Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży, a nawet koloryzacja w I trymestrze, są dozwolone. Zawartość chemikaliów w farbach nie jest bardzo toksyczna, jak wynika z dostępnych badań. Jeśli jednak boisz się chemii - możesz użyć farb ekologicznych.
Małgorzata Wódz
Farbowanie włosów w ciąży
fot. AdobeStock
Substancje chemiczne, które występują w trwałych i półtrwałych farbach do włosów, nie są silnie toksyczne. Badania pokazują, że farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne. Możesz użyć klasycznej farby, farby bez amoniaku (działają delikatniej), szamponu koloryzującego albo nałożyć na włosy hennę. Bezpieczne farby do włosów w ciąży to również farby ekologiczne - zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli - w ciąży włosy mogą reagować na farbowanie inaczej.

Spis treści:
 1. Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?
 2. Amoniak w ciąży
 3. Czy henna w ciąży jest bezpieczna?
 4. Szampon koloryzujący w ciąży
 5. Farbowanie włosów w ciąży - jak i gdzie to robić?
 6. Jak się zabezpieczyć, jeśli sama farbujesz włosy?
 7. Farbowanie włosów w ciąży, a rude dziecko

Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?

Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ farby nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w tym czasie zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej ondulacji. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny, np. amoniak, mógłby ten proces zakłócić. Dostępne badania wykazują jednak, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych, więc farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu). Stąd wniosek, że jeśli nie chcesz czekać z farbowaniem włosów w ciąży do drugiego lub trzeciego trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Amoniak w ciąży

Amoniak to związek chemiczny, który jest używany w przemyśle, w dużym stężeniu jest toksyczny i podrażnia skórę i błonę śluzową. W farbach do włosów występują jednak jego niewielkie ilości, a branża kosmetyczna coraz bardziej ogranicza jego ilość w produktach lub zastępuje innymi środkami. Minimalne ilości amoniaku, które wdycha przyszła mama, nie powinny stanowić realnego zagrożenia, ani dla niej, ani dla płodu. Zapach amoniaku może jednak potęgować ciążowe mdłości, dlatego zabieg powinien odbywać się w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, a niektórzy - z tego względu - zalecają wstrzymanie się z farbowaniem włosów do 2. trymestru. Jeśli obawiasz się amoniaku, możesz farbować włosy w ciąży farbą, która go nie zawiera.

Czy henna w ciąży jest bezpieczna?

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania henny na włosy w ciąży, zwłaszcza jeżeli aplikowałaś ją już wcześniej i nie wywoływała ona żadnych reakcji alergicznych. Jeżeli jeszcze tego nie robiłaś – zanim wykonasz zabieg, zrób test, czy henna nie powoduje u ciebie alergii.

Szampon koloryzujący w ciąży

Niezależnie od tego, jaki masz kolor włosów – gdy jesteś w ciąży dobrze sprawdzi się również szamponetka lub szampon koloryzujący. Oba produkty odświeżą kolor włosów, a przede wszystkim – możesz je zastosować samodzielnie w domu. Zazwyczaj są również tańsze od klasycznych farb do włosów i mają delikatniejsze działanie. 

Farbowanie włosów w ciąży – jak i gdzie to robić?

Farbowanie włosów w ciąży, podobnie jak ich rozjaśnianie (np. farbowanie włosów na blond) czy dekoloryzację, możesz powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację w zaawansowanej ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu.

Jak się zabezpieczyć, jeśli sama farbujesz włosy w ciąży?

Jeśli farbujesz włosy, będąc w ciąży i robisz to sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności:
 • zakładaj rękawiczki
 • farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację
 • trzymaj farbę na włosach nie dłużej, niż zaleca producent
 • dokładnie spłucz głowę po farbowaniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również robienie balejażu w ciąży – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę. Musisz jednak wówczas liczyć się z tym, że wizyta u fryzjera będzie trwała dłużej. 

Farbowanie włosów w ciąży a rude dziecko

Krąży mit, że farbowanie włosów w ciąży może spowodować, że dziecko urodzi się rude. Nie jest to prawdą! Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa na kolor włosów u dziecka. Determinuje go wyłącznie wpływ genów.
 
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 34 głosy

Zobacz także

Popularne tematy