Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, nowowrodek
Noworodek

Ciemiączko - jak się z nim obchodzić zanim zarośnie?

Wbrew pozorom ciemiączka wcale nie są tak delikatne, na jakie wyglądają! Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o ciemiączku swojego dziecka.

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie noworodka. A właściwie 2 miejsca, bo noworodek rodzi się z 2 ciemiączkami, a wcześniak może nawet narodzić się z 4! Dlaczego żaden noworodek nie może przyjść na świat z kształtną głową, całą pokrytą twardymi kośćmi? Bo takie narodziny są po prostu niemożliwe! Ciemiączko umożliwia poród drogami natury.

Ciemiączko - układanka w głowie noworodka

Dzięki ciemiączkom podczas porodu kości czaszki dziecka zaczynają na siebie zachodzić. Głowa staje się węższa i dziecko może się przecisnąć przez kanał rodny. Aby kości odzyskały swoje pierwotne położenie, potrzebują czasu. Już po kilku dniach główka dziecka stanie się zgrabniejsza. Zostaną tylko ciemiączka. Jedno znajdziesz, przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy – to tzw. ciemię przednie. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne.

Ciemiączko u noworodka: wklęsłe lub wypukłe

Ciemiączko jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsuje. Reaguje na zmianę ciśnienia w główce.  Może uwypuklać się, np. podczas płaczu dziecka. Gdy jednak dziecko zachowuje się spokojnie, a mimo to ciemię jest wypukłe, twarde, napięte – to sygnał, że doszło do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wówczas dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz!

Zobacz także
Do kiedy dziecko jest noworodkiem

Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?

szczepienia noworodka

Dlaczego szczepimy noworodki w pierwszej dobie życia? - film

kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza kąpiel?

niemowlę

Czy rozpoznasz wszystkie ubranka dla noworodka? Quiz


O problemach ze zdrowiem oseska może też świadczyć ciemię zbyt wklęsłe. To zwykle sygnał odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu wtedy inne objawy: wyostrzone rysy, spierzchnięte wargi, suche śluzówki, zapadnięte oczy. A ponieważ odwodnienie niemowlaka jest niebezpieczne, należy jak najszybciej wezwać lekarza.

Kiedy zarasta ciemiączko u noworodka?

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W pierwszych tygodniach ciemiączka się powiększają. Dopiero potem zaczynają zarastać. Proces ten toczy się powoli, własnym tempem, aby mózg dziecka miał miejsce do wzrostu. Tylne ciemię znika najczęściej między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia. Zaś przednie – między 10. a 18. miesiącem życia maleństwa. Zbyt szybkie zarastanie ciemion u dziecka może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu. Zbyt wolne z kolei bywa sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy. Najczęściej jednak takie nierówne tempo zarastania nie oznacza wcale poważnej dolegliwości, tylko jest po prostu waszą cechą rodzinną.

Noworodek pod kontrolą

Lekarz pediatra podczas każdej waszej wizyty w przychodni bada rozmiar ciemion dziecka.
• Jeśli uzna, że ciemiączka nie zarastają w odpowiednim tempie, skieruje dziecko na badanie krwi oceniające gospodarkę wapniowo-fosforanową. Być może będzie konieczna zmiana dawkowania witaminy D3. Ale nigdy nie odstawiaj witaminy na własną rękę!
• Czasem dzieciom (najczęściej wcześniakom i malcom po trudnych porodach) wykonuje się przezciemiączkowe USG, aby ocenić czy rozwój mózgu przebiega u nich prawidłowo. 

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra.

Zobacz też:

Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]

ciemiączko
Pielęgnacja
Ciemiączko – umiejscowienie, zarastanie, pielęgnacja, częste problemy
Ciemiączko stresuje młodych rodziców chyba nawet bardziej niż kikut pępowiny, dlatego wspólnie z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, rozwiewamy wątpliwości na temat ciemiączek.

Ciemiączka budzą niepokój rodziców. Szczególnie dotyczy to ciemiączka przedniego, które jest umiejscowione z przodu główki i na dodatek widać, że pulsuje. Nic dziwnego, że rodzi wiele pytań: czym jest, kiedy zarasta, jak się z nim obchodzić.   Spis treści: Ciemiączko – czym jest Ciemiączko – umiejscowienie, rodzaje ciemiączek Kiedy zarastają ciemiączka Ciemiączko a pielęgnacja dziecka Problemy z ciemiączkiem Ciemiączko a podawanie witaminy D Ciemiączko – czym jest? Ciemiączko to otwór w czaszce na styku kości, który z upływem czasu zarasta. Pokryty jest bardzo mocną błoną łącznotkankową, która chroni opony mózgowe i mózg.  Ciemiączka pełnią ważną rolę. Pomagają w narodzinach dziecka. Pozwalają na dopasowanie się główki dziecka do dróg rodnych. Podczas porodu, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, kości ciemieniowe przemieszczają się, a czaszka może się zwężać lub rozszerzać. Ciemiączka nie tylko ułatwiają przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny, ale tworzą też przestrzeń dla szybko rosnącego mózgu. Gdzie znajduje się ciemiączko, rodzaje ciemiączek Noworodek ma dwa ciemiączka – większe nad czołem i mniejsze z tyłu głowy. W życiu płodowym obserwowane są jeszcze dwa boczne ciemiączka, które zarastają przed porodem.   Ciemiączko przednie – nazywane dużym, znajduje się na czubku głowy, dlatego łatwiej je zobaczyć. Ma kształt zbliżony do rombu. Tuż po narodzinach dziecka może mieć wymiary 5x5 cm, ale średnio jest mniejsze (2x2 cm). Gdy noworodek płacze, czasem lekko się uwypukla i pulsuje. Pulsujące ciemiączko można też wyczuć u niepłaczącego dziecka po przyłożeniu do niego palców. Ciemiączko przednie zarasta później niż tylne. Zarastanie ciemiączka kontroluje pediatra. Sprawdza nie tylko jego wielkość...

pulsujące ciemiączko
Adobe Stock
Pielęgnacja
Pulsujące ciemiączko – co musisz o nim wiedzieć?
Pulsujące ciemiączko bywa powodem do niepokoju dla rodziców. Najczęściej nie oznacza to niczego złego, choć pewne zmiany w wyglądzie ciemiączka mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Sprawdź, dlaczego ciemiączko pulsuje i kiedy szukać pomocy lekarskiej.

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie niemowlaka. U dziecka w pierwszych miesiącach życia obecne są dwa ciemiączka. Przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy, napotkasz tzw. ciemię przednie, które kształtem przypomina latawiec i ma wymiary około 2x2 cm. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne. Ma kształt trójkąta i mierzy zwykle około 1x1 cm. Niepokój wzbudza zwykle ciemiączko przednie, które jest większe i może pulsować.   Pulsujące ciemiączko u niemowlaka Bardzo ważny jest wygląd przedniego ciemiączka. Prawidłowe jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Zatem na pytanie, czy ciemiączko powinno pulsować, jest tylko jedna odpowiedź. Tak: pulsujące ciemiączko jest normą! Pulsowanie to skutek rytmicznej zmiany ciśnienia wynikającej z pompowania krwi przez serce dziecka. Ciemiączka szybko reagują na każdą zmianę ciśnienia w główce, więc mogą uwypuklać się np. podczas płaczu niemowlaka. Zdarza się też, że ciemiączko zapada się lub uwypukla na dłużej, co nie jest objawem korzystnym. Wypukłe pulsujące ciemiączko Jeśli przednie pulsujące ciemię jest wypukłe, albo twarde, napięte i słabo pulsujące, choć niemowlę jest spokojne – to sygnał, że doszło do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego . Wtedy dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz! Wzrost ciśnienia śródczaszkowego wypycha zawartość główki przez otwory w czaszce, dlatego skóra na ciemiączku unosi się, a ono samo staje się wypukłe. Dzieje się tak np. w przypadku gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, czyli wodogłowia . Wklęsłe ciemiączko Jeśli przednie ciemiączko jest zapadnięte , to może być sygnał odwodnienia organizmu (np. wskutek biegunki czy wymiotów). Towarzyszą mu inne niepokojące objawy: dziecko ma wyostrzone rysy twarzy,...

ciemiączko
Fotolia
Pielęgnacja
Ciemiączko – co to właściwie jest i po co ono dziecku?
Urodziłaś dziecko i usłyszałaś, że musisz dbać o ciemiączko. Ale co to właściwie jest i po co ono dziecku?

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie noworodka. Dokładnie dwa miejsca, bo noworodki mają dwa ciemiączka : przednie i tylne. Wcześniaki mogą urodzić się nawet z 4 ciemiączkami! Co to jest ciemiączko? Ciemiączko umożliwia poród – dzięki ciemiączkom podczas porodu kości czaszki noworodka zachodzą na siebie, dzięki czemu główka dziecka staje się węższa i noworodek może przejść przez kanał rodny. Ciemiączko (ciemię) przednie znajduje się z przodu głowy – znajdziesz je przesuwając palcem przez środek czoła noworodka w kierunku czubka jego głowy. Ciemiączko tylne znajduje się dalej, z tyłu głowy. Ciemiączko rozpoznasz po tym, że jest miękkie i czasami pulsuje. Zobacz też: Ciemiączko a zdrowie Do czego służy ciemiączko? Ciemiączko - jak się z nim obchodzić zanim zarośnie?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj