Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock

Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.
Małgorzata Wódz
Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy podczas ciąży, a jeśli tak, to jakich farb i innych środków do koloryzacji używać. W kwestii malowania włosów przez ciężarne nie istnieje dużo ograniczeń. Sprawdź, jakie zabiegi fryzjerskie dotyczące zmiany koloru włosów może wykonywać ciężarna i na co powinna uważać.

Spis treści:

Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku? 

Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ farby nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w czasie ciąży zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej. Szczególnie boją się tych zabiegów w pierwszym trymestrze.

W pierwszym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny mógłby ten proces zakłócić. Dostępne badania wykazują jednak, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych, więc malowanie włosów przez ciężarną jest bezpieczne (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu matki ani płodu). Stąd wniosek, że jeśli nie chcesz czekać z koloryzacją włosów w ciąży do drugiego lub trzeciego trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej. 

Przeczytaj artykuł >>> Farbowanie włosów domowymi sposobami – wskazówki

Czym farbować włosy w ciąży?

W ciąży można użyć farby bez amoniaku (działają delikatniej) albo nałożyć na włosy hennę (bezpieczne farby do włosów w ciąży to również farby na bazie składników pochodzenia roślinnego). 

Niezależnie od tego, jaki masz kolor włosów – gdy jesteś w ciąży, bardzo dobrze sprawdzi się również szamponetka lub szampon koloryzujący. Oba produkty odświeżą kolor włosów, a przede wszystkim – możesz je zastosować samodzielnie w domu. Zazwyczaj są również tańsze od klasycznych farb do włosów i mają delikatniejsze działanie. 
 
Ważne: Nie ma dowodów na to, że składniki zawarte w farbach do włosów niekorzystnie wpływają na płód. Nie jest też prawdą, że jeśli matka podczas ciąży zafarbuje włosy, jej dziecko będzie rude.

Amoniak a farbowanie włosów w ciąży

Amoniak to związek chemiczny, który jest używany w przemyśle. W dużym stężeniu jest toksyczny i podrażnia skórę oraz błonę śluzową. Branża kosmetyczna coraz bardziej ogranicza jego ilość w produktach lub zastępuje innymi środkami. W farbach do włosów występują jego niewielkie ilości lub nie ma go wcale.

Minimalne ilości amoniaku, które mogłaby wdychać przyszła mama podczas farbowania włosów, nie powinny stanowić realnego zagrożenia, ani dla niej, ani dla płodu. Zapach amoniaku może jednak potęgować ciążowe mdłości, dlatego zabieg farbowania włosów w ciąży powinien odbywać się w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, a niektórzy – z tego względu – zalecają wstrzymanie się z farbowaniem do drugiego trymestru.

Jeśli obawiasz się amoniaku, możesz malować włosy podczas ciąży farbą, która go nie zawiera.

Czy henna w ciąży jest bezpieczna?

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania henny na włosy w ciąży, zwłaszcza jeżeli aplikowałaś ją już wcześniej i nie wywoływała żadnych reakcji alergicznych. Jeżeli jeszcze tego nie robiłaś – zanim wykonasz zabieg, zrób test, czy henna nie powoduje u ciebie alergii.

Henna zawiera sproszkowane liście lawsonii bezbronnej, ale wzbogacana jest w chemiczne środki przyspieszające farbowanie oraz barwniki. To one mogą wywołać reakcję alergiczną, na którą skóra ciężarnej może być bardziej narażona. Mniejsze ryzyko alergii występuje przy użyciu henny dobrej jakości lub w renomowanym zakładzie kosmetycznym, w którym i tak przed pierwszym użyciem trzeba wykonać test. Trwa on 48 godzin i polega na nałożeniu henny na skórę za uchem lub na przedramieniu, zmyciu jej i obserwacji, czy nie nastąpiło podrażnienie. Jeśli nic się przez dwie doby nie wydarzy, ciężarna może poddać się farbowaniu henną włosów, brwi czy rzęs.

Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?

Rozjaśnianie włosów w ciąży, tak jak farbowanie, jest bezpieczne. Oba zabiegi można powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację lub rozjaśnianie i farbowanie na blond w trzecim trymestrze ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu.

 

Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny? 

Dobrym rozwiązaniem w ciąży jest zrobienie balejażu – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę. Musisz jednak wówczas liczyć się z tym, że wizyta u fryzjera będzie trwała dłużej i dłużej będziesz unieruchomiona w fotelu. Pamiętaj o robieniu przerw i zmianie pozycji.

Rady eksperta: dr n. med. Bożena Kowalska – Jak dbać o włosy w ciąży

Jak farbować włosy w ciąży?

Jeśli farbujesz włosy, będąc w ciąży, i robisz to sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności, ale nie po to, żeby nie zaszkodzić dziecku, bo to z pewnością nie nastąpi, ale aby nie zrobiło ci się niedobrze lub żeby nie podrażnić skóry:

  • zakładaj rękawiczki
  • farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację
  • trzymaj farbę na włosach nie dłużej, niż zaleca producent
  • dokładnie spłucz głowę po farbowaniu.
Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli – włosy podczas ciąży mogą reagować na farbowanie inaczej.

Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno?

O ile farbowanie i rozjaśnianie są bezpieczne w ciąży, to istnieją zabiegi fryzjerskie, których lepiej unikać.

  • Trwała ondulacja – robienie trwałej wiąże się z powstawaniem drażniących zapachów. Nie badano ich szkodliwości, wiadomo jednak, że mogą wywoływać mdłości u ciężarnych.
  • keratynowe prostowanie włosów – nie zaleca się go ciężarnym, ponieważ powoduje wydzielanie się lotnych związków azotu, o których wiadomo, że ciężarne powinny ich unikać.


Zobacz także:

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 34 głosy

Zobacz także

Popularne tematy