną w ciąży? Wiele osób poleca ją na zgagę, która przecież często dokucza ciężarnym. Czy jest ona jednak dla nich (i dla dziecka w brzuchu) bezpieczna? Wyjaśniamy!
Soda oczyszczona w ciąży pomaga szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego pieczenia w przełyku. Ze względu na swój zasadowy odczyn posiada właściwości, które neutralizują kwasy. Nie można jednak jej nadużywać: zbyt częste picie sody oczyszczonej w ciąży (lub w zbyt dużej ilości) może zaszkodzić przyszłej mamie!
Soda oczyszczona w ciąży – przepis
Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zgagi w ciąży jest zmiana diety. Często to właśnie nieprawidłowy sposób odżywiania odpowiada za tę nieprzyjemną dolegliwość. Sodę oczyszczoną w ciąży można zastosować jako jednorazową metodę walki ze zgagą, np. przed zmianą nawyków żywieniowych lub podjęciem leczenia. Powtórzmy: jednorazową! Nie stosuj jej częściej! Jak przygotować taką sodę?
- Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w połowie szklanki wody.
- Dla smaku możesz dodać odrobinę soku z cytryny.
Czy soda oczyszczona szkodzi w ciąży?
Sody na zgagę w ciąży nie powinno się w ogóle stosować. Jej nadmiar powoduje bowiem zatrzymanie wody w organizmie. Wypicie dużej ilości wody z sodą oczyszczoną może wywołać także:
- bóle brzucha,
- nudności,
- biegunkę,
- wzdęcia.
Pamiętaj, że tego typu dolegliwości nie pozostają bez znaczenia dla samopoczucia dziecka w brzuchu!
Co na zgagę w ciąży zamiast sody?
W walce z tą nieprzyjemną dolegliwością mogą pomóc inne, bezpieczne domowe sposoby na zgagę w ciąży, jak np. picie kefiru czy jedzenie migdałów. Warto pamiętać także, że przy zgadze niewskazane jest picie coli, kawy, mocnej i gorzkiej herbaty. Ciężarna powinna unikać tłustych i pikantnych potraw. Należy także jeść często, ale za to mniejsze porcje.
Zobacz także: