Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży zgodnie z najnowszymi zaleceniami jest dozwolone. Jeśli chciałabyś zmienić kolor włosów albo zlikwidować odrosty, ale boisz się, że zaszkodzisz dziecku, ucieszy się informacja, że możesz zafarbować włosy nawet w 1. trymestrze według tych wskazówek.
Małgorzata Wódz
Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock
Farbowanie włosów w ciąży to temat, który budzi emocje, szczególnie jeśli rzecz dotyczy koloryzacji w I trymestrze. Jednak nie ma się czego obawiać - już nawet na początku ciąży można farbować włosy. Farby nie są szkodliwe ani dla mamy, ani dla dziecka.

Spis treści:
1. Dlaczego farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
2. Farbowanie włosów w ciąży. Jak i gdzie to robić?
3. Jak się zabezpieczyć, podczas samodzielnego farbowania włosów w ciąży?

Dlaczego farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ farby nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w tym czasie zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej ondulacji. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny, np. amoniak, mógłby ten proces zakłócić. Jak wspomnieliśmy wyżej, wiele badań potwierdza, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych, więc farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu). Stąd wniosek, że jeśli nie chcesz czekać z farbowaniem włosów w ciąży do II trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej.
Redakcja poleca: Jakie zabiegi fryzjerskie są bezpieczne w ciąży?
Farbowanie włosów, balejaż, trwała czy choćby rozświetlające refleksy we włosach – każda kobieta lubi poprawić sobie samopoczucie wizytą u fryzjera. Jednak czy te wszystkie zabiegi są bezpieczne także w ciąży? Odpowiada fryzjerka, Patrycja Krzykowska, z warszawskiego salonu Studio Style.

Farbowanie włosów w ciąży – jak i gdzie to robić?

Farbowanie włosów w ciąży, podobnie jak rozjaśnianie czy dekoloryzację, możesz powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację w zaawansowanej ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu.

Jeśli wolisz takie rozwiązanie, możesz farbować włosy w domu. Niektóre ciężarne zamiast silnego preparatu wybierają farby bez amoniaku (działają delikatniej), szampony koloryzujące albo hennę. Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli – w ciąży włosy mogą reagować na farbowanie inaczej, podobnie jak niekiedy cera w ciąży inaczej reaguje na znane już kosmetyki.

Zobacz też: Jak wybierać kosmetyki w ciąży - 5 przykazań dla przyszłej mamy

Jak się zabezpieczyć, jeśli sama farbujesz włosy w ciąży?

Jeśli farbujesz włosy, będąc w ciąży i robisz to sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności:
  • zakładaj rękawiczki,
  • farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację,
  • trzymaj farbę na włosach nie dłużej, niż zaleca producent,
  • dokładnie spłucz głowę po farbowaniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również robienie balejażu w ciąży – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę. Musisz jednak wówczas liczyć się z tym, że wizyta u fryzjera będzie trwała znacznie dłużej. 
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 33 głosy

Zobacz także

Popularne tematy