Zapalenie pęcherza w ciąży – jakie ma przyczyny, objawy i skutki? Jak je leczyć?
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga wizyty u lekarza oraz ostrożności podczas leczenia. Nie wszystkie leki na zapalenie pęcherza są bezpieczne w ciąży. Zakażenie może mieć negatywne skutki dla rozwoju płodu, a także dla zdrowia przyszłej mamy, dlatego nie można go lekceważyć. Sprawdź, jakie domowe sposoby na zapalenie pęcherza są bezpieczne, i kiedy konieczny jest antybiotyk.
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży to dosyć częsty problem przyszłych mam. W ciąży zmienia się pH w pochwie, a cewka moczowa i moczowody stają się szersze, przez co bakterie mają łatwiejszy dostęp do układu moczowego. Pamiętaj, by w tym czasie szczególnie dbać o swoje zdrowie i higienę, ponieważ zapalenie pęcherza daje nie tylko nieprzyjemne objawy – może mieć też poważne skutki dla płodu. Do zapalenia pęcherza w ciąży może dojść już w 1. trymestrze, jednak szczególnie niebezpieczne jest ono pod koniec ciąży: nieleczone może skutkować przedwczesnym porodem.
Spis treści:
- Zapalenie pęcherza w ciąży: przyczyny
- Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy
- Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży
- Zapalenie pęcherza w ciąży: jakie leki bez recepty?
- Zapalenie pęcherza w ciąży: leczenie
- Zapalenie pęcherza w ciąży: powikłania
- Zapalenie pęcherza w ciąży: jak go uniknąć?
Zapalenie pęcherza w ciąży: przyczyny
Do zapalenia pęcherza dochodzi najczęściej na skutek infekcji bakteryjnej. Bakterie mają łatwiejszy dostęp do pęcherza, bo w ciąży cewka moczowa jest rozszerzona.
Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży:
- Brak higieny po stosunku seksualnym – aby tego uniknąć, warto po stosunku oddać mocz – wówczas jest szansa, że bakterie zostają usunięte z organizmu wraz z wydalanym moczem.
- Refluks pęcherzowo-moczowodowy – kobiety nierzadko zmagają się z nim w czasie ciąży.
- Zmiany hormonalne w ciąży – dochodzi do przekrwienia układu moczowego i większej podatności na zapalenie pęcherza lub zapalenie cewki moczowej.
- Obniżona odporność i osłabienie organizmu kobiety – sprzyja to infekcjom, w tym również infekcjom bakteryjnym układu moczowego,
- Zakażenie paciorkowcem typu B.
Zapalenie pęcherza w ciąży może nie być jednorazowym incydentem. Bywa, że nawracająca infekcja wiąże się z cukrzycą ciążową i stanowi jeden z jej objawów. Dlatego zawsze, gdy się pojawi, warto wykonać badania w kierunku rozpoznania cukrzycy.
Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy
Możesz podejrzewać, że doszło do zapalenia w układzie moczowym, jeżeli:
- odczuwasz ucisk na pęcherz w ciąży,
- jednorazowo oddajesz niewielką ilość moczu, chociaż czujesz, jakbyś miała przepełniony pęcherz,
- masz gorączkę (może być ona skutkiem infekcji bakteryjnej),
- podczas oddawania moczu czujesz pieczenie, swędzenie,
- odczuwasz kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha),
- w wynikach badania moczu widoczna jest choćby śladowa ilość krwi lub ropy.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży
Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży? Domowe sposoby leczenia, chociaż są skuteczne, działają jedynie doraźnie i mogą uśmierzyć dolegliwości do czasu wizyty lekarskiej. Nie można jednak poprzestać wyłącznie na nich. W przeciwnym razie może dojść do ostrego zapalenia pęcherza, a tym samym jeszcze większego zagrożenia dla ciąży.
Jeszcze przed wizytą u specjalisty warto:
- włączyć do diety olej kokosowy i olej lniany – mają działanie antybakteryjne i osłonowe,
- pić sok z żurawiny lub jeść suszone owoce – żurawina skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych,
- stosować nasiadówki, np. z rumianku,
- pić więcej wody, która zwiększa ilość wydalanego moczu i może przyspieszyć walkę z infekcją bakteryjną dróg moczowych,
- unikać picia kawy i czarnej herbaty (podrażniają pęcherz moczowy),
- dodawać do potraw natkę pietruszki, czosnek, miód, seler naciowy i korzeniowy (wpływają korzystnie na pracę nerek i dróg moczowych),
- zakładać ciepłą bieliznę.
Termofor także będzie dobrym sposobem na zapalenie dróg moczowych w ciąży – napełniony gorącą wodą rozgrzeje okolicę pęcherza.
Zapalenie pęcherza w ciąży: jakie leki bez recepty?
Chociaż są preparaty, które można kupić w aptece bez recepty, i które pomagają zwalczyć zapalenie pęcherza, to jednak w ciąży stosuj je szczególnie ostrożnie. W przypadku ciężarnych to lekarz prowadzący ciążę powinien decydować, jaką formę leczenia zalecić pacjentce.
Nie wszystkie leki, które skutecznie leczą zapalenie pęcherza, zalecane są kobietom w ciąży. Niektóre z nich zawierają składniki niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Do takich leków należy np. popularny furagin, który, chociaż działa antybakteryjnie, zawiera składniki mogące dostać się przez łożysko do krwiobiegu dziecka. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży nie należy go stosować, a podczas leczenia zapalenia w układzie moczowym lepiej stosować inne, naturalne metody.
Zapalenie pęcherza w ciąży: leczenie
Nawet jeśli domowe sposoby na zapalenie pęcherza przynoszą ulgę, to w ciąży i tak idź po poradę do specjalisty. Przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza, który prowadzi jej ciążę.
Lekarz prawdopodobnie zleci:
- badanie ogólne moczu,
- posiew moczu z antybiogramem.
Dzięki temu lekarz będzie mógł określić rodzaj bakterii, a w konsekwencji dobrać odpowiednie leki (zazwyczaj antybiotyk na zapalenie pęcherza w postaci doustnej).
Zapalenie pęcherza w ciąży: powikłania
Ostre zapalenie pęcherza w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka oraz zdrowie przyszłej mamy.
Zapalenie pęcherza w ciąży a zdrowie dziecka – możliwe skutki i powikłania:
W sytuacji, gdy do infekcji doszło wskutek zarażenia paciorkowcem grupy B, istnieje ryzyko wystąpienia u noworodka zapalenia płuc, sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Skutkiem zapalenia pęcherza w ciąży mogą być także trudności z kolejnym zajściem w ciążę.
Zapalenie pęcherza w ciąży: jak go uniknąć?
Aby zapobiegać zapaleniu pęcherza w ciąży, trzeba przede wszystkim dbać o higienę intymną:
- unikać mydeł zapachowych i płynów do higieny intymnej – lepiej podmywać się wyłącznie wodą i pod żadnym pozorem nie wymywać pochwy,
- nosić przewiewną bieliznę wykonaną z bawełny,
- nie powstrzymywać się od oddawania moczu – filtruje on układ moczowy,
- pić dużo wody – bakterie trudniej namnażają się w rozcieńczonym moczu,
- podmywać się jak najczęściej (w kierunku od przodu ku tyłowi) – szczególnie po każdym stosunku seksualnym.
Zobacz także: