czy można dotykać ciemiączko
fot. Fotolia

Czy można dotykać ciemiączka? Przecież jest takie delikatne!

Zastanawiasz się, czy nie uszkodzisz mózgu dziecka, dotykając ciemiączka? Sprawdź, jak to jest z tym ciemiączkiem: można dotykać, czy nie?
Karolina Stępniewska
czy można dotykać ciemiączko
fot. Fotolia
Czy ciemiączka można dotykać – oto jedna z pierwszych bolączek rodziców. Ciemiączko jest miękkie, delikatne, czasem pulsuje i – co gorsza – znajduje się na głowie dziecka, a pod nim jest mózg! To wystarczy by skutecznie onieśmielić rodzica. Nic więc dziwnego, że tylu z nas zastanawia się, czy ciemiączka można dotykać. Jak to jest z tym ciemiączkiem – można dotknąć czy nie?

Czy można dotykać ciemiączka?

Ciemiączka można dotykać podczas pielęgnacji noworodka bez obaw. W miejscu ciemiączka nie ma kości na głowie dziecka, ale warstwa tkanki włóknistej, która je pokrywa, jest mocna. Można więc spokojnie pielęgnować dziecko i dotykać jego główki podczas kąpieli, wyczesywania ciemieniuchy czy mycia lub czesania włosków. Mózg dziecka jest dobrze chroniony przez ciemiączka, nie bój się!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy