Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pulsujące ciemiączko
Adobe Stock
Pielęgnacja

Pulsujące ciemiączko – co musisz o nim wiedzieć?

Pulsujące ciemiączko bywa powodem do niepokoju dla rodziców. Najczęściej nie oznacza to niczego złego, choć pewne zmiany w wyglądzie ciemiączka mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Sprawdź, dlaczego ciemiączko pulsuje i kiedy szukać pomocy lekarskiej.

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie niemowlaka. U dziecka w pierwszych miesiącach życia obecne są dwa ciemiączka. Przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy, napotkasz tzw. ciemię przednie, które kształtem przypomina latawiec i ma wymiary około 2x2 cm. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne. Ma kształt trójkąta i mierzy zwykle około 1x1 cm. Niepokój wzbudza zwykle ciemiączko przednie, które jest większe i może pulsować.  

Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]

Pulsujące ciemiączko u niemowlaka

Bardzo ważny jest wygląd przedniego ciemiączka. Prawidłowe jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Zatem na pytanie, czy ciemiączko powinno pulsować, jest tylko jedna odpowiedź. Tak: pulsujące ciemiączko jest normą! Pulsowanie to skutek rytmicznej zmiany ciśnienia wynikającej z pompowania krwi przez serce dziecka.

Ciemiączka szybko reagują na każdą zmianę ciśnienia w główce, więc mogą uwypuklać się np. podczas płaczu niemowlaka. Zdarza się też, że ciemiączko zapada się lub uwypukla na dłużej, co nie jest objawem korzystnym.

Wypukłe pulsujące ciemiączko

Jeśli przednie pulsujące ciemię jest wypukłe, albo twarde, napięte i słabo pulsujące, choć niemowlę jest spokojne – to sygnał, że doszło do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wtedy dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz!

Wzrost ciśnienia śródczaszkowego wypycha zawartość główki przez otwory w czaszce, dlatego skóra na ciemiączku unosi się, a ono samo staje się wypukłe. Dzieje się tak np. w przypadku gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, czyli wodogłowia.

Wklęsłe ciemiączko

Jeśli przednie ciemiączko jest zapadnięte, to może być sygnał odwodnienia organizmu (np. wskutek biegunki czy wymiotów). Towarzyszą mu inne niepokojące objawy: dziecko ma wyostrzone rysy twarzy, spierzchnięte wargi, suche śluzówki, zapadnięte oczy. Ponieważ odwodnienie niemowlaka jest bardzo niebezpieczne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza (a czasem nawet wezwać pogotowie).

Jak pielęgnować ciemiączka?

Ciemiączka pielęgnuje się jak resztę główki niemowlaka. Są pokryte mocną błoną łącznotkankową, dzięki czemu mózg dziecka jest dobrze chroniony. Zwykłe codzienne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czesanie czy mycie główki na pewno ich nie uszkodzą. Trzeba jednak chronić główkę dziecka przed uderzeniami, np. przed upadkiem z przewijaka.

Kiedy zarosną pulsujące ciemiączka?

Na początku głowa dziecka rośnie szybciej niż pozostałe części ciała. W pierwszych tygodniach ciemiączka mogą się powiększać. Dopiero po tym czasie zaczną zarastać. Proces ten następuje powoli, by rosnący mózg dziecka miał dużo miejsca. Tylne ciemię znika zwykle między 6. a 4. miesiącem życia. Przednie zarasta między 10. a 18. miesiącem życia dziecka.

Lekarz podczas każdej wizyty kontroluje tempo zarastania ciemion, gdyż:
  • za szybkie zarastanie ciemiączka może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu,
  • zbyt wolne zarastanie ciemiączka może być sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy.
     
W razie jakichkolwiek podejrzeń lekarz skieruje dziecko na badania i ewentualnie zmieni dawkowanie witaminy D. Na szczęście w większości przypadków okazuje się, że wolniejsze czy odwrotnie – szybsze tempo zarastania pulsującego ciemiączka nie oznacza poważnej dolegliwości, tylko jest cechą rodzinną.       
obwód głowy dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Obwód głowy dziecka a wiek i rozmiary czapek
Obwód głowy dziecka zmienia się tym szybciej, im jest ono młodsze. Dlatego początkowo dzieci błyskawicznie wyrastają z czapeczek. Jak dopasować je do obwodu główki i co robić, aby nie kupować co miesiąc nowej.

Obwód głowy dziecka zmienia się szybko. Najszybciej głowa rośnie w okresie niemowlęcym. Po miesiącu główka niemowlęcia może już być większa o 2-3 cm w porównaniu do obwodu głowy noworodka. W dodatku rozmiary czapek dla dzieci bywają różne nawet w ramach jednej kolekcji tego samego producenta – rozmiar czapki widoczny na metce nie musi ściśle odpowiadać rozmiarowi, jaki orientacyjnie przyporządkowuje się do danego wieku dziecka. Najlepszą metodą na dobranie idealnego rozmiaru czapeczki jest zmierzenie obwodu głowy i poznanie obwodu konkretnej czapki. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z tabeli, która zawiera przybliżony obwód głowy i pasujący do niego wiek dziecka (podajemy je niżej). Obwód głowy a wiek dziecka i rozmiary czapeczek Rozmiar czapki trzeba dobrać wyjątkowo starannie, bo od jej dopasowania do głowy zależy, jak dobrze będzie chronić przed zimnem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest także komfort noszenia czapki: maluch na pewno nie będzie chętnie jej wkładał, jeśli okaże się ciasna albo będzie zsuwać się na oczy. Aby ułatwić rodzicom zadanie, powstały tabele, dzięki którym łatwo sprawdzić, jaki obwód głowy mają dzieci w różnym wieku. Wartości w tabeli rozmiarów są uśrednione. Nawet dzieci w tym samym wieku mogą mieć mniejszy lub większy obwód głowy. Obwód głowy dziecka najlepiej mierzyć przed każdym zakupem czapki. Szczególną ostrożność należy zachować przy mierzeniu rozmiaru i obwodu grubej czapki zimowej, aby wynik nie był zafałszowany.  Obwód głowy a wiek dziecka: tabela dla dziewczynek W tabeli z rozmiarami czapek dla dziewczynek znajdziesz przybliżone obwody głowy dopasowane do wieku dziecka od urodzenia do ok. 13. roku życia. Przed zakupem upewnij się, że wybrany rozmiar czapki zgadza się z obwodem głowy twojego dziecka.   wiek dziecka obwód głowy w cm...

Jak wygląda główka dziecka w czasie porodu
Instagram/kreederphoto.babies
Pielęgnacja
Taka główka noworodka to rzadki widok! Zobacz, co tak zachwyciło internautów
Czegoś takiego większość z was nie widziała! Zdjęcie z porodu małego Grahama jest niezwykłe – zobacz koniecznie, dlaczego podbiło serca internautów!

Zdjęcia maleńkiego Grahama podbijają internet! Fotografka Kayla Reeder uchwyciła moment, w którym Graham przychodzi na świat. To, co odróżnia go od innych dzieci, to kształt główki – wydłużony i bardziej stożkowaty niż u większości noworodków. Wydłużona główka noworodka Graham przyszedł na świat w Walentynki, dlatego jego mama, Nikki, nazywa go "dzieckiem miłości". Poród nie był łatwy – chłopiec był ułożony bokiem, przez co wydostanie się przez kanał rodny było utrudnione. Mimo to Nikki udało się urodzić naturalnie bez ingerencji lekarza. Jedynym śladem po trudnym porodzie był spiczasty kształt główki noworodka .     Post udostępniony przez K Reeder Photography (@kreederphoto.babies) 8 Mar, 2017 o 1:15 PST "To nie jest aż tak rzadkie. Widziałam już noworodki ze stożkowatymi lub wydłużonymi główkami, które były w kanale rodnym dłużej niż inne dzieci. Główka Grahama była bardziej wydłużona, ale tak szybko się uformowała, że nikt tego nie zauważy, chyba że zobaczy zdjęcia" – powiedziała fotografka. "Kiedy emocje opadły, rozmawialiśmy o jego uroczej stożkowatej główce. Wiedzieliśmy, dlaczego Nikki musiała tak długo przeć. Graham był doskonały pod każdym względem" – dodała.     Post udostępniony przez K Reeder Photography (@kreederphoto.babies) 9 Cze, 2017 o 5:28 PDT Czy spiczasta główka to powód do zmartwień? Czy wydłużonym lub spiczastym kształtem główki noworodka należy się martwić? Niekoniecznie. "Kształt główki noworodka zależy od wieku czynników. W trakcie porodu główka dziecka ulega adaptacji – czyli niezrośnięte kości czaszki zbliżają się do siebie, żeby główka mogła przecisnąć się przez kanał rodny . Główka przez krótki czas jest wydłużona"...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz