Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, brzuch w ciąży, kobieta w ciąży
kamonrat - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Znowu w toalecie, ale dlaczego?

Masz wrażenie, że toaleta stała się twoim drugim domem? Nigdy wcześniej nie bywałaś w niej tak często? Być może jesteś w ciąży. Sprawdź, z czego wynikają ciążowe problemy z pęcherzem.

Choć jeszcze długo musisz czekać na zaokrąglony brzuszek, twój organizm już pracuje inaczej. Pojawiające się częściej niż zwykle parcie na pęcherz jest jednym z pierwszych objawów odmiennego stanu. Wyjaśniamy, co jest przyczyną tej kłopotliwej dolegliwości i jak sobie z nią radzić i kiedy można spodziewać się, że ustąpi.
 

Na którym etapie ciąży pojawia się parcie na pęcherz?

Już trzy tygodnie od poczęcia dziecka możesz poczuć, że częściej niż normalnie chce ci się siusiu. Powiekszająca się macica naciska na pęcherz i wyraźnie ogranicza jego pojemność, co powoduje częste oddawanie moczu. W drugim trymestrze ciąży, gdy macica zaczyna się unosić, potrzeba częstego oddawania moczu się zmniejsza. 
 

Co powoduje zwiększone parcie na pęcherz w ciąży?

Podczas ciąży intensywniej pracują nerki. Przyszłe mamy mają również wyższy poziom progesteronu (czytaj też: Ciąża i hormony), który pobudza włókna mięśniowe pęcherza do intensywniejszej pracy. To wszystko może powodować częstą potrzebę chodzenia do toalety. Może pojawiać się ona nawet w takich sytuacjach, gdy pęcherz jest wypełniony tylko częściowo albo niemal pusty.

Sprawdź też, jak rośnie brzuch w ciąży.
 

Jak uniknąć nocnych kłopotów z pęcherzem?

Im większy brzuszek, tym trudniej ci się wyspać, sytuację utrudniają jeszcze dodatkowo nocne wędrówki do toalety. Jedynym sposobem, by zmniejszyć ich częstotliwość, jest ograniczenie picia napojów przed snem, a nawet już od godziny 16. Nie powinnaś jednak dopuścić do dużego pragnienia – nadmierne ograniczenie picia wody w ciąży wody może sprawić, że będziesz zmęczona i gorzej będzie funkcjonował twój organizm.
 

O czym świadczy parcie na pęcherz pod koniec ciąży?

Gdy zbliża się termin rozwiązania, znów zaczynasz biegać do toalety tak często jak w pierwszych dniach ciąży. Przed porodem macica obniża się, a główka dziecka napiera na jej ścianki, powodując ucisk pęcherza.
 

Jak sobie radzić z popuszczaniem w ciąży?

Kaszel lub większy wysiłek mogą być przyczyną popuszczania moczu przez kobiety w ciąży. Zwiększone ciśnienie w brzuchu powoduje większe napięcie w miednicy. Z tym kłopotem możesz sobie poradzić, wzmacniając mięśnie krocza. Pomaga w tym wstrzymywanie strumienia moczu, a także ćwiczenia Kegla.
 

Co robić, jeśli odczuwam kłucie?

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na uczucie kłucia podczas korzystania z toalety. Tego objawu można się pozbyć, więcej pijąc. Jeśli podczas siusiania pojawi się pieczenie, powinnaś szybko umówić się na wizytę u swojego ginekologa. To może być objaw infekcji intymnych, które należy jak najszybciej zacząć leczyć.





 

td_dopisek.gif

 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

ciążowe dolegliwości, opuchnięcia nóg w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Powiedz „bye bye” ciążowym dolegliwościom
W ciąży jedne dni są piękne, w inne słowo „niedyspozycja” to najdelikatniejsze określenie. Nasze rady pomogą ci się z nią uporać.

// Każda ciąża jest inna, dlatego być może opisane poniżej dolegliwości do tej pory nie były i nie będą twoim udziałem. Tego ci życzymy! Jednak jeśli cię dopadną, będziesz wiedziała, jak sobie z nimi radzić. Poranne nudności Zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze – czasami to „dzięki” nim zaczynasz podejrzewać, że będziesz mamą. Ponieważ jednak mogą trwać nawet kilka tygodni, warto wiedzieć, jak sobie ulżyć. Co robić? Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz np. krakersa lub pierniczka z imbirem. Jedz częściej niż dotąd, ale niewielkie porcje, unikaj dań pikantnych, kwaśnych i smażonych. Wąchaj cytrynę lub miętę i dużo pij – najlepiej niskozmineralizowanej wody źródlanej. Nie dopuszczaj także do uczucia silnego głodu – on także może powodować nudności. Zmęczenie i senność Dają się we znaki zwłaszcza na samym początku i pod koniec ciąży. By z nimi wygrać, odpoczywaj ile tylko możesz, ucinaj sobie drzemki, kiedy poczujesz się osłabiona. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, gdyż może to świadczyć o anemii (dostaniesz zapewne skierowanie na morfologię krwi). Parcie na pęcherz Ten problem najczęściej dotyka kobiety, które mają już za sobą ok. 35 tygodni ciąży. Gdy ciągle chce ci się siku, nie „trzymaj” na siłę, bo to zwiększa ryzyko infekcji pęcherza i dróg moczowych. Nie ograniczaj też picia – by nerki prawidłowo pracowały, potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Idź do lekarza, jeśli czujesz pieczenie podczas oddawania moczu. Zaparcia Za zaparcia odpowiedzialne są hormony ciążowe, które sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Zaparcia mogą pojawić się już na początku ciąży.  Jak z nimi wygrać? Twoim sojusznikiem będzie odpowiednio zbilansowana dieta. Jedz produkty bogate w błonnik, dużo pij i ruszaj się. Uwaga: nie...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
4 pytania na temat siusiania w ciąży
Częste wizyty w toalecie to jedna z najpowszechniejszych i najbardziej kłopotliwych dolegliwości w ciąży. Wyjaśniamy, skąd się bierze częste oddawanie moczu, kiedy powinno być powodem do niepokoju i w jakim momencie wreszcie ustąpi.

Częste oddawanie moczu w ciąży jest normalnym objawem, który – o ile nie towarzyszy mu ból – nie powinien być powodem do niepokoju. Przyczyn ciążowego częstomoczu jest kilka: w pierwszym trymestrze ciąży za częste oddawanie moczu odpowiada progesteron, a w miarę jak brzuch rośnie, dochodzi do tego powiększająca się macica , która powoduje parcie na pęcherz . 1. Co jest przyczyną częstego oddawania moczu w ciąży? Częstsza niż zwykle potrzeba siusiania to jeden z pierwszych objawów ciąży , który może pojawić się zanim przyszła mama zda sobie sprawę ze swego odmiennego stanu. Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety toczy się hormonalna rewolucja. To właśnie za sprawą jednego z ciążowych hormonów - progesteronu - musisz często oddawać mocz.   2. Czy w miarę rozwoju ciąży częstomocz ustępuje? Działanie hormonów po pierwszych tygodniach ciąży zaczyna się normować. Skutkiem tego jest uspokojenie się pracy pęcherza moczowego. Ale  tylko na pewien czas. W bardziej zaawansowanej ciąży problem powraca. Im większy brzuch, tym większy nacisk macicy na pęcherz , czego skutkiem ponownie jest częste oddawanie moczu, także nocą - to jest bardzo częstym powodem bezsenności w ciąży . 3. Co powinno mnie zaniepokoić w częstym oddawaniu moczu? Jeśli podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie , umów się na wizytę do lekarza, który prowadzi twoją ciążę. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy.  Infekcje intymne w ciąży  są niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla maluszka, dlatego należy jak najszybciej zacząć leczenie.   4. Czy można mniej pić, by rzadziej chodzić do toalety? Nie jest to wskazane. Przyszła mama powinna przyjmować w ciągu dnia ok. 2 l płynów. Jeśli pod koniec ciąży bardzo przeszkadza ci częste oddawanie moczu i nocne wstawanie do toalety, postaraj się wypijać mniej płynów...

częste oddawanie moczu w ciąży
AdobeStock
Objawy ciąży
Częste oddawanie moczu w ciąży: nie zawsze jest normą
Częste oddawanie moczu w ciąży jest charakterystyczne dla jej początkowych tygodni. Nierzadko zdarza się też w trzecim trymestrze, co wynika z ucisku rosnącej macicy na pęcherz. Choć to normalne, w pewnych sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem.

Częste oddawanie moczu w ciąży może być jednym z pierwszych jej objawów. Z reguły pojawia się około 6. tygodnia ciąży i może doskwierać aż do porodu. Częstomocz w ciąży ma związek z hormonami oraz ze zwiększaniem się wymiarów macicy, która zajmuje coraz więcej przestrzeni w jamie brzusznej, uciskając tym samym na inne narządy, w tym na pęcherz moczowy. Jeśli jesteś w ciąży i oprócz ciągłego parcia na pęcherz odczuwasz też ból i pieczenie cewki moczowej , koniecznie powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Może to być infekcja dróg moczowych , której nie należy lekceważyć, zwłaszcza w ciąży. Spis treści: Częste oddawanie moczu na początku ciąży Częste oddawanie moczu w ciąży w 3 trymestrze Częstomocz w ciąży – jak sobie radzić Inne niż ciąża przyczyny częstego parcia na pęcherz Częste oddawanie moczu na początku ciąży W największej liczbie przypadków częstomocz na początkowym etapie ciąży zaczyna się między 6. a 8. tygodniem ciąży . Objaw ten utrzymuje się do początku drugiego trymestru, kiedy to parcie na pęcherz zmniejsza się, ale i tak jest częstsze niż przed ciążą. Jednak czy tak będzie i jak długo będzie trwał intensywny częstomocz, to sprawa indywidualna. Przyczyną częstego oddawania moczu na początku ciąży są hormony, które zwiększają objętość krwi i krążących w ciele płynów. Filtrują je nerki, które w związku z większą ilością wody w organizmie produkują większą ilość moczu. Dopóki wizytom w toalecie nie towarzyszy pieczenie cewki moczowej ani ból w dole brzucha, nie ma się czym martwić. Częste oddawanie moczu w ciąży w 3 trymestrze Mechanizm tego zjawiska jest nieco inny niż w przypadku częstomoczu na początku ciąży. Największe znaczenie ma teraz rosnąca macica i ucisk, jaki wywiera na narządy wewnętrzne i na pęcherz. Częstomocz może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz