Niepokojące dolegliwości w ciąży
Zdrowie w ciąży

7 niepokojących objawów w ciąży. O których musi wiedzieć lekarz?

Niepokojące objawy ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą oznaczać, że dzieje się coś złego.

W ciąży wiele rzeczy może niepokoić, bo twój organizm pracuje inaczej niż zwykle. Wsłuchujesz się w swoje ciało, szukasz sygnałów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego? Zobacz, które niepokojące objawy nie mogą być zlekceważone.

Niepokojące objawy w ciąży:

 1. Nierówne bicie serca
 2. Utrata przytomności
 3. Krwawienie lub plamienie
 4. Ból brzucha
 5. Pogorszenie widzenia
 6. Wymioty
 7. Słabsze ruchy dziecka

Nierówne bicie serca w ciąży

Martwi cię nietypowa praca serca? Masz wrażenie, jakby na chwilę się zatrzymało? Takie objawy mogą towarzyszyć anemii. Jej przyczyną bywa np. niedobór żelaza. Choć w ciąży często masz robioną morfologię krwi, braki tego pierwiastka wymagają dodatkowego badania (oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny). Lekarz może podejrzewać anemię, gdy:

 • jesteś blada
 • osłabiona (szybko się męczysz)
 • często jest ci duszno.
To ważne! Nierówne bicie serca może być też objawem problemów z układem krążenia. Powiedz o arytmii lekarzowi. Zleci dodatkowe badania i rozstrzygnie, czy potrzebne jest echo serca, które pomoże ustalić, co się dzieje.

Utrata przytomności w ciąży

W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, zasłabnięcia mogą zdarzać się częściej niż zwykle. Do omdlenia może doprowadzić:

 • anemia – silna może skutkować znacznym osłabieniem i niskim ciśnieniem krwi. Mózg jest wtedy niedotleniony i łatwo o zawroty głowy, a nawet omdlenia.
 • raptowna zmiana pozycji – (szybkie wstawanie z łóżka czy fotela)
 • cukrzyca ciążowa – osoby nią dotknięte mogą zemdleć w wyniku spadku poziomu cukru we krwi, np. jeśli zbyt długo nie jadły.

Każde omdlenie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jesteś w III trymestrze unikaj prowadzenia samochodu (nawet jeśli świetnie się czujesz). Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz usiąść za kierownicą, pamiętaj o przerwach w jeździe. Przewietrz się, wyprostuj nogi – tak unikniesz problemów z krążeniem, których skutkiem są zasłabnięcia i utrata przytomności. Jeśli czujesz, że jest robi ci się słabo, na wszelki wypadek usiądź. Tak ochronisz się przed upadkiem, który w ciąży mógłby zaszkodzić i tobie, i dziecku.

Plamienie lub krwawienie w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży drobne plamienie może pojawić się w dniach, w których powinna wystąpić miesiączka. To tzw. plamienie implantacyjne. Ślady krwi na bieliźnie mogą wywoływać również zmiany hormonalne, nadżerka,  a nawet przemęczenie (ślad krwi pojawia się po wysiłku). Jeśli krwawienie pojawia się w 4–8. tygodniu ciąży może świadczyć o ciąży pozamacicznej lub przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Warto wiedzieć, że nawet poronienie może objawiać się niewielkim plamieniem. Bez względu na ilość zaobserwowanej krwi, takie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem. Silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ból brzucha, kłucie w pachwinie

Kobieta w ciąży jest szczególnie wyczulona na dolegliwości, które płyną z brzucha. Macica powiększa się, a to sprawia, że brzuch staje się bardziej napięty. Może pojawić się lekkie pobolewanie podbrzusza i pleców oraz silniejszy ból odczuwany na prawo lub lewo od pępka. Czasem dolegliwość zaczyna się od środka brzucha i promieniuje do pachwin, przypomina nieprzyjemne kłucie, które nasila się i ustępuje. Silniejszy ból brzucha może pojawiać się w pozycji siedzącej. 

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się koniecznie do lekarza, jeśli:
 • boli cię brzuch, pojawiło się plamienie, krwawienie albo silne mdłości lub wymioty.
 • ból brzucha pojawił się nagle
 • ból jest silny, regularny, a brzuch twardnieje.
Lekarz sprawdzi, czy nie grozi ci poronienie i wykluczy kolkę nerkową, wątrobową i ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pogorszenie widzenia

Pogorszenie widzenia to niepokojący objaw, który zawsze wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Choć po urodzeniu dziecka wzrok bardzo często wraca do normy, przyszła mama z taką dolegliwością powinna być pod opieką lekarza. Czasem osłabienie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia normalne funkcjonowanie (prowadzenie samochodu, wykonywanie pracy). Wtedy trzeba kupić nowe okulary lub szkła. Jeśli masz wadę wzroku powyżej 5 dioptrii, przez całą ciążę powinnaś być pod opieką okulisty. Raz na trymestr (a czasem częściej) musisz mieć wykonywanie badania wzroku.

Złe samopoczucie, wymioty

Nudności i wymioty to typowe dolegliwości w początkach ciąży. Nie zawsze jednak można winić za nie tylko ciążowe hormony. Przyczyną może być infekcja dróg moczowych. Zwykle do jej objawów zalicza się częste oddawanie moczu i towarzyszące mu pieczenie. Czasem jest to też pobolewanie w dole brzucha, gorączka i wymioty.

To ważne! Powiedz lekarzowi o wymiotach, szczególnie tych, którym towarzyszy złe samopoczucie.

Słabsze ruchy dziecka

Zanim zaczniesz się nimi niepokoić, sprawdź, czy dobrze je kontrolujesz. Do liczenia ruchów dziecka potrzebny jest odpowiedni moment. Najlepiej liczyć je codziennie 2 lub 3 razy, zawsze o tej samej porze. Od posiłku powinny upłynąć 2 godziny. Połóż się na lewym boku i spokojnie słuchaj, co robi dziecko. W ciągu godziny powinnaś poczuć min. 10 ruchów – dziecko może robić przerwy na drzemkę trwające około 15 minut. Jeśli ruchy osłabną lub staną się gwałtowne, zgłoś się do lekarza, aby sprawdził, w jakiej formie jest dziecko.

Niepokojące objawy w ciąży mogą pojawiać się pod wpływem stresu lub zmęczenia. Staraj się odganiać złe myśli i nie forsuj się. Nawet jeśli rozsadza cię energia, twój organizm będzie ci bardzo wdzięczny za odpoczynek, za który odpłaci dobrym samopoczuciem.

 
Zobacz też:

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści: Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.   Zasady odżywiania w ciąży Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.: poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne. Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości warzyw, nie może bezkarnie sięgać po wszystko, na co ma ochotę. W ciąży zakazane są takie produkty , jak: surowe mięso, ryby i owoce morza, surowe jajka, alkohol i napoje energetyczne, dania fast food (niezdrowe tłuszcze i mała gęstość odżywcza). Zobacz także: Czy wegetarianka w ciąży musi zacząć jeść mięso?   Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Niezdrowa dieta w ciąży przekłada się nie tylko...

skurcze w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży – co oznacza obfite, a co lekkie krwawienie? [PRZYCZYNY]
Krwawienie w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale może także sygnalizować poronienie. Sprawdź, co oznaczają różne rodzaje krwawienia w ciąży i jak powinnaś się zachować, kiedy je zauważysz.

Krwawienie w ciąży zdarza się co czwartej przyszłej mamie. Nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Poniżej opisujemy wszystkie sytuacje, które mogą spowodować krwawienie w ciąży i tłumaczymy, kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Krwawienie w ciąży Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w 2. trymestrze ciąży Krwawienie w 3. trymestrze ciąży Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala? - Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę? Krwawienie w ciąży Jak wygląda krwawienie w ciąży? Może być ono bardzo różne w zależności od przyczyny: lekkie, obfite, ze skrzepami, brunatne lub różowawe. Powody stojące za krwawieniem zależą także od miesiąca ciąży. Wyjaśniamy wszystkie potencjalne przyczyny krwawienia w ciąży w zależności od trymestru. Krwawienie w 1. trymestrze ciąży Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć kilka przyczyn - nie wszystkie z nich są jednak zagrożeniem dla mamy i płodu. Zaczynają działać hormony w ciąży , organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są: 1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy To tzw. krwawienie (plamienie) implantacyjne . Pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę. 2. Zmiany hormonalne Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę , ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne. 3. Niedobory hormonalne Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży . Nie...

plamienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala
Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.

Plamienie może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej spowodowane jest zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Intensywność plamienia zazwyczaj jest niewielka – to tylko podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nawet wyraźne krwawienie nie musi być objawem poronienia. Spis treści: Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży – implantacja zarodka Przyczyny plamienia w ciąży Ile trwa plamienie w ciąży? Plamienie w ciąży – co robić? Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala? Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży może mieć różny kolor – może być zarówno brązowy, czerwony, jak i różowy. Barwa wydzieliny zależy od tego, czy krew zaczęła już krzepnąć (wtedy robi się brązowa). Kolor plamienia w ciąży nie ma wielkiego znaczenia, najważniejsza jest intensywność plamienia oraz to, czy nie występują jednocześnie inne niepokojące objawy, np. nasilający się ból.   Plamienie w ciąży – co oznacza kolor wydzieliny:  brązowe plamienie w ciąży oznacza, że krew zaczęła już krzepnąć, kolor czerwony oznacza świeżą krew, różowe plamienie w ciąży to nieznaczne krwawienie (krew jest rozrzedzona wydzielinami) ze świeżej krwi. Plamienie w ciąży różni się od krwawienia intensywnością, obfitością i bólem, którego przy plamieniu zwykle nie ma. Pojawiającego się na początku ciąży plamienia nie sposób też pomylić z miesiączką – ta ostatnia bowiem nie występuje w ciąży. Ale jeśli kobieta ma wątpliwości, czy ślady krwi na bieliźnie powinna wiązać z plamieniem związanym z ewentualną ciążą, czy jednak z pojawieniem się miesiączki, podpowiedzią jest to, że podczas menstruacji dochodzi do nasilenia krwawienia w kolejnym dniu, często pojawia się ból...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj