Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niepokojące dolegliwości w ciąży
Zdrowie w ciąży

7 niepokojących objawów w ciąży. O których musi wiedzieć lekarz?

Niepokojące objawy ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą oznaczać, że dzieje się coś złego.

W ciąży wiele rzeczy może niepokoić, bo twój organizm pracuje inaczej niż zwykle. Wsłuchujesz się w swoje ciało, szukasz sygnałów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego? Zobacz, które niepokojące objawy nie mogą być zlekceważone.

Niepokojące objawy w ciąży:

  1. Nierówne bicie serca
  2. Utrata przytomności
  3. Krwawienie lub plamienie
  4. Ból brzucha
  5. Pogorszenie widzenia
  6. Wymioty
  7. Słabsze ruchy dziecka

Nierówne bicie serca w ciąży

Martwi cię nietypowa praca serca? Masz wrażenie, jakby na chwilę się zatrzymało? Takie objawy mogą towarzyszyć anemii. Jej przyczyną bywa np. niedobór żelaza. Choć w ciąży często masz robioną morfologię krwi, braki tego pierwiastka wymagają dodatkowego badania (oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny). Lekarz może podejrzewać anemię, gdy:

  • jesteś blada
  • osłabiona (szybko się męczysz)
  • często jest ci duszno.
To ważne! Nierówne bicie serca może być też objawem problemów z układem krążenia. Powiedz o arytmii lekarzowi. Zleci dodatkowe badania i rozstrzygnie, czy potrzebne jest echo serca, które pomoże ustalić, co się dzieje.

Utrata przytomności w ciąży

W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, zasłabnięcia mogą zdarzać się częściej niż zwykle. Do omdlenia może doprowadzić:

  • anemia – silna może skutkować znacznym osłabieniem i niskim ciśnieniem krwi. Mózg jest wtedy niedotleniony i łatwo o zawroty głowy, a nawet omdlenia.
  • raptowna zmiana pozycji – (szybkie wstawanie z łóżka czy fotela)
  • cukrzyca ciążowa – osoby nią dotknięte mogą zemdleć w wyniku spadku poziomu cukru we krwi, np. jeśli zbyt długo nie jadły.

Każde omdlenie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jesteś w III trymestrze unikaj prowadzenia samochodu (nawet jeśli świetnie się czujesz). Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz usiąść za kierownicą, pamiętaj o przerwach w jeździe. Przewietrz się, wyprostuj nogi – tak unikniesz problemów z krążeniem, których skutkiem są zasłabnięcia i utrata przytomności. Jeśli czujesz, że jest robi ci się słabo, na wszelki wypadek usiądź. Tak ochronisz się przed upadkiem, który w ciąży mógłby zaszkodzić i tobie, i dziecku.

Plamienie lub krwawienie w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży drobne plamienie może pojawić się w dniach, w których powinna wystąpić miesiączka. To tzw. plamienie implantacyjne. Ślady krwi na bieliźnie mogą wywoływać również zmiany hormonalne, nadżerka,  a nawet przemęczenie (ślad krwi pojawia się po wysiłku). Jeśli krwawienie pojawia się w 4–8. tygodniu ciąży może świadczyć o ciąży pozamacicznej lub przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Warto wiedzieć, że nawet poronienie może objawiać się niewielkim plamieniem. Bez względu na ilość zaobserwowanej krwi, takie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem. Silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ból brzucha, kłucie w pachwinie

Kobieta w ciąży jest szczególnie wyczulona na dolegliwości, które płyną z brzucha. Macica powiększa się, a to sprawia, że brzuch staje się bardziej napięty. Może pojawić się lekkie pobolewanie podbrzusza i pleców oraz silniejszy ból odczuwany na prawo lub lewo od pępka. Czasem dolegliwość zaczyna się od środka brzucha i promieniuje do pachwin, przypomina nieprzyjemne kłucie, które nasila się i ustępuje. Silniejszy ból brzucha może pojawiać się w pozycji siedzącej. 

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się koniecznie do lekarza, jeśli:
  • boli cię brzuch, pojawiło się plamienie, krwawienie albo silne mdłości lub wymioty.
  • ból brzucha pojawił się nagle
  • ból jest silny, regularny, a brzuch twardnieje.
Lekarz sprawdzi, czy nie grozi ci poronienie i wykluczy kolkę nerkową, wątrobową i ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pogorszenie widzenia

Pogorszenie widzenia to niepokojący objaw, który zawsze wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Choć po urodzeniu dziecka wzrok bardzo często wraca do normy, przyszła mama z taką dolegliwością powinna być pod opieką lekarza. Czasem osłabienie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia normalne funkcjonowanie (prowadzenie samochodu, wykonywanie pracy). Wtedy trzeba kupić nowe okulary lub szkła. Jeśli masz wadę wzroku powyżej 5 dioptrii, przez całą ciążę powinnaś być pod opieką okulisty. Raz na trymestr (a czasem częściej) musisz mieć wykonywanie badania wzroku.

Złe samopoczucie, wymioty

Nudności i wymioty to typowe dolegliwości w początkach ciąży. Nie zawsze jednak można winić za nie tylko ciążowe hormony. Przyczyną może być infekcja dróg moczowych. Zwykle do jej objawów zalicza się częste oddawanie moczu i towarzyszące mu pieczenie. Czasem jest to też pobolewanie w dole brzucha, gorączka i wymioty.

To ważne! Powiedz lekarzowi o wymiotach, szczególnie tych, którym towarzyszy złe samopoczucie.

Słabsze ruchy dziecka

Zanim zaczniesz się nimi niepokoić, sprawdź, czy dobrze je kontrolujesz. Do liczenia ruchów dziecka potrzebny jest odpowiedni moment. Najlepiej liczyć je codziennie 2 lub 3 razy, zawsze o tej samej porze. Od posiłku powinny upłynąć 2 godziny. Połóż się na lewym boku i spokojnie słuchaj, co robi dziecko. W ciągu godziny powinnaś poczuć min. 10 ruchów – dziecko może robić przerwy na drzemkę trwające około 15 minut. Jeśli ruchy osłabną lub staną się gwałtowne, zgłoś się do lekarza, aby sprawdził, w jakiej formie jest dziecko.

Niepokojące objawy w ciąży mogą pojawiać się pod wpływem stresu lub zmęczenia. Staraj się odganiać złe myśli i nie forsuj się. Nawet jeśli rozsadza cię energia, twój organizm będzie ci bardzo wdzięczny za odpoczynek, za który odpłaci dobrym samopoczuciem.

 
Zobacz też:

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści:   Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży?               Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.                 Zasady odżywiania w ciąży               Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.:               poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne.               Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości...

skurcze w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży – co oznacza obfite, a co lekkie krwawienie? [PRZYCZYNY]
Krwawienie w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale może także sygnalizować poronienie. Sprawdź, co oznaczają różne rodzaje krwawienia w ciąży i jak powinnaś się zachować, kiedy je zauważysz.

Krwawienie w ciąży zdarza się co czwartej przyszłej mamie. Nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Poniżej opisujemy wszystkie sytuacje, które mogą spowodować krwawienie w ciąży i tłumaczymy, kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Krwawienie w ciąży Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w 2. trymestrze ciąży Krwawienie w 3. trymestrze ciąży Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala? - Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę? Krwawienie w ciąży Jak wygląda krwawienie w ciąży? Może być ono bardzo różne w zależności od przyczyny: lekkie, obfite, ze skrzepami, brunatne lub różowawe. Powody stojące za krwawieniem zależą także od miesiąca ciąży. Wyjaśniamy wszystkie potencjalne przyczyny krwawienia w ciąży w zależności od trymestru. Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć kilka przyczyn - nie wszystkie z nich są jednak zagrożeniem dla mamy i płodu. Zaczynają działać hormony w ciąży , organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są: 1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy To tzw. krwawienie (plamienie) implantacyjne . Pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę. 2. Zmiany hormonalne Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę , ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne. 3. Niedobory hormonalne Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży . Nie...

plamienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala
Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.

Plamienie może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej spowodowane jest zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Intensywność plamienia zazwyczaj jest niewielka – to tylko podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nawet wyraźne krwawienie nie musi być objawem poronienia. Spis treści: Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży – implantacja zarodka Przyczyny plamienia w ciąży Ile trwa plamienie w ciąży? Plamienie w ciąży – co robić? Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala? Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży może mieć różny kolor – może być zarówno brązowy, czerwony, jak i różowy. Barwa wydzieliny zależy od tego, czy krew zaczęła już krzepnąć (wtedy robi się brązowa). Kolor plamienia w ciąży nie ma wielkiego znaczenia, najważniejsza jest intensywność plamienia oraz to, czy nie występują jednocześnie inne niepokojące objawy, np. nasilający się ból.   Plamienie w ciąży – co oznacza kolor wydzieliny:  brązowe plamienie w ciąży oznacza, że krew zaczęła już krzepnąć, kolor czerwony oznacza świeżą krew, różowe plamienie w ciąży to nieznaczne krwawienie (krew jest rozrzedzona wydzielinami) ze świeżej krwi. Plamienie w ciąży różni się od krwawienia intensywnością, obfitością i bólem, którego przy plamieniu zwykle nie ma. Pojawiającego się na początku ciąży plamienia nie sposób też pomylić z miesiączką – ta ostatnia bowiem nie występuje w ciąży. Ale jeśli kobieta ma wątpliwości, czy ślady krwi na bieliźnie powinna wiązać z plamieniem związanym z ewentualną ciążą, czy jednak z pojawieniem się miesiączki, podpowiedzią jest to, że podczas menstruacji dochodzi do nasilenia krwawienia w kolejnym dniu, często pojawia się ból...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz